Uus-Meremaa maori iwi hõimlastele on see jõgi püha ning seda hoitakse kõrge au sees. Nüüdsest hakkabki selle jõe huve esindama pärismaalaste endi grupp, mille ühe liikme määrab maoride kogukond ning teise liikme valitsus.

Christopher Finlayson, riigi minister Waitangi lepingu jõustamise alal, sõnas, et Te Awa Tupua eelnõu vastu võtmine oli raske lahingu tulemus.

"Whanganui iwide rahvas on alates 1870ndatest võidelnud selle nimel, et valitsus tunnustaks selle rahva suhet Whanganui jõega," lausus ta.

"Täna jõudis lõpule kõige pikem kohtuasi Uus-Meremaa ajaloos."

Läbirääkimised Uus-Meremaa valitsuse ja Whanganui iwide vahel algasid ametlikult 2009. aastal.

2014. aastal allkirjastati Whanganui jõe omandiõiguse akt ning seadusandlus kehtestati 2016. aastal.

Hr Finlaysoni sõnul oli jõele inimesega võrdse juriidilise staatuse omistamine väga iseäralik nähtus.

"See vastab iwide arusaamale Whanganui jõe kohta. Nad on pikka aega oma traditsioonide, kommete ja tavadega tunnistanud jõge kui Te Awa Tupua'd. See seadusandlus tunnistab sügavat spirituaalset sidet Whanganui iwide ning nende põlise jõe vahel ning paneb tugeva aluse Whanganui jõe edasise tuleviku kindlustamiseks."

Kohaliku maori rahva eestkõneleja Gerrard Albert lausus, et kogukonnale on juba pikemat aega teinud muret valitsuse mõju jõe "tervisele ja heaolule".

"Oleme alati uskunud, et Whanganui jõgi on jagamatu ja elav tervik - Te Awa Tupua - ning selle hulka kuuluvad kõik jõe füüsilised ja spirituaalsed osad alates Põhjasaare keskel asuvast mäest kuni mereni välja," sõnas ta.

"Võitlus on olnud pikk ja raske. Kuigi täna võime sulgeda selle peatüki oma ajaloos, hakkame homme kirjutama juba järgmist."

Tõlkinud: Joonas Orav

Allikas: Abc.net.au