Edu on väärtusetu, kui me ei saa seda kellegagi jagada; ning me igatseme kõige rohkem emotsioone ja tundeid, mis on seotud teiste inimestega. Tänane harjutus on selleks, et meenutadasulle kuut põhipunkti, mis on olulised mistahes suhetes.

1. Kui sa ei tunne oma partneri väärtushinnanguid ja reegleid, ootab sind valu. Inimesed võivad teineteist armastada, aga kui mistahes põhjusel üks neis pidevalt rikub teise reegleid, siis on palju tülisid ja stressi. Pea meeles, et kõik su tülid (ükskõik kellega) on seotud reeglitega. Lähedaste inimeste puhul on vältimatu, et mõned meie reeglitest üksteisega põrkuvad, kuid tundes teise inimese reegleid, saad sa seda vältida.

2. Suurimad väljakutsed suhetes tulenevad sellest, et enamik inimesi loob suhteid selleks, et midagi saada - nad püüavad leida kedagi, kes paneb neid end hästi tundma. Tegelikult püsivad suhted ainult siis, kui sa neisse panustad ja annad, mitte ei lähe ainult võtma ja saama.

3. Nagu kõige muugi puhul elus, nii on tarvis ka suhte puhul teatud asju märgata- ja teatud asjade suhtes valvel olla. On olemas teatud hoiatussignaalid, mis teatavad sulle, et pead probleemiga kohe tegelema, enne kui see käest ära läheb. Oma raamatus "How to make Love All the Time" ("Kuidas kogu aeg armatseda") räägib mu sõber dr Barbara De Angelis neljast hukatuslikust faasist, mis võivad suhte tappa. Neid ära tundes saame me kohe sekkuda ja probleemid juba eos ära lahendada, enne kui need muutuvad hävitavateks mustriteks, mis ähvardavad suhet tervikuna.

Esimene faas, vastuseis. Esimene katsumuste faas suhetes on siis, kui hakkad tundma vastuseisu. Ilmselt on kõik kunagi suhtes olnud inimesed tundnud vastuseisu millelegi, mida nende partner on öelnud või teinud. Vastuseis ilmneb siis, kui mõtled erinevalt või oled veidi pahane või hakkad partnerist eemale hoidma. Võib-olla mõni nali, mida ta peol räägib, häirib sind, ja sa tahaks, et ta poleks seda rääkinud. Muidugi seisneb probleem selles, et enamik inimesi ei ütle teisele, mis neis vastumeelsust tekitab, ja seetõttu see emotsioon tugevneb, kuni sellest saab halvakspanu.

Teine staadium, halvakspanu. Kui vastuseisuga ei tegelda, siis muutub see halvakspanuks. Nüüd sa pole mitte lihtsalt pahane, vaid oma partneri peale vihane. Sa hakkad temast eemale hoidma ja püstitad emotsionaalse barjääri. Vastumeelsus purustab lähedustunde ja tekib suhet hävitav käitumismuster, mis - kui sellega ei tegeleta - kogub kiirust. Kui seda mustrit ei muudeta või sellest ei räägita, saab sellest eemaletõukamine.

Kolmas staadium, eemaletõukamine. Vastumeelsus on kasvanud nii suureks, et mitte miski ei tundu sulle partneri juures enam hea ning püüad rünnata teda sõnaliselt või mittesõnaliselt. Selles faasis ärritab või pahandab sind kõik, mida ta teeb. Hakkab avalduma mitte ainult emotsionaalne eraldatus, vaid ka füüsiline eraldatus. Kui sellel faasil lastakse kesta, et vältida veelgi suuremat valu, siis tekib järgmine faas ehk enda allasurumine.

Neljas staadium, allasurumine. Kui oled väsinud katsetest eelmises faasis tekkinud vihaga toime tulla, siis püüad vähendada valu emotsionaalse tuimusega. See on suhte kõige ohtlikum faas, sest selles etapis saavad armastajatest toakaaslased - teised ei tea, et neil on probleeme, sest nad ei tülitse kunagi, aga neil pole ka suhet.

Mis on nende nelja faasi ärahoidmise võti? Vastus on lihtne: suhelge selgelt ja otsekoheselt. Selgita teistele selgelt oma reegleid, et nad neid tunneks ja oskaksid nendega arvestada. Et asjad ei läheks proportsioonist välja, kasuta oma sõnavara muutmist. Räägi positiivses võtmes. Selles asemel et öelda: "Ma ei või kannatada, kui sa seda teed!" ütle: "Ma eelistan, kui sa teeksid selle asemel seda." Kasuta mõttemustri katkestamist, et ära hoida seda tüüpi vaidlusi, kus sa isegi ei mäleta, milles asi on, vaid ainult seda, et pead võitma.

4. Tee suhetest oma elu üks kõrgemaid prioriteete; muidu on esiplaanil kõik teised asjad. Emotsionaalne elevus ja kirg vähenevad järk-järgult, aga keegi meist ei taha neist ilma jääda lihtsalt seetõttu, et me ei märganud, millal kõik harjumuspäraseks muutus ja et me ise huvi ja kirge ei toitnud.

5. Üks kõige olulisematest mustritest on leida iga päev midagi, mis suhet paremaks muudab, mitte keskenduda sellele, mis võib juhtuda, kui suhe lõpeb. Me peame meeles pidama, et kogemeseda, millele keskendume. Kui me pidevalt keskendume hirmule, et suhe saab läbi, siis hakkame alateadlikult tegema suhet kahjustavaid asju, et eemalduda enne, kui oleme sellega nii läbi põimunud, et valu saab olema väga suur. Sellest põhimõttest tuleneb järeldus: kui tahad, et su suhe kestaks, siis ära mitte kunagi, mitte iialgi sea ohtu suhet ennast. Teiste sõnadega, ära ütle kunagi: "Kui sa seda teed, siis ma lähen ära." Juba see avaldus üksi loob selle võimaluse. Samuti tekitab see ebakindlust ja hirmu mõlemas partneris. Kõik paarid, keda olen küsitlenud ja kellel on püsiv suhe, on teinud endale reegliks, et ükskõik kui vihased või haavunud nad ka poleks, ei sea nad kunagi küsimuse alla seda, kas nende suhe kestab, ja mitte kunagi ei ähvarda nad lahkuda. Lihtsalt pea meeles võidusõidukooli metafoori auto libisemisest ja seinast. Sa pead keskenduma sellele, millist suhet sa tahad, mitte sellele, mida sa kardad.

6. Iga päev tuleta uuesti meelde, mida sa oma partneris armastad. Tugevda lähedustunnet, intiimsust ja külgetõmmet. Mõtle sageli selle peale, kuidas sul on vedanud, et see inimene su elus olemas on. Pea seda privileegiks, et saad jagada oma elu selle inimesega; tunne sellest rõõmu ja kinnista neid tundeid oma närvisüsteemi. Võta ette lõppematu rännak, et leida uusi viise teineteist üllatada. Kui sa seda ei tee, siis tekib harjumus, ja te võtate teineteist endastmõistetavalt. Niisiis, leia ja loo neid erilisi hetki, mis teevad su suhte eriliseks - legendaarseks!

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid