Täna tähistavad ulmefännid üle kogu maailma Tagasi Tulevikku Päeva (Back to the Future Day), sest just täna saabusid ajarändude filmi "Tagasi tulevikku 2" krononaudid aastast 1985 tänasesse kolmapäeva, 21. oktoobrisse 2015. Robert Zemeckise ja Bob Gale'i filmiseeria on inspireerinud ja vaimustanud miljoneid vaatajaid ning futuristide rõõmuks pakkunud välja palju põnevaid tehnoloogilisi lahendusi, mis tänaseks on meelelahutuslikust fantaasiast reaalsuseks saanud.

Ulmefilm "Tagasi tulevikku 2" ennustas õigesti päris mitu asja:

VIDEOKÕNED: Oleks Marty McFly osanud aimata, et tal pole kolleegile videokõne tegemiseks vaja mitte telekat, vaid piisab mobiilsest peopessa mahtuvast nutiseadmest, milles on Skype, FaceTime või tegelikult ükskõik milline videokõnevõimalust pakkuv lahendus.

TAHVELARVUTI: Kui Marty kohtub Doc'iga kellatorni juures, võib tema käes näha mingit iPadi moodi tahvelarvuti sarnast vahendit. Tänasel päeval täiesti tavaline nähtus - multimeedia vahend, millega isad-emad tööd teevad ja lapsed õpivad ja multikaid vaatavad ning mida arvatakse tänavu aasta lõpuks müüdavat 233 miljonit eksemplari.

TANKIMISROBOT: Ehkki autode tankimine on üsna sarnane sellele, nagu käis paagi täitmine 80ndatel, aga ka see võib üsna pea muutuda: Tesla on hiljuti välja tulnud omapärase robotmaoga, millega plaanib oma elektriautosid laadima hakata.

SÕRMEJÄLJE TUVASTUS: Ehkki enamus meist ei kasuta seda võtme asemel oma koju sissepääsemiseks nagu filmis, siis on biomeetria tänaseks üsna tavaline tehnoloogia, millega avada oma nutivahendeid või kinnitada makseid.

KEHAL KANTAV TEHNOLOOGIA: Filmis kannavad Marty lapsed õhtusöögilauas spetsiaalseid peaseadmeid, millega telerit vaadata ja kõnesid teha. Aastal 2013 tutvustati Google Glass tehnoloogiat ehk Google prille (mille müük peatati, kuna peeti liiga invasiivseks inimese privaatsusele), Oculus Rifti ning ka Microsofti poolt hiljuti turule toodud HoloLens tüürivad meid läbi liitreaalsuse virtuaalreaalsusesse.

NOORENDAV TEHNOLOOGIA: Doc teatab filmis, et käis noorenduskuuril, kus tehti täielik uue värske vere ülekanne, juusteparandus ning põrna ja käärsoole vahetus, mille tagajärel tema eluiga pikenes 40 aastat. Ehkki tänapäeval on ilukohendamine (näiteks Botox, fillerid, laserravi jms) ja ilukirurgia noorendamiseks üsna levinud, siis sellised radikaalsed võtted veel tavapärased pole. Kui aga vaadata lääne ühiskonna nooruseihalust ja summasid, mis sellesse valdkonda panustatakse ning mõelda teaduse ja meditsiini arengukiirusele ja -võimsusele, siis ilmselt on peagi noorendamise ja eluea pikendamise protseduurid sama tavalised kui perearstil ülevaatusel käimine.

ISESIDUVAD KINGAPAELAD: Nike kingadisainer Tinker Hatfield lubab, et sellised imelised jalanõud tulevad müügile juba tänavu aasta lõpuks. Võid jääda muidugi skeptiliseks, sest firma püüdis aastal 2011 turule tulla Nike Mag Air mudeliga, mis nägid välja nagu Marty tossud filmis, aga kus isesiduvate paelte asemel oli lihtsalt kummipael. Aga ootame huviga, kas ja mida uut Nike jõuluvana kingikotti pakub!

TV: Filmist tuttavad plasma lame-ekraanid on tänapäeval kõikjal levinud: kodudes, kontorites, reklaamipindadel, kaubanduskeskustes jne. Samamoodi on telerivaatamine jäänud populaarseks meelelahutuseks, nüüd küll mitte enam tingimata televiisori aparaadist, vaid pigem on tegemist nn multiscreen ehk multiekraani sündroomiga, kus inimene vaatab telerit ning toimetab samal ajal ka oma nutitelefonis, tahvelarvutis ja sülearvutis. Ekraani lummus meie elus on säilinud ja kordades suurenenud.

MÄNGUKONSOOLID: Marty mängib nostalgiakohvikus Cafe 80s vanakooli arvutimänge - sealtsamast leiame ka vihje tänastele käed-vabad mängukonsoolidele (ning muidugi on olemas ka filmiteemalised videomängud).

NUTIKODUD: Avad sõrmejäljega ukse, plaksutad ja tuled lähevad põlema, kodu keskkrobot tervitab sind ja paneb käima sinu lemmikmuusika, väike robot vuristab mööda ja imeb tolmu, külmkapp teab, mis sul õhtusöögist puudu on, teler käivitub lemmikprogrammi alguse ajal, teel koju saadetud SMS on sauna sooja pannud - ilmselt enamusel kõike seda veel oma nutikasse koju integreeritud pole, aga päris paljud asjad neist on juba laiatarbekasutuses.

3D FILMITÖÖSTUS: Marty näeb filmis Max Spielbergi filmi "Lõuad 19", mis on hea vihje ka sellele, kuhu on tänapäeva Hollywoodi filmitööstus arenenud: lõputuna tunduvasse frantsiiside ja action-järjefilmide jadasse, mis kõik üliefektselt 3Ds multiplex kinodes linastuvad ja vaatajaid ühe ja sama vormiga sama sarja tooteid tarbima kujundavad.

CHICAGO CUBS: Filmis võidab Ameerika pesapalli võistkond Chicago Cubs meistrivõistlused ja seegi pole võimatu - nimelt on Chicago Cubs sellel aastal ühed potentsiaalsetest favoriitidest.


Mida aga "Tagasi tulevikku 2" tegijad ei osanud ette näha või mis pole veel realiseerunud:

INTERNET: Vahepealse aja vast kõige mõjukaim leiutis, mis on täna meile kõigile nii elementaarne, et peame seda lausa inimõiguseks. Midagi, mille abil kõik need filmis välja toodud nutikad seadmed omavahel suhtlevad ja tänu millele on kogu maailm üle terve planeedi omavahel ühenduses. Filmis aga pole isegi mitte vihjet elektronpostile, kasutusel on vana hea faksiaparaat ning paberimajandus on samuti endiselt väga levinud. Kas aga kujutaksite täna elu ette ilma internetita..?

NUTISEADMED: Filmis on küll palju nutikaid seadmeid (teler-telefon jt), aga pole meie jaoks taaskord tänaseks täiesti tavalisi nutiseadmeid - nutitelefon on võimas miniarvuti ja multimeedia vahend, mis mahub pihku ja suhtleb kõige eluks vajalikuga (videokõnedest pangaülekanneteni jms); lisaks muidugi ka nutikellad ja nuhvlid, mis kõik taaskord omavahelises kommunikatsioonis tänu internetile.

SOTSIAALVÕRGUSTIKUD: Kui Marty McFly oleks ette näinud tänast sotsiaalmeedia ajastut, oleks tal piisanud vaid lükata vajalik pilti instagrami, teha twitteris üks säuts ja jagada seda muidugi ka facebookis ning sõnumi võimendus oleks levinud ülikiirelt tohutute rahvahulkadeni üle kogu planeedi.

NUTIRIIDED: Materjaliteadus on leiutanud uusi fantastilisi materjale, aga suures plaanis pole riidetööstuses ja moes midagi väga kardinaalselt muutunud. (Vabandame moeasjatundjate ees, kes kindlasti vihastavad, et just viimase veerand sajandi jooksul on toimunud võimas moerevolutsioon (moes oled sina ise..?), aga tavavaataja pilgu läbi on ikka püksid-seelikud, jakid-kampsikud, kingad-tossud ja muu senini tuttav rõivastumine). Ka pole kiirmoekettide valikus Martyl olnud ise parajaks suuruseks reguleeruvat ja isekuivavat jopet, ehkki selle järgi oleks rahval nõudlust küll.

LENDAVAD AUTOD: Lendavate autodeni pole me tavalises tänavapildis jõudnud. Nad küll eksisteerivad, aga mitte sellises mahus, et täita taevad tänavate kohal. Terrafugia tuli tänavu välja lendava auto prototüübiga Aeromobil 3.0, millega saavat väidetavalt ühe reisiga lennata umbes 600 km, aga need pole veel müügil ja ka liikluskorraldust pole lendautodega arvestavaks ümber organiseeritud. Küll aga elame droonide ajastul, mis on juba igale huvilisele kättesaadavad.

VEEL POLE meil ka puldiga töötavaid prügikaste või koerajalutamisroboteid, ettekandjad pole veel asendatud ekraanidega (ehkki võimalik, et üsna pea asendatakse nad hologrammiga, kes sind iseteeninduses juhendab), ka pole kadunud veel käibelt sularaha, ehkki pangad selle poole tugevalt suundavad ning muidugi pole kuhugi kadunud paljude inimeste lemmikroog - pizza!

Filmi "Tagasi tulevikku" fännid tähistavad tänast päeva üle kogu maailma. Hoia sündmustel silma peal näiteks Telegraph.co.uk live-blogi lehel või The Guardiani live-blogi lehel.

Ja muidugi miks mitte tähistada tänast päeva koos sõpradega pizzat süües ja koos filmi "Tagasi tulevikku 2" vaadates ning visioneerides, milline saab olema meie homne veerand sajandi pärast?

Täna alates kella 17st on võimalik kultustriloogiat näha suurelt ekraanilt Tartus, Genialistide klubis - uuri lähemalt "Tagasi tulevikku" maratonseansi kohta facebookist.

Toimetas: Ingrid Peek

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid