Musta kassiga seotud uskumused ja folkloor varieerub kultuuriti. Kui Euroopa mandriosas usuti sajandeid, et mustad kassid toovad halba õnne, eriti veel siis, kui inimese tee juhtub musta kassi omaga ristuma. Usuti, et kohtumine musta värvi hiirekuningaga tähendab ebaõnne ja võib ennustada isegi surma.

Näiteks Saksamaal usuti, et kui teekond musta kassiga kokku viib ja loom läheneb paremalt poolt suundudes vasakule, on see halvatähenduslik enne. Kui kass liigub vasakult poolt ja suundub paremale, on see märk helgemate aegade saabumisest.

Lääne-Euroopas usuti pikka aega, et mustad kassid on mustade jõudude käsilased. Süütuid loomakesi seostati tugeva ebausu mõjul ka nõidadega, mistõttu musti kasse hukati ja põletati tuleriidal. Karistusest ei pääsenud üksnes kassid, vaid jälitati ka nende omanikke, kellele samuti nõidumist süüks pandi.

Paremini kui Mandri-Euroopas koheldi musti kasse Inglismaal ja Šotimaal. Šotlased uskusid, et kui võõras must kass majja astub, ennustab see jõukuse saabumist. Mustad kassid usuti olevat õnnetoojad ka teisteski Suurbritannia osades ning kaugel Jaapanis.

Näiteks soovisid meremehed laevakassiks musta kassi, sest uskusid, et musta kasukaga loom toob head õnne. Selleks, et kaitsta oma meremeestest elukaaslasi õnnetuste eest, pidasid ka meremeeste naised mustadest kassidest väga lugu ja pidasid neid meelsasti lemmikloomadena.

Millegipärast on tänapäevalgi mustade kassidega seotud ja sajandeid püsinud negatiivsed uskumused visad kaduma. Tänane päev ongi teadvustamiseks, et must kass on sõber nagu iga teinegi lemmikloom ja karvkatte värv ei oma seejuures mingit tähtust.

Õnneks suudavad paljud inimesed pikka aega püsinud ebausust mööda vaadata, mistõttu musti kasse võib leida paljudes kodudes. Kasside peremehed ei väsi oma musta värvi karvakerasid kiitmast.

"Hirm, et mustad kassid toovad halba õnne on ju lihtsalt usk. Ebausk. Usu vägi on muidugi võimas, nii et kui seda musta-kassi-värki kange hirmuga uskuda, eks siis inimene suudab ikka end psühholoogiliselt mõjutada. Mina aga konfigureerisin oma uskumussüsteemi selle koha pealt niiviisi ümber, et mulle toovad mustad kassid igatahes head õnne. Seda õnnetunnet kogen igapäevaselt, kui oma süsimusta nurriku Nadja sülle võtan, paitan ja temaga mängin. Ja kui ta peaks veel üle tee minema, siis see minu päeva kulgu küll kuidagi kehvemaks ei muuda, pigem vastupidi - alati on ju rõõm sümpaatset olendit näha, olgu ta siis kass või koer, must, valge või triibuline, loom läheb lihtsalt üle tee," mõtiskleb musta kassiga seotud ebausust Raadio 2 saate "Hallo, Kosmos!" autor ja saatejuht Ingrid Peek.

Erle, kellel on kodus kaks kassi ja vahel seltsika ka mõni hoiukass räägib, et tema teed ristusid musta kassikesega nimega Mrs Black 2014. aasta 25. juulil, kui musta värvi iludus Kasside Turvakodu kaudu tema hoole alla jõudis. "Kassi meile jõudmisel oli aga kogu pere järsku rahulolematu - must kass ja veel arglik pealekauba... Aga too tilluke, rahulolematu näoga ja kassipojasiluetiga Mrs Black on too, kes pani kaheksa-aastase kassihärra mängima nagu kahekuuse poisikluti. Ja nüüd, rohkem kui aasta möödudes on tegu ise paisessioone nõudva kassiga - arglikkusest ei ole enam midagi alles, ainult seltsi otsiva kassi õrn "kurrnjäu".

"Tegelikult on Mrs Blackile vaja ülepäeviti tabletti anda, kuid see on vaid tibatilluke vajadus - paljud inimesed võtavad ju ka ravimeid, mis nende elukvaliteeti parandavad. Igatahes ei ole raske arvata, et üks must kass on see, kes meie kodunt enam ei lahku. Meie juurest käis läbi ka mitmeid teisi hoiulisi, kuid sellise sügava olekuga looma nagu Mrs Black - ei ühtki," kiidab Erle.

Marit, kellel on juba mitu aastat musta kassiga kooselu seljataga kinnitab, et tema musta värvi pantri sarnasest kõutsist parimat lohutajat on raske leida. "Kui mul on halb tuju, siis ta tuleb ja müksab mind peaga, mis tekitab hea tunde, et näe, keegi hoolib. Eriti meeldib talle, kui ma teda kiidan ja ütlen, et ta on väga armas, mille peale ta keerab oma musta värvi kõhu taeva poole ja laseb pai teha, mida sageli ei juhtu."

Tehke teiegi oma musta värvi kiisudele täna tore päev ja kiitke neid.