Tänavune Maa päev on pühendatud puudele. Seda eelkõige sellepärast, et puud aitavad võidelda kliima muutumise vastu, neelates atmosfäärist liigset süsinikku, reguleerides sissehingatava õhu gaasilist koostist ning muutes selle kvaliteeti paremaks. Samuti saab metsast toorainet mööbli- ja paberitööstusesse, küttepuid ja ehitusmaterjali. Puud on ka elupaigaks elusorganismidele, keda inimene vajab, et tehislikkuse keskel eksisteeriks veel ka tükike sellist keskkonda, nagu see oli enne inimest.

Paljud ettevõtted, asutused ja koolid tähistavad tänast Maa päeva puude istutamisega.

Maa päeva tähistamine sai alguse 1970. aastal USA-s, kus miljonid ameeriklased protesteerisid tänavatel keskkonna saastamise vastu.

Tänapäeval tähistatakse Maa päeva kogu maailmas mitmete erinevate ürituste ja ettevõtmistega, eesmärgiks on juhtida inimeste tähelepanu keskkonnaprobleemidele: kliima soojenemine, õhusaaste, liigne energia tarbimine, autostumine jne.

See on ka hea päev selleks, et arvutada välja oma ökoloogiline jalajälg. Ökoloogiline jalajälg on meetod, mis suudab ligikaudselt arvutada maa-ala suurust, mida on vaja meie poolt ühes aastas kasutatavate ressursside (nt soojusenergia, mootorikütus või toiduained) tootmiseks ja tekkinud jäätmete ning saaste ümbertöötlemiseks, ladestamiseks või looduslikesse aineringetesse sidumiseks. Kui ressursikasutus ja jäätmeteke ületab maakera eluslooduse kandevõime piirid, siis ei käitu inimkond enam jätkusuutlikult. Oma ökoloogilise jalajälje suuruse saad arvutada SIIN.

"Meie jaoks on iga päev Maa Päev. Selle meelsusega toimetame ja informeerime inimesi sellest, kuidas igapäevaselt keskkonna suhtes hoolivalt käituda: olgu see siis nutikas taaskasutusidee, uudised viimastest keskkonda päästvatest ja säästvatest lahendustest või väiksed nipid, kuidas rohelisemalt elada. Jagame hüva nõu, inspiratsiooni ja praktilisi võtteid, kuidas oma kogukonnas ja elus keskkonnasõbralikumaid muudatusi teha ja seda kõike üsna lihtsalt ja säästlikult," räägivad Maa päeva ellukutsujad.

Loe ka meie olulisi keskkonnateemalisi artkleid:

Vaata ka Maa päeva kodulehte www.earthday.org ja loe lähemalt Earth Day ajaloo kohta.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid