Festivali korraldaja Riin Eensalu sõnul üllatab DocPoint sel aastal naisrežissööride suure osakaaluga. "Neljakümne viiest filmist lausa kahel kolmandikul on naisrežissöör. Märkimisväärne on ka see, et naiste loodud filmid paistavad silma väga teravate teemadega ning on sageli nõudnud oma elu ohtupanemist," ütles Eensalu.

DocPoint Tallinn toimub 25.-29. jaanuarini kinodes Sõprus ja Artis. Alkeemia toimetus uuris kava ja valis nädalavahetuseks välja mõned lemmikud, mida teile soovitame, et oma silmaringi laiendada:

Reede, 27. jaanuar

"PUUDUTATUD"

R, kell 17.30 kinos Artis 2

Režissöör Margreth Olin, Norra 2016

Joralf Gjerstad ehk "Snåsa Kallen" on üle Norra tuntud ravitseja, kelle poole on pöördunud isegi suusaäss Petter Northug. Põhja-Norra väikelinnas elav 90-aastane mees võtab täiesti tasuta iga päev vastu abivajajaid ning tema soojust kiirgavad käed on puudutanud juba ligi 50 000 inimest.

Rääkides selliste ebatavaliste võimetega inimestest minnakse tavaliselt kahte äärmusesse - kas lastakse neil paista pühamehe ja maagina või siis paljastatakse karismaatilise fassaadi alt hoopis manipulaatorist šarlatan. Kuid režissöör Margreth Olin on fookusesse võtnud eelkõige patsiendid ja asja inimliku mõõtme. "Snåsa Kalleni" tegevust uurinud väidavad, et siin pole tegu muu kui platseebo-efekti ja inimeste enesesisestusega. Aga kas ka see pole mitte kaunis ja tähelepanuväärne?

Margreth Olin filmib 22 seanssi, mida "Snåsa Kallen" inimestega läbi viib. Tema poole pöördujate vanus ja kaebused on erinevad. Kellel on probleeme koolikiusamisega, keda vaevavad ärevusehood, keda rasked haigused jne. Me näeme inimesi, kes lasevad ennast nii otseselt kui ka ülekantud tähenduses puudutada sellel väga soojal ja muhedal vanahärral, kes tundub alati nii rahulik ja optimistlik.

Mis siis tegelikult juhtub ja miks hakkab inimestel peale seda palju kergem? Kui palju aitab meid lihtsalt kellegi hea inimese kaastunne ja tema antud lootusekiir? Kas tõepoolest on inimesed suutelised hoopis ise end tervendama ja kokku võtma?

*
"KÕIK VALITSUSED VALETAVAD"

R, kell 19 kinos Sõprus

Režissöör Fred Peabody, Kanada 2016

"Kõik valitsused valetavad, aga katastroof ootab neid, kelle ametnikud suitsetavad sedasama hašišit, mida nad välja jagavad." - I.F. Stone

"Kõik valitsused valetavad" on haarav ajalooline sissevaade vaba ajakirjanduse olemusse mineviku ja tänapäeva Ameerikas. Ajalukku (ja selle filmi pealkirja) on jõudnud legendaarse Ameerika poliitilise uuriva ajakirjaniku I.F Stone'i tsitaadi esimene pool. See tähendab, ajakirjanik peab iga valitsuse tegevusele lähenema a priori kahtlusega, et valetatakse. Stone läbib tegelasena ka kogu filmi, aga tegelikult on siin laiemalt juttu peavoolumeediaga manipuleerimisest ja iseseisva ajakirjanduse vajalikkusest. Huvitav on siinkohal see, et uuriv ajakirjandus on USAs mitmel moel läbi põimunud just dokumentalistikaga. Sõna saab näiteks dokumentalist Laura Poitras, kes oli koos ajakirjanik Glenn Greenwaldiga Edward Snowdeni loo avalikustamise taga (vt. ka tema dokfilm "Snowden", DocPoint 2015), samuti Jeremy

Scahill, kes astus ajakirjanikuna kaamera ette mõne aasta taguses dokfilmis "Räpased sõjad" ("Dirty Wars", 2013), või Carl Bernstein, üks Watergate'i skandaali paljastajatest, keda mängis filmis "Kõik presidendi mehed" (1975) Dustin Hoffmann.

"Kõik valitsused valetavad" pole kunagi varem olnud aktuaalsem film kui praegusel tõejärgsel ajastul, kus fakte mitte lihtsalt ei väänata, vaid valitseb üldine vaikimisi aktsepteeritud tõsiasi, et hea stoori müüb alati tõest paremini.

*
"ALGAJAD KOSMOSES"

R, kell 19.15 kinos Artis 2

Režissöör Max Kestner, Taani 2016

Peter Madsen ja Kristian von Bengtson on kaks sõpra, kes tahavad teha teoks paljude unistuse - lennata kosmosesse. Selleks ei kavatsegi nad liituda mõne suurriigi kosmoseprogrammiga, ega oodata Richard Bransoni järele, vaid haaravad akutrelli ja kruvikeeraja ning asuvad ehitama raketti omaenda kätega. Nad koguvad raha ühisrahastusega, rendivad angaari Kopenhaagenis ja hangivad vajaminevad materjalid kohalikust ehituspoest. Inimkonna unistuste hinnaks ei pea ju tingimata põletama miljardeid dollareid? Targalt tegutsedes saab ju minna inimene väikese Taani lipu all ajaloolise neljanda riigina väljapoole maa atmosfäärist?

Režissöör Max Kestner jälgis kuue aasta jooksul meeste õhinarikast teekonda, milles on muidugimõista valjuhäälseid koosolekuid, emotsionaalseid tõuse ja mõõne, kaklust ja kõhklusi. Nende ümber koondub seltskond toredaid kirglikke tehnoloogiasõpru, kes kõik on valmis panustama nii aega kui ka finantse. Kes väidab, et suurte unistuste aeg on möödas, see peaks kindlasti vaatama seda innustavat teadusdokumentaali, mis kinnitab inimese jätkuvat võimet kiireks ja kõrgeks lennuks.

Kõik on võimalik.

*
"VABADUSPÄEV PÕHJA-KOREAS"

R, kell 21 kinos Sõprus

Režissöörid Morten Traavik ja Ugis Olte, Norra & Läti 2016

Kogu kunst on propaganda
- George Orwell

Kogu kunst on propaganda .. ja kogu propaganda on kunst
- Laibach

Põhja-Koreasse peaks esimese lääne rokkbändina minema mängima ikka U2 või mõni teine selletaoline leige kartulisalati seksikusega ambassadöör, kelle suurte maailma ühendavate žestide taga haigutab õõnes ja huumorivaba paatos. Ometigi sai selleks bändiks Sloveenia industriaal-skandaal-radikaalgrupp Laibach, kes on terve karjääri vältel mänginud totalitaarse propaganda instrumentidega ja seega selleks ülesandeks täiesti ideaalne. Kimide suguvõsa jüngritele selline topelt-kolmikmäng muidugi elu lihtsamaks ei tee. Proovide ajal tuleb neil pidevalt langetada miljon ebameeldivat pisiotsust. Kas nad teevad nalja? Kritiseerivad meie korda? On nende vaimustus meie utoopiast reaalne või võlts? Laibachi klassi manipulaatorid ei anna loomulikult sirgeid vastuseid ka vaatajale. Meie osaks jääb järjekordse Põhja-Korea fenomeni avava ja silmaringi avardava doki nautimine, lisaks veel ka kreisi muusika, sealjuures vaid siin filmis seni ilmunud Laibachi töötlus Korea kõige legendaarsemast folk-loost "Arirang".

Vaata treiler ja kodulehelt DocPoint.ee

*
Laupäev, 28. jaanuar

"SAFARI"

L, kell 14 kinos Sõprus

Režissöör Ulrich Seidl, Austria & Taani 2016

Skandaalne Ulrich Seidl on oma uues filmis võtnud sihikule jahimehed - eurooplased, kes käivad Aafrika savannides veetmas teist tüüpi perepuhkust, küttides sealseid metsloomi ja kogudes enda kontole justkui punktidena erinevaid eksootilisi loomaliike. Närvi ajab siin osasid ilmselt see, et Seidl ei lähe lihtsa hukkamõistu teed, vaid jälgib pigem oma katsealuste, küttide, elu savannis samamoodi nagu need kütid jälgivad loomade oma. Püssi asemel on Seidli käes aga kaamera, nii et ükski jahimees filmimise käigus küll kuuli kõhtu ei saa, aga nad on dokitegijal pidevalt nö sihikul, ise arugi saamata, et nad on filmi "märklauaks."

Nagu kõik Seidli filmid, on ka Safari justkui klassikalise maalikunsti kompositsiooniharjutus. Pildilise absoluutse harmoonia taotlus on kontrapunktiks ekraanil toimuvale väändes reaalsusenägemusele, mis on kõike muud kui klassikalises mõttes "normaalne". Seidli filmides pritsib veri valgele lõuendile alati nii relvitukstegevalt stiilselt. Teatud ringkonna ehk safarirahva normkäitumist uurides paljastub veider subkultuur, kus on omad reeglid, kõnepruuk, rituaalid ja emotsioonid. Ja on isegi raske otsustada, kas õõvastavam on küttide püüd saakloomi humaniseerida oma veidrate postmortem-riitustega, või dehumaniseerida, kutsudes loomi järjekindlalt selliste sõnadega nagu näiteks "tükk".

*
"STEFAN SAGMEISTER ÕNNE OTSINGUTEL"

L, kell 16 kinos Sõprus

Režissöörid Ben Nabors, Stefan Sagmeister, Hillman Curtis, USA 2016

Graafilise disaini superstaar Stefan Sagmeister, kes on tuntust kogunud näiteks Rolling Stonesi, Lou Reedi ja Jay-Z albumikujundustega, on loov, rikas ja... mitte päris õnnelik. Olles äsja lahku läinud pikaajalisest suhtest, võtab loominguliselt äärmiselt võimekas mees ette projekti, mille eesmärgiks pole muu kui banaalne, ent alati taga igatsetud õnn. Sagmeister selgitab välja, et teaduslikele uuringutele viidates on õnneni kolm kõige tõhusamat teed: meditatsioon, teraapia ning medikamendid. Kõiki neid kolme asubki ühtlasi režissööridebüüti tegev disainer enda peal põhjalikult katsetama.

Ettevõetud avantüür-eksperiment viib Stefani emotsionaalsele ja loomingulisele ameerika mäele, mille jooksul kogeb ta nii ekstaasi kui pettumist, nii armumist kui lahkuminekuid ja muud traagilist. See on korraga nii humoorikas kui ka väga isiklik ning üldinimlik läbielamine. Kogu visuaalse materjali orgaaniliseks kaaslaseks on nauditav graafilise disaini ja loovuse tulevärk ning sissevaade New Yorgis asuva disainibüroo Sagmeister&Walsh töösse.

*
"ÜHENDATUD MAAILMA ILMUTUSED"

L, kell 18 kinos Sõprus

Režissöör Werner Herzog, USA 2016

Kas tulevik on tunni aja pärast või juba käes? 5G-internetivõrgu sisseviimine ja "asjade interneti" muutumine käibefraasiks lubavad igatahes oletada, et lõpuni ettenägematud muudatused on kohe-kohe tulemas. Autovaba ühiskond, sularaha asendumine krüptorahaga, 80% töökohtade kadumine ja laialt kättesaadav odav elektrienergia ja joogivesi on vaid mõned ennustused. Kust see kõik aga algas ja millega?

Vanameistrit Werner Herzogit on tabanud kaasajastumise laine ja ta on teinud filmi ... internetist. Ilmselt ei saa ilma selle nähtuse lahkamiseta hakkama ka temasugune ludiit, aga loomulikult näeb Herzog selle kõige juures nii mõndagi muud, kui oleme harjunud nägema meie. Juttu tuleb muuhulgas elu võimalikkusest väljaspool võrgustikku, kosmosereiside võimalikkusest Elon Muski esituses, ja sellest, mis saab siis, kui leiab aset mõni tulevane vältimatu päikeseplahvatus, mis võib rivist välja lüüa elektri ja sellega koos ka kogu meie planeedi. Muide, kas te teate, mis oli esimene sõnum, mis interneti kaudu edastati?

*
"VEENUS"

L, kell 22 kinos Artis 1

Režissöörid Lea Glob & Mette Carla Albrechtsen, Taani & Norra 2016

Naine ja seksuaalsus on ühest küljest endiselt veidi tabu, teisest jällegi üha enam vabameelsemat kõlapinda saav temaatika. Videointervjuude käigus räägivad noored naised filmi vältel oma seksuaalusest, fantaasiatest ja kogemustest. Filmi eesmärk on kahe naisrežissööri soov saada aru oma isiklikest seksi ja seksuaalsusega seonduvatest frustratsioonidest ning ihadest. Samuti mõista paremini enda seksuaalseid tunge ja tuua vaatajani avameelsemal moel naiste seksuaalne huvi ja erinevus. Filmi kerib hoogu ja muutub sekund sekundilt avameelsemaks, pannes lõpuks oma veidramatest, parimatest ja ootamatumatest kogemustest rääkima ka esmapilgul kõige tagasihoidlikumad naised: häbelik neiu tunnistab, et teda erutab see, kui ta näeb vahekorras kaht meest, teine naine tunneb end liialt meheliku ja jõulisena, kolmas räägib avalikult oma pöörastest fantaasiatest. Film täis süütut häbitust ja kummalisi kogemusi.

*

Pühapäev, 29. jaanuar

"GIVEN"

P, kell 12 kinos Artis 1

Režissöör Jess Bianchi, USA 2016

Hingemattev dokumentaalfilm surfarite Aamion ja Daize Goodwini ning nende kahe lapse, kuueaastase Giveni ning aastase True imelisest aastast.

Kes ei tahaks teha elu esimesi samme kuldsel liival sinava ja kohiseva ookeani kaldal ning veeta lapsepõlve koos ema-isaga mööda maailma rännates ja parimaid laineid otsides? Givenit on selle võimalusega õnnistatud ja läbi tema pilgu avaneb vaatajale maailm kogu oma mitmekesisuses ja ilus. Aamion Goodwin nendib: "Maailm ei ole väike. Maailm on mõõtmatu ja tohutult rikas."

Goodwinid jätkavad perepea Aamioni isa eluviisi. Filmis kohtume vagabundist kunstnikuga, kes elab nomaadlikku elu Hawaii saarel ning kelle tõekspidamisi Aamion püüab elus hoida ja edasi anda. Selleks, et anda omakorda enda pojale aimu vabadusest, mida elus on võimalik saavutada, läheb Goodwinide pere koos väikese filmigrupiga romantilisele reisile, kus me ei näe küll lendudest mahajäämisi või tüütuid pikki sõitmisi, vaid parimat, mida maailmal sel reisil neile pakkuda on. Väikese Giveni siirad ja maailma avastavad mõttekäigud peaksid leidma kontakti meis kõigis pesitseva igavese lapsega, kes on avatud kõigele uuele ja fantastilisele.

"Given" on nagu meeldetuletus neile, kes on mattunud halli argipäeva, pettunud ja väsinud unistamast, et kunagi võis iga lilleõis või vihmapiisk meid õnnelikuks teha. See film meenutab neid aegu täiuslike kaadritega, mis haaravad vaataja täielikult endasse. Nautigem!

*
"HOUSTON, MEIL ON PROBLEEM"

P, kell 14 kinos Sõprus

Režissöör Žiga Virc, Sloveenia, Horvaatia, Saksamaa 2016

Isegi kui seda ei juhtunud, on see tõsi. See on selle film põhiline sõnum.
- Slavoj Žižek

Pärast Teist maailmasõda hakkas Jugoslaavia Tito juhtimisel (ja suuremate riikide eeskujul) arendama välja oma kosmoseprogrammi. See sattus USA huviorbiiti ja pärast Tito ja Kennedy põhjalikke kohtumisi vahetas programm raske raha eest omanikku. See aga mitte ei lahendanud probleeme, vaid tekitas hulga uusi.

Niiviisi väidetakse siin filmis ja hakatakse sellele teooriale ka tõestust leidma, aga tegelikult on siin olulisemad hoopis muud asjad - viitamine meie endi valmisolekule neelata alla igasugust propagandat, ja kriitiline kommentaar tänapäeval täielikult võimust võtnud olukorrale, kus tõeversioone on samapalju, kui nende rääkijaid, seni kuni igaühele leidub kuulajaid. Miks ei võinuks sündmused olla ka sellised nagu kirjeldatud selles filmis?

Film oli ka Sloveenia kandidaat parima võõrkeelse filmi Oscarile.

*
"PÜHA VESI"

P, kell 20 kinos Sõprus

Režissöör Olivier Jourdain, Belgia 2016

"Püha vesi" on lõbus 21. sajandi antropoloogiline dokfilm, mis vaatleb tänapäevase pilguga Ida-Aafrikas levinud kunyaza praktikat. Kunyaza on termin ohtra ejakulatsiooniga orgasmi kohta, mida Rwanda naiste arvates valged üldse ei teagi. Loomulikult on säärane film täis täiskasvanutele arusaadavaid kahemõttelisi mõistujutte ja vihjeid erinevatele loodusnähtustele, milledest enim leiavad kasutust jõgi, juga, vulkaan ja järv. Samuti kuuleme industriaalsemaid laene nagu näiteks veehoidla, tammi või paisu purunemine, aga ka mõisteid tantsurütmi, sõudmise või trummilöömise vallast.

Filmi peamiseks teekonnajuhiks on korpulentne Rwanda raadioajakirjanik DJ Dusabe Vestine, kes oma populaarse autorisaate kõrvalt käib ka maapiirkondades seksuaalhariduse teemalist vaimuvalgust jagamas. Lisaks kuuleb nii rahvapärimuslikku legendi kuningannast, Kigali nurgataguste seksispetside tarkuseteri ning tänapäevaste linnanoorte kui kogenud naisterahvaste jutte sellest, kuidas ikkagi seda päris kunyazat leida, mismoodi ta toimib ja suhtele mõjub. "Püha vesi" on siivsalt meelas film kuumast Aafrikast - üks tõeliselt helge ood orgasmile!

*
DocPoint Tallinn toimub 25.-29. jaanuarini kinodes Sõprus ja Artis
. Piletid on saadaval Piletilevis ja festivali ajal kinodes. Rikkaliku programmi leiab aadressilt www.docpoint.ee