Tiibeti neljateistkümnes dalai-laama köidab pidevalt suurt tähelepanu ja hea põhjusega. Hiljuti ütles ta kogu maailmale, et lihtsalt palvetamine ei too lahendust Pariisis aset leidnud intsidendile ega sarnastele kohutavatele sündmustele, mida paistab esinevat kõikjal maailmas. Ta lausus, et see probleem on inimeste loodud ja Jumalalt selle lahendamiseks abi palumine pole sugugi loogiline. Kuna meie selle segaduse lõime, siis peaksime selle lahendama ka meie ise, mitte Jumal. Dalai-laama sõnavõtt leidis suurt kõlapinda, sest sama mõtet pooldasid paljud inimesed üle kogu maailma, kes mõistavad, et vaja läheb ulatuslikku tegutsemist, kui tahame muuta suunda, mida meie planeet näib praegu järgivat.

Pariisis toimunud rünnakutega on lahutamatult seotud ka sõjapidamisega kaasnev tegelikkus, mille kohta on dalai-laama kodulehel kirjutatud suurepärane artikkel inimeste massilise ajupesu teemal. Kajastame seda teemat ka oma veebilehel regulaarselt, eriti siis, kui asi puudutab terrorismi, sõjaga kaasnevaid juhtumeid ja selliste rühmituste loomist, kes sarnaseid rünnakuid kõikjal maailmas korraldavad.

"Sõda ja suured sõjalised ettevõtmised on maailma suurimad vägivalla allikad. Kõik need tohutud ja võimsad organisatsioonid on olemas üksnes inimeste tapmiseks, olgu nende eesmärgiks siis kaitse või rünnak. Peaksime hoolega järele mõtlema sõja tegelikkuse üle. Enamikku meist on mõjutatud nägema sõjalist võitlust kui midagi põnevat ja lummavat - meeste võimalust tõestada oma võimekust ja julgust. Kuna armeed on seaduslikud, siis tunneme, et sõda on vastuvõetav; üldjuhul ei arva keegi, et sõda on midagi kriminaalset, ega usu, et sõja aktsepteerimine on kriminaalne suhtumine. Tegelikult oleme kõik ajupesu ohvrid. Sõda pole ei lummav ega paeluv, vaid koletu. Sõja olemuseks on traagika ja kannatused."

See seisukoht tabab naelapea pihta. Kui pisut järele mõelda, siis need tohutud ja võimsad organisatsioonid ning sõjavägi üldisemalt ongi "olemas üksnes inimeste tapmiseks". Nagu dalai-laama ise seda mainib, on meid mõjutatud arvama, et sõjaväeteenistus on midagi sellist, mille üle tasub uhke olla. Paljud mehed ja naised võivad küll astuda sõjaväkke oma riigi teenimiseks, aga nad ei tea, et see ülemaailmne sõda terrorismi vastu on täielik väljamõeldis. Vaenlane, kelle eest nad enda arvates oma riiki kaitsevad, on tegelikult nende oma riigi sünnitis. Nagu Ottawa Ülikooli majanduse emeriitprofessor dr Michel Chossudovsky meile ütleb, on ülemaailmne sõda terrorismi vastu täiesti võlts ja põhineb valedel eeldustel. Sõdurid on pandud arvama, et nad ründavad vaenlast ja kaitsevad oma riiki, aga tegelikult toetab ja rahastab sedasama vaenlast lääneriikide sõjaline liit. Dalai-laama lisab veel: "Täpselt seepärast meil ongi tunne, et sõda on õigustatud, sest meid on pandud arvama, et tegemist on vältimatute meetmetega."

Ta täpsustab öeldut veel järgnevalt: "Meid on tugevalt mõjutatud nägema sõda kui midagi põnevat; räägime ühest või teisest imelisest relvast kui mingist erakordsest tehnoloogiast, teadvustamata sealjuures, et kui seda relva tegelikult kasutada, põletaks see surnuks inimesi. Sõda meenutabki olemuselt ja levikult suuresti tuld. Kui üks piirkond on nõrk, saadab väejuht sinna sõdureid juurde. See on sama hea kui inimesi otse tulle saata. Kuna meid on aga mõjutatud kindlat moodi mõtlema, ei arvesta me üksikute sõdurite kannatusi. Mitte ükski sõdur ei taha saada haavata või surma. Mitte ükski tema lähedastest ei taha, et temaga midagi halba juhtuks. Kui sõdur saab surma või jääb eluks ajaks sandiks, kannatavad selle tulemusena veel vähemalt viis või kümme inimest - tema sugulased ja sõbrad. Niisuguse traagika ulatus peaks meid kohutama, aga oleme selleks liialt segaduses."

Ajupesu ulatus on üpris massiline. Kui tahame lõpetada teiste inimeste mõrvamist ja sõda üldisemalt, on just see "ajupestud" sõdur see, kes peab üles ärkama. Inimene ise on see, kes päästikule vajutab, käske jagab ja arvab, et teeb seeläbi midagi head. Meie olemegi see põhjus, miks sõda üldse eksisteerib; meie lõime sõja, meie osaleme sõjas ja meie jätkame muudkui sõjapidamist. Kujutage ette, mis juhtuks siis, kui iga inimene maailmas keelduks sõjas osalemast. Seepärast ütlemegi, et tõeline muutus peab tulema inimeste enda seest. Kui üha rohkem sõdureid hakkaks endale teadvustama, mis tegelikult toimub, keelduks üha rohkem neist ka sõtta minemast.

"Ükskõik kui pahatahtlikud või kurjad on kõik need diktaatorid, kes praegu oma rahvast rõhuvad ja riikidevahelisi probleeme põhjustavad, on ilmselge see, et nad ei saaks teha halba teistele ega hävitada lugematuid inimelusid, kui neil poleks sõjalist organisatsiooni, mida ühiskond aktsepteeriks ja heaks kiidaks."

Mõned sõdurid, keda on ära kasutanud suurfirmade ja pankade niiditõmbajad, on hakanud üles ärkama ja sõna võtma. Siinkohal olgu mainitud artikkel, mis toob välja kaks suurepärast näidet ja palju šokeerivat informatsiooni, mida inimesed pole veel endale teadvustanud (hoiatus, häiriv video): "Kohutav ja rabav": Õõvastav ülestunnistus Ühendriikide õhujõu droonioperaatorilt pärast esimest tapetud sihtmärki

Mis puudutab kogu seda kunstlikku ülemaailmset sõda terrorismi vastu, siis selle kohta võite lugeda muuhulgas ka järgnevat artiklit: "Professorid ja poliitikud hoiatavad uue maailmakorra eest"

Dalai-laama on rääkinud ka sellest, kui kulukas on sõjapidamine. Sellest mõtlevad kahtlemata ka paljud inimesed - tõsiasjast, et sõjaväe ülalpidamisele kulutatakse suuri summasid ja ainuüksi Ameerika Ühendriikide kaitseministeerium (koos oma "musta eelarvega") võiks täielikult kaotada meie planeedil esineva vaesuse ja nälja. Sellest hoolimata tehakse tühjast kohast raha juurde, trükitakse see arvutiekraanil valmis ja väljastatakse kõike kontrolliva eliidi käsu järgi.

Nagu ütleb endine Kanada kaitseminister Paul Hellyer, käib jutt "triljonitest ehk tuhandetest miljarditest dollaritest," mida on "kulutatud projektidele, millest ei tea midagi ei kongress ega sõjaväe ülemjuhataja." Tere tulemast president Eisenhoweri kardetud sõjalis-tööstusliku kompleksi ajastusse, kus jõud on sattunud valedesse kätesse, täpselt nii nagu ta meid hoiatas. Huvitav, mida ütleks tänapäeval toimuva kohta tema?

Mõte on selles, et kui kasutada raha kui vahendit, siis miks mitte kasutada seda kõigi planeedi elanike jaoks toidu, peavarju ja riiete muretsemiseks? Ainuüksi paari riigi kaitsekulutuste hinnaga oleks vaevata võimalik sellega hakkama saada.

"Peaksime olema juba väsinud meie ümber aset leidvast vägivallast ja tapmisest. Kui loom tapab inimese, on see kurb sündmus, aga kui inimene tapab teise inimese, on see lausa kujuteldamatult kurb. Peame teadlikult pingutama selle nimel, et näha üksteist kaasinimeste, vendade ja õdedena," ütleb dalai-laama.

Meie tänud dalai-laamale kõige eest, mida ta on viimase paari kuu jooksul öelnud.

Autor: Arjun Walia

Tõlkinud: Joonas Orav

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid