See on kummaline, et inimene kipub kevaditi ikka väsimuse üle kurtma, ehkki ümberringi on kõik värske ja tärkav.

Kevadväsimuse probleem saab alguse talvel. Loodus puhkab talvel, kuid inimesed vuhivad kõvasti tööd teha ja kulutavad ära oma sisemise energia. Nii ei jätku meil kevadeks "kütust", et koos loodusega ärgata ja uut ringi alustada.

Kust kehale vajalikku kütust hankida? Kui tuua välja vaid kõige olulisemad allikad, siis need on õige hingamine, tervislik, oma kehatüübile ja aastajale vastav toitumine ning füüsilised harjutused.

Seekordne harjutuste programm ongi kokku pandud põhimõttel, et raputamise, sirutamise ja painutamisega aidata kehal vabaneda talvel kogunenud laiskusest, mürkidest ja jääkainetest. Need harjutused aktiveerivad seedimist, masseerivad selgroogu ja siseorganeid, varustavad keharakke kütuseks vajaliku hapnikuga ning laadivad kogu keha värske energiaga.

Kui talv on möödunud peaaasjalikult tööaua taga, siis alusta võimlemist rahulikult, jälgides oma füüsilist seisundit.

Võta endale iga päeva alguses kasvõi kümmekond minutit ja ärata oma keha. Nii saad kerge sammu ja rõõmsa meelega kevadele ukse avada.

HARJUTUSED

Keha raputamine

Tee seda harjutust hommikul kohe pärast ärkamist. Seisa, jalad kindlalt maas ja õlgade laiuselt harkis. Jaga kehakaal ühtlaselt mõlemale jalalabale. Põlved hoia kergelt kõverdatud, käed ripuvad lõdvestunult külgedel. Nüüd nõksuta põlvi (mõlemat korraga!) ja tunne, kuidas värin liigub alt jalgadest ülespoole kuni lõpuks jõuab pealaeni. Ainult põlved töötavad! Ülejäänud keha on täiesti lõdvestunud ja tuleb lihtsalt raputamisega kaasa.

Öö (aga ka talve) jooksul koguneb meie kehasse laisk ja veniv yin-energia, mis teeb olemise raskeks ja pea uimaseks. Pärast niisugust raputamist muutub pea selgeks ning keha suriseb soojalt ja mõnusalt.

Seljarull

Istu vaibal või joogamatil. Kõverda põlved, too jalad hästi keha lähedale ja haara kätega ümber säärte. Tõmba lõug vastu rinda, aja selg kumeraks ning rulli selga vaibal/matil. Taha liikudes ei tohi keharaskus kaelale langeda! Tunne, kuidas selg puudutab põrandat lüli lüli järel. Korda harjutust nii kaua, kuni tunned, et seljalihased lõõgastuvad ja soojenevad. Seda harjutust ei maksa teha väga pehmel pinnal, näiteks voodis.

Seljarull on suurepärane selja vere- ja energiaringe parandaja.

Kolmnurk

Seisa, jalad laialt harkis. Mõlemad jalad on põlvest sirged. Pööra vasak jalalaba 90° väljapoole. Väljahingamisega koos kalluta keha vasakule nii, et puusad jäävad paigale. Vasak peopesa toetub säärele. Samal ajal siruta parem käsi üles, venita käsi sõrmeotsteni pikaks ja tunne, kuidas keha küljelihased venivad. Püsi asendis mõne hingetõmbe jooksul, hingates rahulikult ja sügavalt. Sissehingates too keha jälle püstiasendisse. Nüüd pööra parem jalalaba 90° väljapoole ja soorita harjutust paremale poole. Painuta end küljele, mitte ette!

See asend toniseerib selgroo närve ja kõhuõõne organeid ning parandab seedimist.

Istudes küljele painutus

Istu, jalad nii laialt harkis, kui on mugav. Varbad vaatavad üles. Väljahingates painuta keha vasakule küljele. Mõlemad istmikuluud peavad jääma põrandale. Aseta vasak käsi jalalabale või nii kaugele säärele, kui ulatad. Tõsta parem käsi üles, venita käsi sõrmeotsteni pikaks ja painuta üle pea. Hoia asendit ja hinga samal ajal rahulikult ja sügavalt. Sissehingates too keha otse. Korda sama paremale poole.

Selle tugeva küljevenitusega masseerid maksa ja põrna ja aitad nii mürkainetel organismist väljuda, seedimist parandada ja immuunsüsteemi tugevdada.

Seistes ettepainutus

Seisa, jalad puusade laiuselt harkis. Tõsta sissehingamisel sirged käed pea kohale ja siruta selgroog pikaks. Väljahingamisel kummardu aeglaselt ette, painutades end puusaliigesest, mitte vöökohast. Ette painutades ei ole tähtis puudutada varbaid, vaid lõdvestada täielikult ülakeha ja käed. Hoia asendit ja hinga samal ajal rahulikult. Ära tee seda harjutust, kui sul on äge seljavalu!

Ettepainutus venitab seljalülisid, masseerib siseorganeid ja parandab seedimist ning aitab jääkainetel ja mürkidel kehast väljuda. Asend toob ajusse värsket verd, seeläbi paraneb mälu ja keskendumisvõime.

Autor: Kadi Kütt

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid