Paljud kindlasti on kuulnud sõna mantra, kuid selle sisu ja tähendus võib jääda kaugeks ja ebamääraseks. Tegelikkuses võiks mantrad olla aga osa meie kõigi igapäevaelust. Seda põhjusel, et tegemist on äärmiselt lihtsa, mugava ja nauditava viisiga puhastada end negatiivsetest mõtetest, tunnetest ja kogemustest. Ehkki sõnad lihtne ja mugav on tänapäeval võrdlemisi devalveerunud, siis vaatamata sellele võib mantrate puhul neid omadussõnu julgelt kasutada.

Maailmakuulus mantrate laulja Snatam Kaur on öelnud, et peale mantrate lausumist on enesetunne justkui kõrgustesse tõstetud. Seda seetõttu, et need tõepoolest tõstavad energiad kõrgematele sagedustele. See on ka põhjuseks, miks hajuvad negatiivsed emotsioonid ja tunded. Snatam Kaur jõudis ise mantrate laulmiseni läbi isiklike emotsionaalsete madalseisude. Kasvades muusikute peres avastas ta, et need iidsed kõlapildid aitavad teda igakord. Nüüdseks on ta oma missiooniks seadnud inimeste aitamise läbi oma loomingu, et igaühel oleks võimalik ka iseseisvalt luua kõrgemaid energiaid enda, oma lähedaste ja kodu hüvanguks.

Aga mis see mantra siis ikkagi on? Väga lihtsustatult öeldes on tegemist heade mõtete koradamisega. Rõhk on sõnal kordamine, sest vaid nii hakkab mantrate võlujõud tööle. Kuna mantrad tulevad enamasti pühast sanskriti või gurmuki keelest, siis mõjuvad nad inimesele isegi siis, kui nende sõnade tähendusest aru ei saada. Ainuüksi mantraid kuulates on nende mõju juba tuntav. Alateadvusesse saab külvatud rahu, tasakaalu ja harmooniat, mis lahustab negatiivse energia.

Näitleja John Astin on võrrelnud mantrate mõju jooga poosidega, öeldes, et kui varasemalt kasutas ta joogapoose ehk asanaid ja meditatsiooni oma praktikas, siis nüüdseks on asanad asendunud mantratega, mille mõju on tema hinnangul samaväärne.

Mantraid ei ole tarvis seostada mingi religiooni või liikumisega, kuna nende mõju on universaalne ning tuntav olenemata inimese taustast. Laulja ja laulukirjutaja Jill Scott on oma kogemusest öelnud, et mantrad mõjuvad alati, olenemata sellest, millises seisundis ta hetkel viibib. Vahel tunneb ta end budistina ja tahab laulda; vahel jälle baptistina, kes tahab valjult väljendada oma tundeid ning mõnikord hoopis katoliiklasena, kes soovib oma patte üles tunnistada.

Ka Tina Turner, kes oma loomingus mantrate sugemeid on kasutanud, tõdeb, et igasugune usk põhineb millegi sisemise puudutamisel ning tema kogeb seda väga sügavalt just mantrate näol.

Arranžeerija Paul Horn seevastu on välja toonud aga mantrate tervendavad mõjud. Isikliku kogemusena tundis ta mantrate reaalset mõju operatsioonist taastudes.

Motivatsiooni kirjanik Louise L. Hay soovitab mantraid aga selleks, et oma ellu küllust tuua. Selleks tuleb lihtsalt sügavalt hingata ja mantraid lausuda ning tulemusi võib näha juba kuu möödudes.

Ehkki mantratest räägivad paljud, siis vähe on neid, kes on oma elutööks võtnud mantrate kõlama panemise, et need võiks heliseda võimalikult paljude südametes. Seetõttu väärib kindlasti eraldi väljatoomist Snatam Kauri looming. Kusjuures teda ennast võiks nimetada eestlastele ehk mõistetavamalt hoopis näiteks ürgseks loitsujaks, kuna ta sõna otsese mõttes loitsub oma lauludega meid kõrgematele sagedustele. Seda on tunda nii vaimselt kui füüsiliselt. Kogu olemus muutub kergemaks, rahulikumaks ja terviklikumaks ning märgatavalt lihtsam on saada kontakti sisemise minaga.

Mantratest on rääkinud isegi sedavõrd eriline inimene nagu Dalai Lama. Kui temalt küsiti, mis on tema lemmik mantra, siis kostis ta, et on parem kui inimesed ei omaks mitte milleski lemmikut. See mõttekäik on ühtaegu intrigeeriv, sügavalt mõtlema panev ja universaalselt kasutatav. Seetõttu hoidkem oma teadvus avatud ja laskem uutel võimalustel tulla, et seeläbi võiks imed ka igapäeelus sündida. Ärgem hoidke kinni stagneerunud seisukohtadest, hinnangutest ja loosungitest, mis enam ei pruugi toimida. Vaid hingakem sügavalt, korrastagem oma mõtted ja laulgem mantraid vastavalt sellele, mida oma ellu hetkel just soovite või millist toetust vajate. Kui esialgu näib see kummaline ja võõras, siis andkem endale siiski võimalus. Eeskujuks võib võtta Snatam Kauri, kelle mantrad on saanud maailmakuulsaks. Kui tunned, et antud teema Sind kõnetab, siis harukordne võimalus on esmakordselt tema loomingut otse ka meie Maarjamaa pinnal kuulata oktoobris toimuval kontserdil.

Olgem ise oma reaalsuse loojad!

Autor: Annamaria Venski

Snatam Kauri kontsert toimub 16.oktoobril Tallinnas, vaata lisainfot SIIT.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid