"Väelaulude õhtutel ja kontsertidel on loodud turvaline keskkond, kus kõik saavad lasta oma häälel kõlada, kus saab jätta seljataha argipäeva muremõtted ja kutsuda oma ellu kõike ilusat," räägib väelaulik Tom Valsberg. Nüüd on lõpuks valminud ka esimene eestikeelsete väelaulude heliplaat, mida saab kodus kuulata, kaasa laulda ja kasvõi kitarril või klaveril kaasa mängida.

"Eestlased on laulurahvas, aga paljud arvavad ekslikult, et nad ei oska ega julge laulda. Ka minule öeldi lavakunstikoolis, et minu laulurong on läinud, pole lihtsalt annet. Õnneks ma seda nõu kuulda ei võtnud ja nüüd on minust saanud laulja, kes võib väita, et kellegi rong pole veel läinud! Pealegi ei pea sa olema professionaalne laulja, et ühislaulmise hüvedest osa saada," jagab oma kogemust väelauljatar Jane Kruus.
Väelauljad Jane ja Tom koguvad hoogu esimesele CD-plaadile eestikeelsete väelauludega. Hooandja portaalis saab anda hoogu kuni kolmapäevani, 19. juulini ning neljapäeval, 20. juulil toimub Tallinnas Katariina Kirikus suur ühislaulmise kontsert ja albumi esitlus, kuhu on oodatud kõik, kes soovivad tunda omal nahal iidsete laulude väge. Julgematele on pakkuda šamanistlikku kakaod Bali saarelt, mis avab südame ja annab publikule võime lauluenergiat tunda kordades võimsamalt.
Väelaulude plaadile saab Hooandja kaudu hoogu anda SIIT.
Värskel heliplaadil ilmub nii omaloomingut kui ka erinevate põlisrahvaste viisidel põhinevaid laule maaemale, loodusele, tänulikkusele ja armastusele. Kõik need laulud on positiivse sõnumiga ning kergelt kaasa lauldavad. Plaadil laulavad ka Sireenide koori liikmed ja Paul Purga juhitud karuhäälega meeskoor. Ingelliku häälega annab oma panuse 10-aastane Mona Pääsuke, kes on solistiks koguni kahel laulul. Erikülaliseks on Hang trummi mängija Frej Martin Taanist ning pillidel saadavad trummar Ian Mikael Kirss ja puhkpillivirtuoos Polina Tšerkassova.
"Kirjutan praegu ka raamatut ühislaulmisest ja võin julgelt väita, et laulmisega on tegelikult probleeme vaid toonikurtidel inimestel. Kõikide teiste lauluoskus seisneb ainult julguses kuulata iseenda häält ja lasta hirmust lahti. Kõige lihtsam viis laulude hüvest kehale ja vaimule osa saada on laulda ühislaulmise ringides või koorides, kus on toetav keskkond ja tekib ühine energiaväli," ütleb Tom Valsberg.
"Viimastel aastatel on Eestit külastanud paljud üle maailma tuntud mantrate, südamelaulude ja muude pühade laulude lauljad nagu Deva Premal, Durga Das, Mirabai Ceiba, Kevin James Carroll, Fantuzzi, Satyadev Barman, Darpan, Kailash Kokopelli, Tina Malia, Vijay Krishna, Peia ja teised. Kontserdid on tihti välja müüdud! Kõiki neid võib nimetada vaimse muusika superstaarideks ja kõik nad teevad midagi tavapäratut - õhutavad kuulajaid nendega ühes laulma. Miks? Kui me laulame, siis muusika vibratsioonid liiguvad läbi kogu keha ja muudavad meie füüsilist ja emotsionaalset sisemaailma. Häälevibratsioon saab alguse sinu seest, siis lendab ruumi ja seguneb kõikide teiste häältega ja tuleb sinu juurde kuulmise kaudu tagasi kas unisooni või harmooniana, see on väga võimas ja annab kordades vägevama kogemuse kui lihtsalt kuulates kontserdi nautimine," lisab Jane Kruus.
Kuna laulmine on taaselustumas erinevates kultuurides, siis on ka teadlasi hakanud huvitama, mis motiveerib inimesi koos kooris laulma ning millised kehalised ja vaimsed muutused sellega kaasnevad. Selge on see, et ühiselt laulmisel on psüühikale nii rahustav kui ka energiat tõstev toime. Seda saavad kinnitada kõik lauljad, seda on näha ilmetest nende nägudel, seda on tunda sõbralikus suminas peale ühte korralikku lauluõhtut. On jõutud järeldustele, et laulmine on väga võimas tervendaja.
Uuringud näitavad, et ühislaulmine:
  • tekitab sõprustunnet
  • arendab koostöövõimet
  • annab edukogemuse
  • tõstab motivatsiooni
  • vabastab hirme
  • maandab pingeid
  • suurendab enesekindlust
  • arendab kõnekeelt
  • aitab kiirelt töölainelt rahu ja rõõmu kanalile häälestuda
Ühislaulmine on nagu pidu ja meditatsioon samal ajal, sest kindlasti tunnevad lauljad rõõmutunnet ning ühtsustunnet ja lisaks tekib uitmõtete asemele vaikus ja rahu.
"Ühislaulmine on justkui uimasti ja erguti ühes. See on legaalne, tasuta ja kõigile kättesaadav. Koos laulmine toodab õnnehormoone, aktiveerib erinevaid ajuosi, tekitab mõttevaikust, maandab stressi, võimendab usalduse- ja sõpruse tunnet, viib võimsate meeleseisunditeni ning viimased uuringud Rootsist näitavad, et ühes lauljate südamed hakkavad sõna otseses mõttes lööma ühte rütmi", ütleb Tom Valsberg ning lisab: "Ära karda! Laulma kedagi kontserdil ei sunnita, küll aga meelitatakse, sest oma häälega panuse andnud publik saab kordades suurema elamuse kui lihtsalt kuulaja."
Kui see teema sind kõnetab, siis toeta väelaulude albumi projekti ja soeta plaat Hooandjast.
Kuula Jane ja Tommi muusikat kodulehtedelt www.tanemahuta.ee / www.lunadeva.com / www.indigolapsed.ee / www.mankimaind.ee
Kuna Jane ja Tom on talvel Eestist ära mööda ilma rändamas, siis on väelauludest võimalus osa saada aastal 2017 vaid järgnevatel kontsertidel:
Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid