Minevik on möödas. Me ei saa seda enam muuta. Küll aga saame muuta oma mõtteid mineviku kohta. Ei maksa karistada ennast praegusel hetkel sellepärast, et keegi kunagi kauges minevikus meile haiget tegi.

Ütlen vaenulike mõtetega inimestele sageli: "Palun hakake vaenulikkusest vabanema juba nüüd, mil see on veel suhteliselt kerge. Ärge jääge ootama, mil teid ähvardab kirurgi noa alla minek või olete surivoodis, kus teil tuleb kõigele lisaks veel paanikaga hakkama saada." Paanikas olles on äärmiselt keeruline mõtteid tervenemisprotsessile keskendada. Kõigepealt tuleb aega maha võtta ja hirmust vabaneda. Kui otsustame uskuda, et oleme abitud ohvrid lootusetus olukorras, siis toetab universum meid selles uskumuses ning kõik lähebki vett vedama. Neist rumalatest, iganenud ja negatiivsetest arvamustest, mis meid ei toeta ega anna jõudu, on eluliselt oluline vabaneda.

Kõik terviseprobleemid tulenevad sellest, et ei andestata. Kui jääme haigeks, siis tuleb iga kord vaadata sügavale südamesse, et näha, kellele tuleks andeks anda. A Course in Miracles ütleb, et "kõik tervisehäired tulenevad mitteandestamise seisundist", ja et "siis kui oleme haiged, on vaja ringi vaadata ja näha, kellele tuleks andeks anda". Mina lisan sellele käsitlusele veel oma seisukoha - inimene, kellele on kõige raskem andestada, on just see, kellest sul tuleb KÕIGE ROHKEM VABANEDA. Andestamine tähendab lahtilaskmist, minemalaskmist. Sel pole mitte midagi pistmist halvale käitumisele läbi sõrmede vaatamisega. Andestamine tähendab lihtsalt kõigest halvast lahti laskmist. Pole vaja OSATA andestada. Tuleb vaid TAHTA andestada. Küll universum hoolitseb selle eest, kuidas.

Mõistame oma valu nii hästi. Siiski on enamikel meistkeeruline mõista, et NEMAD, kellele on kõige rohkem vaja andestada, ükskõik kellega tegu, said samuti haiget. Meil on vaja mõista, et nad andsid tol hetkel oma arusaamadest, teadlikkusest ja teadmistest lähtuvalt endast parima. Kui inimesed oma muredega minu poole pöörduvad, siis pole minu jaoks tähtis, mis neid täpselt vaevab - nõrk tervis, rahapuudus, rahuldust mittepakkuv suhe või lämmatatud loomingulisus -, saan teha tööd vaid ühe asja kallal, ja selleks on ENESEARMASTUS. Kui me ennast tõesti armastame, endaga lepime ja end HINDAME TÄPSELT SELLISENA NAGU OLEME, siis toimib elus kõik. Siis oleks elu justkui täis väikseid imesid. Tervis paraneb, me tõmbame ligi rohkem raha, meie suhted muutuvad üha rahuldustpakkuvamateks ja me hakkame end väljendama loomingulist rahuldust pakkuval moel. Ja kõik näib juhtuvat nagu iseenesest, ilma et üldse üritaksime.

Enda armastamine ja hindamine, turvalisuse, usaldava, väärtustava ja tunnustava ruumi loomine loob korda meie meeltes, toob meie ellu armastavamaid suhteid, tõmbab ligi uusi töökohti, paremaid elupaiku ja võimaldab isegi kehakaalu korda saada. Inimesed, kes armastavad ennast ja oma keha, ei ole halvad ei enda ega teiste vastu. Rahulolu endaga, enda väärtustamine siin ja praegu on peamisteks võtmeteks positiivsetele muutustele igas eluvaldkonnas. Enesearmastus algab minu arvates sellega, et me ei kritiseeriennast enam mitte iial mitte millegi pärast. Kriitika sulgeb meid samasse mõttemalli, mida üritame muuta. Mõistmine ja leebus enese suhtes aitavad sellest mustrist välja pääseda. Tuleta meelde - oled end juba aastaid kritiseerinud, ometi pole see kuhugi viinud. Püüa end hindama hakata ja vaata, mis juhtub!