1. Mind kutsutakse vaeseimaks presidendiks, ent ma ei tunne end vaesena. Vaesed on need, kes töötavad üksnes selleks, et ülal pidada oma kallist elustiili ning tahavad üha rohkem ja rohkem.

2. Sa oled õnnelik kas väga vähesega, vaba igasugusest lisapagasist, sest õnn on sinu sees- või sa ei saavutagi midagi.

3. Alati on võimalik taas jalule tõusta. Alati tasub kõike taas nullist alustada, olgu esimest või tuhandendat korda - seni kuni elad. See on elu suurim õppetund. Ehk teisisõnu - su vastupanu ei ole murtud seni, kuni sa pole loobunud võitlemast. Võitlemast loobud sa siis, kui loobud oma unistusest.

4. Ma ei toeta vaesust. Ma toetan mõõdukust. Me oleme leiutanud tohutu kuhja mittevajalikke vajadusi. Ostame uut, viskame minema vana... see on ju elude raiskamine! Kui mina midagi ostan või sina midagi ostad, siis ei maksa sa selle eest rahaga. Sa maksad tundidega oma elust, mida oled kulutanud selle raha teenimiseks. Vahe on aga selles, et elu raha eest osta ei saa.

5. Valitsused tegelevad sellega, et võita järgmised valimised, sellega, kellest saab uus boss. Me võitleme võimu pärast...ning unustame ära inimesed ja üleilmsed probleemid. Meil ei ole mitte keskkonnakriis. Meil on poliitiline kriis. Tsivilisatsioon on jõudnud punkti, kus on vajalik kogu planeeti hõlmav üksmeel - aga meie eemaldume sellest.

6. Inimloomus on nõnda ehitatud, et lõppude lõpuks õpid sa kannatustest palju enam, kui lihtsa elu elamisest.

7. Ametialaselt edukas olla pole raske, isiklikus elus edukas olla on tunduvalt raskem. Tõeliselt inimlik olla on tunduvalt raskem. Me oleme selle ära unustanud.

1935. aastal sündinud JOSÉ ALBERTO MUJICA CORDANO oli Uruguay president aastatel 2010-2015. Vasakpoolse vabadusvõitluse ühe juhina saatis sõjaväerežiim ta 1970-80-ndail 13 aastaks vangi, millest osa tuli veeta üksikkongis. "Ma olin seitse aastat ilma ühegi raamatuta! Mul oli aega mõtelda." Praegu elab kunagine põllumees oma farmis Uruguay pealinna Montevideo lähistel.

Tuntud Serbia režissöör Emir Kusturica hakkas 2013. aasta lõpus väntama José Mujicast, sellest tema sõnul "poliitika viimasest kangelasest" dokfilmi. Mujica tarkuseterad võtsin ma aga Prantsuse režissööri Yann Arthus-Bertrandi filmist "Human". Mis teeb meist inimesed? Seda käis filmimees, fotograaf, ajakirjanik ja keskkonnakaitsja uurimas kolme aasta jooksul 2000 naise ja mehe käest 60 riigis. Siiraid, ehedaid ja vahetuid pihtimisi ehk filmi täispikkuses saad vaadata siit. José Mujica juttu täispikkuses aga vaadata siitsamast:

Autor: Marika Makarova

Allikas: Makarikamaa.wordpress.com