Saamid on meile lähimad põlisrahvaste esindajad, kelle mitmed traditsioonid ja teadmised on elus ja põlvest põlve edasi antud.

Laila Spik on ravitseja ja teadmanaine, Saami Vanaema, kes on sündinud traditsioonilises põhjapõdrakarjuste peres Jokkmokkis, kaugel põhjas, virmaliste maal. Olles küll õppinud õpetajaks otsustas ta peale rasket õnnetust pühendada oma elu ja tegevused saami kultuuri ja vanade teadmiste edasikandmisele. Traditsiooni jätkajaks on Laila tütar, kuid lisaks teadmiste edasikandmisele saamide kogukonnas on Laila olnud nõus ka neid jagama väljapoole. Laila on mitme raamatu ja filmi autor/kaasautor ja saanud eri riikide saamide ühendamise, traditsioonide säilitamise ja edasikandmise eest ka mitmeid auhindu. 2013. aastal toimunud 13 Põlisrahva Vanaema Nõukogu kokkutulekul Rootsis oli üheks võõrustajaks just Saami Vanaema Laila Spik.

Saamimaa on Põhjala maagia kodu. Šamanism, puutumatu loodus, polaarööd ja polaarpäevad, traditsiooniline sümboleid täis käsitöö, lugematud müütilised lood ja tegelased, hingestatud ilmaga suhtlemine, joigumised ja trummimised, nomaadielu ja virmalised, puhtad ravimtaimed ja oskused loodusest süüa leida on mõned märksõnad maast ja kohast, kus senini paljuski elatakse elu ühes hingamises ümbritseva ja loodusega.
Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid