Naistepuna tinktuur

Valmistatakse värsketest õitest

'Võta 1 osa õisi ja 5 osa 40 kraadist viina. Lase seista nädal aega kinnises pudelis soojas kohas (ka päikese käes). Tarvitatakse 40-45 tilka veega unetuse, depressiooni, kõhuvalu puhul. Aitab ka gripi ennetamisel, igemepõletike ja suuhaavandite korral.

Naistepunaõli

Ürti keeta taimeõlis. Saadud ravim annab häid tulemusi raskesti paranevate haavade, nahapõletike, seljavalu ja radikuliidi puhul. Samuti on imehea leevendus imikute koolikuvalude vastu.

Teelehe siirup

2 peotäit värskeid lehti ajada läbi hakklihamasina või purustada blenderis vähese veega. Lisada klaasitäis suhkrut ja samapalju mett. Keeta 15-20 minutit parajalt paksu siirupi tekkimiseni. Säilitada väikestes pudelites ja tarvitada tõhusa köhavahendina. Lastele 1 tl ning täiskasvanutele 1 spl kolm korda päevas pärast sööki. Eriti ägeda köha ja läkaköha korral anda koos kuuma piimaga.

** Siinkohal tuleb täpsustada, et meil viimaste aastate alternatiivravi populaarsete uusõpetustes toimuv piima demoniseerimine ei ole vanade pärimusmeditsiinide seisukohast asjakohane. Näiteks tiibeti traditsioonilise meditsiini õpetuste kohaselt on piim kopse tugevdava omadusega, samuti kasutasid piima ka ravivahendina eesti esiemad. Tähtis on kesktee ning teadlikkus nii loomsete kui taimsete ainete mõistlikuks kasutamiseks.

Paju tee

Võetakse peenestatud koort 1 dessertlusikatäis, lisatakse klaas keeva vett ja keedetakse õrnal tulel 30 minutit. Tarvitatakse 2-3 spl korraga 4-5 korda päevas palaviku alandamiseks, higistamise suurendamiseks. Tee toimib ka hea valuvaigistajana.

Kel soovi ravimtaimemaailma sügavamale sukelduda, oma lastelegi taimemaailma õpetada ja vanaemadele noid iidseid tarkuseid taas meelde tuletada, võib tulla kogu perega Pärnumaale jalutuskäigule looduse apteeki 17.-18. juunil. Lisainfo SIIN.

Kasutatud kirjandus: "Lavasaare ja Audru valla metsade ravimtaimi suve esimesel poolel" 2016. juuni. Tiiu Hansen

Autorid: Silva Soobik ja Kaia-Kaire Hunt

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid