Sind teati varem rohkem ikka kui meedia- ja turundusvaldkonnas tegutsejana. Paljudele tuli üllatusena uudis kui sa aastal 2013 oma arstilitsentsi taastasid. Kuidas sinu arstiõpingute teekond alguse sai, kas sul oli alati see kutsumus? Miks sa läksid arstiks õppima?

On olemas selline ütlus: iga arst leiab oma patsiendid. Arst ei olda kaheksast viieni. See on elustiil, isegi kui sa arstina leiba ei teeni. Mind on alati huvitanud inimeseks olemise erinevad tahud. Kuidas aga olla terve elu terve inimene on jätkuvalt kõige põnevam teema.

Mida sinu jaoks tähendab tervis?

Tervis on tasakaal.

Millised on tervise alustalad?

Tervise alustalad on toit, liikumine, lähisuhted, eneseteostus, hingeline tasakaal. Iga inimese jaoks on nende suhe ja kaal pisut erinev, ent kõigile on nad tähtsad. Ma ei oska midagi esile tuua, võib-olla ehk seda, et liikumine aitab mind alati ummikutest välja. Eks kõla see ju loogiliselt ka.

Mida tähendab sinu jaoks mõiste terviklik tervishoid?

See tähendabki terviku, suure pildi nägemist, kõige, mis inimese heaolu mõjutab, arvestamist.

Kuhu suunas võiks Eesti meditsiinisüsteem areneda, et tulevikus patsiendile üha paremat ravi pakkuda?

Meditsiin võiks tulevikus enam pöörata haiguste ravi kõrval tähelepanu haiguste ärahoidmisele. Tervishoid võiks liikuda päriselt ka tervise hoidmisele suunatud teenuste väljaarendamise suunas.

Milliste alternatiivmeditsiini teraapiatega oled isiklikult kokku puutunud, mis puhul ja milliseid tulemusi saanud?

Alternatiivmeditsiin on meie avalikus ruumis rüvetatud mõiste. Räägime parem täiendmeditsiinist, sellest, mis ametlike juhendite järgi abi osutamisest välja jääb, aga mis aitab inimest edasi paranemisele, tasakaalu leidmisele. Täiendab tavaravi, ent vahel on võtmetähtis.. Ma olen üles kasvanud kodus, kus tuntakse taimi ja ka kasutatakse neid. Mu vanaema enamasti taimedega kõike raviski. Olen loodusraviga enamiku terviseprobleeme lahendanud, ent mõistagi on elus ette tulnud ka vajadust lääne klassikalise meditsiini poole pöörduda ja ka abi saadud. Olen tudengieast alates nõelravi usku olnud ja täna võin öelda, et pea 30 aastat olen akupunktuuri abil enamus ravimeid vältida saanud. Massaažid, kiropraktika, jooga, hingamisharjutused, meditatsioon, liikumine, liikumine, liikumine, kallistamine, päike ja värske õhk, kokkamine, ise oma toidu kasvatamine - see on minu täiendmeditsiin, mis toetab tervena elamist.

Mis sa arvad, millest tuleb selline tõenduspõhise ja alternatiivmeditsiini vastandumine, mida meedia veel omakorda võimendab? Kelle huvides see on? Miks ei proovita patsiendi hüvanguks ja parimate tulemuste saamiseks jõud ühendada? Mitmelpool Euroopas ju kasutatatakse alternatiiv- ja täiendravi meetodeid toetamaks tõenduspõhist meditsiini.

Äkki ärihuvid?

Mida soovitad Alkeemia lugejatele algavaks kaamoseajaks - kuidas end meelemasendusest ja väsimusest hoida?

Novembris võikski vaiksemalt olla. Pigem kodus. Küünlavalguses muusikat kuulata. Head toitu teha. Värvilistele viljadele rõhku panna. Kallistada.

Evelin Ilvesega ajas juttu Ingrid Peek

* * *

Evelin Ilves lõpetas Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ravi eriala 1993. aastal ja taastas arstilitsentsi projekti "Arstid tagasi tervishoidu" raames 2013. aastal. Viimased kümme aastat on ta pühendunud inimeste tervislikule elustiilile, toitumisele ja liikumisele innustamisele. Aastal 2010 valis Eesti Tervisedenduse Ühing Evelin Ilvese Aasta tervisesõbraks. 2013. aastal nimetas Maailma Terviseorganisatsiooni Euroopa komitee ta oma eestkõnelejaks mittenakkushaiguste ehk elustiilist tingitud haiguste ja nende vältmise alal.

Homme, kolmapäeval, 25. novembril Tallinna vanalinnas asuvas Hobuveskis (Lai 47)
Kell 18 avatakse uksed, kogunemine, tervituskõned
Kell 19 Alkeemia Akadeemia & R2 saate "Hallo, Kosmos!" avalik salvestus
Lisaks jutuvestja Erki Kaikkonen ja helivõlur Silver Sepp

Piiratud kogus pileteid hinnaga 15.- on eelmüügis kauplustes Muusa (Tõnismägi 2 ja Telliskivi 60)

Uuri lisa Alkeemia.ee/akadeemia ja jaga sündmust sõpradega facebookis