Kui täpne olla, tähistab kevadine pööripäev astronoomilise kevade algust. Kevad ise ei hooli kalendrist ega tähetarkusest, vaid saabub tasapisi koos kõrgeneva päevakaare ja tema äratatud kevadmärkidega.

Maakeeles nimetatakse kevadist pööripäeva mitmeti: päevakäänd, päevakäänak, pööripääv, pööriba, pöörtuspäiv, pyeripääv, käärd. Õigupoolest päev kevadisel pööripäeval ei pööragi. Päevad on läinud jõudsalt pikemaks juba jõulust saati ja pikenevad suvise pööriajani välja. Täna saab valget ja pimedat aega ühepalju.

Pööripäevad märgivad tasakaalu päeva ja öö, valguse ja pimeduse vahel. Kevadine pööripäev näitab, et nüüdsest hakkavad päevad olema pikemad kui öö, mis on sümboolselt valguse võit pimeduse üle. Sel ajal on väga hea teha ka rituaale, mis on seotud uute alguste, viljakuse, muutuste ja arengutega. On aeg panna seeme mulda, et see kasvaks ja areneks - seda nii füüsilises mõttes, kui ülekantud tähenduses.

Kuidas tervitada kevade saabumist?

Alusta sellest, et tood tuppa kevadlilli ja tuulutad tube või teed soovi korral lausa suurpuhastust kodus. Võid teha ka iseendale puhastusrituaali soolaga. Süüta kollased või valged küünlad. Kui sul on kollast tsitriini, siis puhasta kristall, lae see täis ja mediteeri sellega või kanna/hoia seda lihtsalt enda lähedal, et kristalli energia pääseks mõjuma. Kui sul on võimalik, siis jaluta looduses, märka esimesi kevade märke ja tervita saabunud uut aastaaega.

Maarahvas on uskunud, et kevadise pööripäeva järgi saab ennustada tulevast ilma. Haljalas on räägitud, et tuul teeb pööripäeval pesa. Üldiselt usutakse, et kust kandist puhub tuul pööripäeval, sealt puhub ta terve kevade. Samuti tähendab külmast või kõvast kaarest puhuv tuul külma kevadet ja vilu suve, soojast või vesikaarest puhuv tuul aga sooja.

Saardes on arvatud, et pööripäevale eelnevad sajud tähendavad kehva põllusaaki, pööripäevajärgsed sajud seevastu head. Randlased ennustavad aga pööripäevatuule järgi kalasaaki.

Allikas: Maavald.ee, Alkeemia.ee