Homme, reedel, 27. jaanuaril hääletatakse Euroopa Komisjonis GM (ehk geneetiliselt muundatud) taimede kasvatamise üle.

Geenmuundatud taimede kasvatamise lubamist Euroopa Liidus hääletavad EL liikmesriikide esindajad. Euroopa Komisjon paneb hääletusele kahe uut sorti GM maisi (Bt11 ja 1507) kasutuselevõtu ja praegu Euroopas lubatud geneetiliselt muundatud maisisordi (Mon 810) kasutusloa pikendamise.

GM taimed pole Euroopa Liidus õnneks veel kuigi levinud, kuid igasuguse GM taime turule lubamine julgustaks GM tööstust aina uusi mürgiseid tooteid, sh taimekaitsevahendeid turule tooma ning seeläbi tõuseks tervisele kahjulike pestitsiidide hulk eestlaste toidulaual praegusest veelgi suuremaks. Juba 2015. aasta Veterinaar- ja Toiduameti järelvalve käigus leiti taimekaitsevahendite jääke 55% uuritud toidust. Taimekaitsevahendite jääke seirati kaubeldavas, imporditavas ja kodumaises puu-, köögi- ja teraviljas ning isegi imiku- ja väikelastetoidus. Tähtis on märkida, et tööstuse lobistide põhjendused, justkui aitaks GMO-de kasvatamine näljahädadega võidelda, ei päde, sest juba praegu toimub Euroopas suur toidu ületootmine ning geenmuundatud taimede järgi pole ka mingit muud vajadust.

"Eestil on võimalus olla innovatiivne ning pöörata tähelepanu GMO tööstuste poolt haibitud mõttetult teemalt hoopis Maa elanikkonna ja ökosüsteemi jätkususuutlikkuse seisukohalt oluliseimale- võitlusele kliimamuutustega. Meie toidujulgeoleku tulevik sõltub väiketaludest, Euroopas kasutatakse GM taimi peamiselt loomasöödaks just suurtes industriaalfarmides, kus loomade elu-olud on nii võrd kehvad, et neile manustatakse haiguste ja infektsioonide vältimiseks suurtes kogustes antibiootikume. Mis tõttu on meie resistentsus antibiootikumide suhtes aina kasvanud ning oleme maha mängimas inimkonna üht suurimat meditsiinilist innovatsiooni, lastes industriaalsel põllumajandusel võimutseda. Inimeste hea tervise ja keskkonna reostamise vähendamise nimel soovitame üldse vältida välismaiste suurfarmide toodangut, vajadusel asendada see kohaliku mahetoodanguga ja suurendada Eestimaise taimse toidu tarbimise osakaalu üleüldiselt," räägib keskkonnaaktivist Züleyxa Izmailova.

Hetkeseisuga plaanivad GM maisi vastu hääletada Kreeka, Poola, Austria, Luxemburg, Bulgaaria, Ungari, Sloveenia, Slovakkia. Sama otsuse suunas kalduvad ka Prantsusmaa ja Rootsi.

Viimati aastal 2014 hääletasid GMO lubamise poolt vaid neli riiki, kellest üks oli Eesti. Kui sa ei soovi, et Eesti saadik, keskkonnaminister Marko Pomerants Eesti nimel sellise otsuse poolt hääletaks, anna talle sellest teada juba täna kirjutades marko.pomerants@envir.ee.

Lisainfot laiema kampaania (ja Marko Pomerantsile tweetimise) kohta leiab siit: http://greens-efa-service.eu/nogmo/

Allikas: Erakond Eestimaa Rohelised

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid