Tee seda, mida armastad ja tee seda palju. "Kuidas sa nii palju jõuad?" küsisin endalt täna. Mulle meeldib tunnetada, et ma armastan kõike, mida ma teen. Ma ei tee ühtegi tööd vastumeelselt. Ma jaksan töötada ööd ja päevad, hommikud ja õhtud. Vahepeal olla endaga, olla temaga, olla kõigiga. Kui sa jõuad punkti, kus sa naudid iga oma tegevust, siis saabub jõud. Tõsi, see pole lõputult täituv anum, energia lõpeb kõigil otsa, tekivad tervisehädad ja muud kahtlased asjad. Aga südames on jaksu. Inspiratsiooni. Jõudu. Tahet. Usku. Lootust. Armastust. See ei lõpe otsa.

Ja siis pöörad pilgu maailmale, vaatad suuremat pilti. Ja kahju hakkab. Kaastundlikult hakkab hale neist inimestest, kes ei oska leida oma kohta. Kes lähevad tööle ja sunnivad end selleks. Saabuvad töölt ning on tühjad jõust ja tahtest. Tahaks neid aidata. Üritada. Püüda. Aga siis taipad, et igaüks peab jõudma oma rada pidi sinnamaani, et hakata armastama iga asja oma elus. Igaüks peab saama enne oma vitsad ja õppetunnid. Ja kui nüüd hetkeks mõtlen, siis minagi olen saanud. Olen teinud kümmet tööd, et jõuda siia, kus olen, et teha oma unistuste tööd. Olen olnud koristaja, lapsehoidja, iluteenindaja, turundaja ja kõik seejuurde, mida ma isegi ei mäleta enam. Olen olnud väsinud, läbipõlenud, sundinud, teinud vastumeelselt. Võib-olla nüüd ongi käes hetk, mil saan tasu selle kõige eest. Ja ükskõik, kui väga ma ei sooviks, et me kõik jõuaksime kiirelt sellesse etappi, siis igaühe jaoks on oma aeg. Oma inspiratsioon. Oma tee. Oma usk ja lootus. Oma armastus. Oma rada selle leidmiseks.
Öeldakse, et oluline pole kohalejõudmine, vaid teekond, mille läbid. Täna märkan, et need on tegelikult samaväärsed. Nad täiendavad teineteist. Kui poleks ühte, poleks ka teist. Tean, kui hea on jõuda kohale. Tean, kui raske on püsida teel. Tahaks kõrvale põigelda. Tahaks seisma jääda. Tahaks alla anda. Tahaks muutuda ohvrimeelseks. Nutta, karjuda ja lihtsalt olla. Kas sina tead, kui oluline on mitte alla anda? Kas tead, kui oluline on edasi minna? Isegi, kui enam ei jaksa. Kui jõud on nii otsas. Kui enam ei oska. Ei leia. Ei taha. Ära anna alla. Mitte kunagi. Oma unistuste nimel. Võitle. Võitle nii kaua, kuni jõuad kohale. Kuni oled rahul. Armastad. Iga sekundit oma elust. Armastad ka neid hetki, mis ei ole sellised nagu sa sooviksid. Teed rahu. Leiad rahu. Ma ei teagi, kas parem on teel olla või kohale jõuda. Kohale jõudes astud tegelikult uuesti teele. Jõuad järjest kõrgemale, kaugemale. Järjest lähemale. Sellele, mida päriselt ihkad. Sõlmi rahu sellega, mida sul ei ole. Ütle aitäh selle eest, mis sul on.
Miljonid inimesed maailmas tunnevad, et on õnnetud. Stressi ja läbipõlemise protsent on hirmuäratavalt suur. Isegi need, kes paistavad nii õnnelikud ja rahul, on seesmiselt täiesti katki. Lihtsalt puudub julgus seda tunnistada ja midagi oma elus muuta. Olla nõrk, see tundub meie jaoks suurim ületus. Tegelikult näitab just oskus tunnistada oma nõrkusi sinu tõelist tugevust. Me soovime elada teisiti ja muuta oma elu, kuid meei oska seda teha või ei tea, kust alustada. Selleks, et oma elu muuta võid leida endale toreda kaaslase, kolida teise riiki, teha kodus remonti või hankida uued sõbrad. Sa võid hakata üleöö taimetoitlaseks või tervisesportlaseks - see kõik on väga positiivne, kuid tea, et oma elu saad muutavaid sina ise ning muutes just seda, kuidas sa mõtled ning mida tunned. Kõik saab alguse sinu peast. Uue kodu ostmine või kallima leidmine on sinu jaoks ajutised lahendused. See kõik on seotud millegi muu kui sinu endaga. Aga, kui sa peaksid kaotama oma kodu või kallim ukse sulgeb, siis sa jääd iseendaga kahekesti. Kuidas sa endaga hakkama saad siis? Kas ei tundu loogiline, et igatpidi säästlikum ja kasulikum oleks esmalt muuta oma sisemaailma? Saada iseenda parimaks sõbraks ning olla kindel, et ükskõik, mis väliselt ka juhtub, siis sinu suhe endaga on see, mida ei kõiguta ükski muutus. Enda sisemise maailma avastamine ja endagatöö tegemine ei ole kerge.
Oh, milliseks muutub maailm, kui sa oled tõeline sina. Hingad enda rütmis, liigutad enese rütmis. Teed valikuid, mis on kooskõlas su meele, hinge ja südamega. Teed asju, mis on õiged just sinu jaoks. Oh, milliseks maailm muutub! Mäletan, kuidas nädal aega tagasi lamasin muulil suurte kivide peal. Unustasin selle, kus olen, milline olen, kes olen. Tundsin vaid seda tunnet, kui oled tõeline sina. Maagiline, imeline.

Tuuli Mäemat on naine, kes on pühendunud otsingutele keset elu müsteeriumi. Tema raamatu ja kirjutiste eesmärk on panna inimesi mõistma, kas nad elavad soovitud elu. "Otsingud" koosnevadki Tuuli artiklitest ning blogi sissekannetest, mida läbivad kolm peamist teemat: eneseotsingud, armastus ja õnn. Tuuli usub, et raamat sobib nagu kirss tordile meie tänapäeva ühiskonda, kus inimesed tahavad oma elu muuta, kuid julgusest ja oskustest jääb puudu. Tuuli enese läbielatud eneseotsingute kaudu saavad inimesed kogeda seda kergemini ja ehedamalt. "Kui tulla välja mugavustsoonist välja, õpime ära ka selle, kuidas on armastada ja olla selle kõige juures õnnelik," ütleb Tuuli. Kirjanduskonkursi "Bestseller 2015" 2. koha töö aimekirjanduse žanris. Tuuli blogi leiad SIIT.