Külastajatel on võimalus oma silmaga näha Euroopa Kosmoseagentuuri kosmoseteleskoopide Gaia ja Planck mudeleid. Gaia tegeleb praegu umbkaudu miljardi tähe loendamisega, nende kauguse, asukoha, liikumise ja heleduse muutlikkuse määramisega. Saadud info põhjal luuakse meie galaktika ja selle lähiümbruse täpne kolmemõõtmeline kaart ning saadakse aimu, kuidas meie galaktika on kujunenud. Mikrolainelist taustkiirgust kaardistanud Planck aitab leida vastuseid mitmesugustele küsimustele selle kohta, kuidas meie Universum on tekkinud ja arenenud. Mõlema kosmoseteleskoobiga on seotud ka Tartu Observatooriumi teadlaste töö.

Lisaks näitustele saab osaleda ka inspireerivatel kohtumisõhtutel kosmoseteadlastega:

  • Kolmapäeval, 16. märtsil kell 18 Mart Noorma "Kui palju maksab pilet Marsile aastal 2050?", mis on ühtlasi ka saate "Hallo, Kosmos!" avalik salvestus.
  • Kuula ka jaanuarikuise "Hallo, Kosmos!" vestlusringi salvestust astrofüüsik Laurits Leedjärvega ja veebruarikuist jutuajamist astrofüüsik Mihkel Kamaga.

Video:

  • Kolmapäeval, 20. aprillil kell 18 Anu Reinart ja Piia Post "Maast ja ilmast". Juttu tuleb Maa jälgimise kosmosetehnoloogiatest ja sellest, mida me Maa keskkonnast kosmose abil teada saame, kuidas on lood kliimamuutustega ning kas "ilm ikka on hukas".

Teemaõhtud toimuvad 2. korruse kinosaalis ning on kõigile näituse piletiomanikele tasuta. Palume vaid e-maili teel eelnevalt loengu aeg broneerida: teletorn@teletorn.ee (kuupäev; nimi). Kohtade arv on piiratud.

Teletorni näitus "Elus Universum" valmis Teletorni, Tartu Observatooriumi - Eesti Kosmosekeskuse ja tippteadlaste koostöös. Näituse põhimagnetiks on visuaalekspositsiooni täiendav põnev kogemus-tundmuslik osa. Näitusel tuuakse välja teaduse uusimad avastused kosmosevallas - alates tehnoloogiast kuni universumi mõistatusteni välja. Ekspositsioon jääb huvilistele avatuks kuni 30. aprillini 2016. Möödunud aasta 18. novembril avatud näitus on väga populaarne - tänaseks on seda külastanud juba üle 22 000 inimese.

Näituse koostamisel on lisaks Tartu Observatooriumi ja Tartu Ülikooli teadustöödele kasutatud pilte ja videomaterjali Euroopa Komoseagentuuri (ESA), Euroopa Lõunaobservatooriumi (ESO), Ameerika rahvusliku komoseagentuuri (NASA) arhiividest. Ekspositsiooni on integreeritud ka Eesti kosmosehuvilise ja hobifotograafi Raivo Heina digitaalfotode näitus. Kosmosenäitusele pääseb Teletorni tavapiletiga. Korraga saab näitusega tutvuda 100 inimest.

Tallinna Teletorn on ringhäälingu saadete edastamiseks ehitatud hoone, mis on Eesti kõrgeim ehitis - torni kõrgus on 314 meetrit. Sihtasutuse Tallinna Teletorn eesmärk on kvaliteetsete turismi-, kultuuri- ja vaba aja teenuste pakkumine Tallinna Teletornis ning Teletorni turundamine rahvusvahelise vaatamisväärsuse ja elamusturismi sihtkohana. Rekonstrueeritud Teletorn taasavati 4. aprillil 2012. Tallinna Teletorn on The World Federation of Great Towers'i liige.

Külasta Teletorni Facebooki lehekülge www.facebook.com/teletorn.

Lisainfo näituse kohta: www.teletorn.ee

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid