"Juba praegu on endokriinsüsteemi häiretega seonduvad tervishoiukulud Euroopa Liidus 163 miljardit eurot aastas ning näitavad tõusutrendi. Otsustajad ja nõuandjad peaksid enne Eesti ametliku seisukoha kujundamist tutvuma ka Rahvusvahelise Endokrinoloogia Ühingu positsiooniga antud küsimuses ning pooldama keskkonna ja inimeste tervise suhtes vastustustundlike riikide seisukohti, mis on meie inimeste hea tervise ja põllumajanduse huvides. Endokriinsüsteemi häirivad kemikaalid on ühed reprodiktiivhäirete põhjustajad, seega on madala sündivuse- ja aina kahaneva rahvaarvuga riigil eriti oluline oma rahva tervise eest hoolitseda," sõnab infoõhtu korraldaja Züleyxa Izmailova.

"Euroopa Komisjoni ettepanek hormoonsüsteemi häirivate kemikaalide määratlemiseks eirab ettevaatusprintsiipi, pole teaduspõhine ning lähtub keemiatööstuse huvidest. Vaatamata tööstuse tugevale survele on Maaeluministeeriumi ülesanne kaitsta Eesti inimesi tervistkahjustavate ja endokriinsüsteemi häireid põhjustavate ainete eest ning keelata selliste ainete turule lubamine. Eesti põllumajanduse veel suhteliselt madal kemiseeritus on eelis, mida ei tohi keemiatööstuse huvidele ohverdada," lisab Izmailova.

Hormoonsüsteemi häirivad kemikaalid ümbritsevad meid kõikjal - õhus, toidupakendites, vaipades, kardinates ja mujalgi. Kahjulik mõju võib ilmneda juba üliväikestes kogustes, põhjustades mitmeid tervisehäireid: vähki, viljatust, kaaluprobleeme, käitumishäireid, kilpnäärme talitluse häireid jm. Eriti ohtlik on kokkupuude nende kemikaalidega looteeas (võib kaasa tuua suguelundite deformatsioone). Uuringud on näidanud, et selliseid kemikaale võib leida iga inimese verest ja isegi rinnapiimast.

Ettekande teevad professor Mattias Öberg (Swetox, Rootsi), doktor Ülle Jakovlev (Eesti Endokrinoloogia Selts) ja dotsent Tiina Elvisto (Tallinna Ülikool), kes räägivad sellest, mida hormoonsüsteemi kahjustavad kemikaalid meie kehas teevad ja kuidas neid vältida.

Kell 19 linastub Rootsi dokumentaalfilm "Underkastelsen", mis räägib meid igapäevaelus ümbritsevatest kemikaalidest ja sellest, kuidas need lõpuks satuvad ka meie vereringesse. Film on ingliskeelsete subtiitritega.

Kõigile kohaletulnutele pakutakse sooja ja kosutavat teed ning krõbedaid küpsiseid.

Rohelise Tee Õhtut korraldab Eesti Roheline Liikumine koostöös Tallinna Loomaaiaga.
Teeõhtuid toetab Tallinna linn ja Pesticide Action Network Europe.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid