Hawking kirjutas veebilehel Reddit, et majanduslik lõhe rikaste ja vaeste vahel jätkab suurenemist, sest üha rohkem töid usaldatakse automatiseeritud masinate hoolde ning nende masinate omanikud toodavad masinaid üha juurde, et enda rikkust kasvatada.

Talle esitati järgnev küsimus:

Kas olete kaalunud tehnoloogiast tuleneva töötuse võimalikkust - olukorda, kus me arendame välja automatiseeritud protsessid, mile tulemusena tekib ulatuslik töötuse probleem, sest masinad suudavad töötada kiiremini ja/või odavamalt kui inimesed?

Iseäranis huvitab mind, kas näete ette sellist maailma, kus inimesed töötavad vähem, sest suur hulk tööst on automatiseeritud? Kas arvate, et inimesed leiavad alati kas uut tööd või tekitavad endale ise tööd juurde?

Hawking vastas:

Kui masinad toodavad kõik meile vajamineva, sõltub lõpplahendus sellest, kuidas need saadused jaotatakse. Kogu inimkond võiks nautida luksuslikku ja muretut elu, kui masinate toodetud rikkus jagatakse võrdselt, aga teisest küljest võib enamik inimesi langeda suure vaesuse küüsi, kui masinate omanikud suudavad edukalt jõukuse ümberjaotust takistada. Seni näib asi liikuvat pigem selle teise variandi suunas, sest tehnoloogia areng annab üha kasvavale ebavõrdsusele aina hoogu juurde.

Kapitalismile omane täitmatu janu vara juurdekasvu järele, mis on inimkonnale osaks saanud tänu aastaid kestnud valesid ja kohutavat majanduspoliitikat, on mõjutanud tehnoloogiat nõnda, et tehnoloogia üheks peamiseks eesmärgiks ongi saanud inimeste töökohtade asendamine.

Kui me seda hoiatust tõsiselt ei võta, võime varsti silmitsi seista ettevõtete piiritu ülemvõimuga. Kui usaldame kontrolli automatiseeritud tehnoloogia üle samadele inimestele, kes tegelevad meie poliitilise süsteemi ning ressursside ostmise ja müümisega, siis oleme küll teel väga sünge reaalsuse poole.

Tõlkinud: Joonas Orav

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid