Lõhe maailma rikkaimate ja ülejäänute vahel kasvab pidevalt ja märgatavalt ning aina kiiremini. 2015. aasta Davose majandusfoorumi eel ennustas ahvusvaheline vaesusega võitlev mittetulundusühing Oxfam seda, et jõukaima 1% inimeste vara ületab varsti poole elanikkonna oma, ning see ennustus täitus juba samal aastal - ennustatust lausa aasta varem. Mullu, aastal 2016 avaldatud raporti kohaselt oli maailma 62 rikkaima inimese vara võrdne tervelt poole maailma omaga, aga tänavune raport on lausa jahmatav.

Kaheksal miljardäril on sama palju vara kui poolel inimkonnal

Tänavu 17.-20. jaanuaril Šveitsis Davosis toimunud maailma majandusfoorumi ajaks arvutas rahvusvaheline vaesusega võitlev organisatsioon Oxfam välja, et aastaga on rikkad saanud palju rikkamaks ja vaesed jäänud palju vaesemaks - tänaseks on kaheksal miljardäril sama palju vara kui poolel inimkonnal.

Kaheksast ultrarikkast kuus tuleb Ameerika Ühendriikidest: Microsofti asutaja Bill Gates, investor ja ettevõtja Warren Buffett, Amazoni looja Jeff Bezos, Facebooki kaasasutaja Mark Zuckerberg, Oracle kaasasutaja Larry Ellison ning majandustarkvarafirma ja uudisteagentuuri Bloombergi omanik Michael Bloomberg. Lisaks mahuvad kaheksa hulka rõivamüügifirma Inditex hispaanlasest suuromanik Amancio Ortega ja Mehhiko jaekaubandusketi Carso omanik Carlos Slim Helu.

Mulluse Credit Suisse'i globaalse rikkuse edetabeli kohaselt on esikaheksal kokku üle 425 miljardi dollari. Sama palju on vara kokku 3,6 miljardil maailma inimesel - inimkonna vaesemal poolel, märkis Oxfam. Oxfami teatel kasvab rikaste rikkus aina peadpööritavama kiirusega, nii et 25 lähema aasta jooksul võib maailm saada endale esimese triljonäri.

Briti humanitaarorganisatsioon hoiatab, et niivõrd räige ebavõrdsus võib ühiskonna tükkideks rebida.

Oxfami raporti kohaselt elab seitse kümnest inimesest maailmas riigis, kus majanduslik ebavõrdsus on viimase 30 aasta jooksul kasvanud. Ebavõrdsus oli ka üheks peateemaks tänavusel Davosi maailma majandusfoorumil, kus oli ligi 3000 osalejat, nende seas 46 riigipead ja valitsusjuhti, kelle hulgas oli kõige silmapaistvam ilmselt Hiina president Xi Jinping.

Oxfami raport "Majandus 99 protsendile elanikkonnast" ("An economy for the 99 percent") näitab, et lõhe rikaste ja vaeste vahel on palju suurem kui kardeti. Aruanne näitab detailselt, kuidas suurärid ja hiidkorporatsioonid suurendavad globaalset ebavõrdust maksudest kõrvalehoidmise, palkade alandamise ning oma poliitilise mõjuvõimu kaudu. Oxfam kutsub üles tegema fundamentaalseid muudatusi maailma majanduste juhtimisel - et majandus töötaks kõikide inimeste, mitte vaid mõne ultrarikkuri hüvanguks.

Uued andmed globaalse vara jagunemise kohta - eriti mis puudutab Indiat ja Hiinat - näitavad, et vaesem pool maailma rahvastikust on veelgi vaesem kui varem arvati. Kui see info oleks teada olnud varem, siis oleks juba mullune raport näidanud, et üheksa miljardäri omab sama palju varandust kui kogu vaesem pool maailma rahvastikust kokku, mitte 62, nagu toona teatati.

"See on lausa obstsöönne, et nii palju varandust on nii väheste inimeste käes, kui samal ajal peab üks kümnest inimesest planeedil saama hakkama vähem kui kahe dollariga päevas. Ebavõrdsus vangistab sadu miljoneid inimesi vaesusesse, see lõhestab meie ühiskondi ja õõnestab demokraatiat," sõnab Oxfami peadirektor Winnie Byanyima.

Tema sõnul pole maailma liidrite mure üha süveneva ebavõrdsuskriisi üle seni väljendunud mingi konkreetse tegutsemise näol - maailm on muutumas üha ebavõrdsemaks paigaks ning see trend on endiselt tõusuteel. Me ei või lasta sadadel miljonitel inimestel edasi nälgida, kuni rikkaimad inimesed ahmivad endale vajalikud ressursid, millega võiks võidelda vaesuse vastu.

"Inimesed virelevad üle kogu maailma. Nende palgad langevad, samal ajal kui hiidkorporatsioonide juhid võtavad välja miljonites dollarites boonuseid; nende tervise- ja haridusteenuseid kärbitakse, samal ajal kui korporatsioonid ja ultrarikkad hiilivad maksudest kõrvale; vaeste häält ignoreeritakse, sest valitsused tantsivad suurärimeeste ja rikkuritest eliidi pilli järgi," lisab Byanyima.

Aruanne näitab ka seda, kuidas suurkorporatsioonid ja ultrarikkad kasutavad oma raha ja sidemeid selleks, et valitsuste poliitika töötaks nende kasuks.

Oxfam kutsub üles kiirelt tegutsema, et võitu saada erakordsest ebavõrdsuskriisist, mis ähvardab olematuks teha kõik need edusammud, mis viimase veerand sajandi jooksul vaesusega võitlemiseks on tehtud. Ennekõike on tähtis teha lõpp praegusele "maksuparadiiside" ajastule ehk sellele, kuidas jõukad eraisikud ja firmad on üha rohkem hakanud kasutama offshore-finantskeskuseid, mille abil nad väldivad ühiskonnale õiglase panuse tagasi maksmist. Seetõttu on valitsused jäänud ilma väärtuslikust sissetulekust, millega võiks võidelda vaesuse ja ebavõrdsuse vastu.

Lisaks peaksid valitsused hoolt kandma selle eest, et töö oleks tasuv ka palgaredeli alumistel pulkadel olevate inimeste, mitte üksnes redeli tipus seisvate inimeste jaoks - sealhulgas tuleks tõsta alampalk äraelamiseks vajaliku palga tasemele ning püüelda meeste ja naiste vahelise palgalõhe kõrvaldamise poole.

Byanyima lisas veel: "Rikkad ei saa enam teeselda, et nende varakusest on kõigile kasu - nende üüratu jõukus on tegelikult märgiks maailmamajanduse hädadest. Hiljutine rikkuse hüppeline kasv ülirikaste hulgas on tulnud enamuse, eeskätt kõige vaesemate arvelt."

Inimesed üle kogu maailma saavad ebavõrdususe teemast teadvustamisele kaasa aidata osaledes kampaanias www.evenitup.org.

Maailma kaheksa rikkaimat inimest (sulgudes varandus omakapitali järgi):

  1. Bill Gates: ameeriklane, Microsofti asutaja ($75 miljardit dollarit)
  2. Amancio Ortega: hispaanlane, rõivafirma Inditex (kuhu kuulub ka Zara kiirmoekett) omanik ($67 miljardit dollarit)
  3. Warren Buffett: ameeriklane, rahvusvahelise ärikonglomeraadi Berkshire Hathaway juht ($60,8 miljardit dollarit)
  4. Carlos Slim Helu: mehhiklane, rahvusvahelise ärikonglomeraadi Grupo Carso omanik ($50 miljardit dollarit)
  5. Jeff Bezos: ameeriklane, Amazoni asutaja, juhatuse esimees ja peadirektor ($45,2 miljardit dollarit)
  6. Mark Zuckerberg: ameeriklane, Facebooki kaasasutaja, juhatuse esimees ja peadirektor ($44,6 miljardit dollarit)
  7. Larry Ellison: ameeriklane, Oracle kaasasutaja ja juhatuse esimees ($43,6 miljardit dollarit)
  8. Michael Bloomberg: ameeriklane, Bloomberg LP looja, omanik ja juhatuse esimees ($40 miljardit dollarit)
Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid