"See võiks olla ka õppefilm, mis annab juhiseid kuidas vallutada inimese kõrgeim siht - maailmaruum," kommenteerib filmi režissöör Madis Ligema. "Meil on suurepäraseid kaadreid sellest, mis tegelikult toimus kosmoselaeva ehitamise peastaabis Tähe tänava füüsikahoone keldris ja ka ESTCube-1 stardist 2013. aasta mais Kourou kosmodroomil," lisab Ligema, kellele "Kuidas ehitada kosmoselaeva?" on esimene täispikk dokumentaalfilm.

"See lugu on ühest uljast afäärist kõige parema mõttes. Kriiside ahelana me seda ESTCube'i saagat ka esitame," lisab filmi stsenarist ja kaasautor Jaak Kilmi.

"Kosmoselaeva ehitusel on üks oluline eesmärk: inspireerida kodumaa noori püüdlema tähtede poole," sõnab ESTCube-1 eestvedaja Mart Noorma.

Kunagi aastaid tagasi käis Mart Noorma välja lennuka idee üliõpilaste ehitatavast esimesest Eesti satelliidist. Edasine on juba ajalugu - meediavõitude ja erinevate tagasilöökide värvikas saaga. Film toob varjust valguse kätte need tudengid, kes ilma säästmata oma elu ESTCube-1 ehitamisele pühendasid. Aga melu ja aplausi taga olid tegelikult magamata öödest punased silmad, hunnikute viisi pizzat ja tühjaks joodud kaheliitrised koolapudelid.

Lisaks projekti eestvedajale Mart Noormale ongi filmi peategelasteks mõned neist tudengitest, kes on ennast säästmata oma energiat ESTCube-1 ehitamisele pühendanud: Erik Ilbis, Indrek Sünter, Kaupo Voormansik, Tõnis Eenmäe, Mihkel Pajusalu, Paul Liias, Jaanus Kalde, Erik Kulu, Silver Lätt.

Filmi režissöör on Madis Ligema, stsenarist Jaak Kilmi, produtsent Kaspar Kaljas, helilooja Janek Murd, monteerija Marta Pulk.

Aastatel 2007-2015 osales ESTCube-1 projektis kokku üle 150 üliõpilase kümnest riigist. Kosmoselaeva ehitus andis sisu 48 tudengi lõputöödele, projekti teaduslikke tulemusi on tänaseks esitatud juba enam kui neljakümnel konverentsil ja 23 teaduslikus artiklis, Eesti majanduskasvu püüavad toetada mitmed satelliitlaste idufirmad. Peale pikka ja edukat kosmoselendu lõpetas ESTCube-1 oma ametliku missiooni 17. veebruaril 2015. ESTCube-2 ja ESTCube-3 on juba töös.

Film "Kuidas ehitada kosmoselaeva?" sai teoks tänu EFI, Kultuurkapitali, Ericsson Eesti, Stoneridge Electronics'i, Tartu Ülikooli ja Tartu Observatooriumi toetusele.

Madis Ligema ja Jaak Kilmi dokumentaalfilmi "Kuidas ehitada kosmoselaeva?" esilinastused:

  • Esmaspäeval, 28. septembril kell 19 Tartus, Elektriteatris (Lai 37)
    Osale ja jaga sündmust facebookis
  • Neljapäeval, 1. oktoobril kell 19 Tallinnas, kinos Sõprus (Vana-Posti 8)
    Filmile eelneb Raadio 2 saate "Hallo, Kosmos!" avalik salvestus satelliidimeistritega ja järgneb tants DJ Janek Murdi pilli järgi
    Osale ja jaga sündmust facebookis