Ajurveeda on India Veeda kultuurist pärit teadus pikast ja tervislikust elust ning seda peetakse maailma vanimaks tervendamissüsteemiks. Seda rohkem kui 5000 aastat vana hindude rahvameditsiini ja elukunsti praktiseeritakse ka tänapäeval väga laialt üle maailma. Sanskriti keelest tõlgituna tähendab Ajurveeda "teadus elust", (ayu = elu, veda = teadus). Kui tavameditsiin keskendub peamiselt haiguste ravimisele ja nendega toimetulekule, siis Ajurveedas on põhirõhk haiguste ennetamisel ning see annab meile teadmised, kuidas haigusi juba eos vältida ning haigestumise korral tekkepõhjused kõrvaldada.

Doshad on pidevas liikumises ning ka nende omavaheline tasakaal on pidevas muutuses. Ideaalses variandis on inimeses kõik need kolm tüüpi tasakaalus, kuid enamasti kipub siiski üks tüüpidest domineerima. Doshade tasakaalustamise ja tasakaalu säilitamisega Ajurveeda tegelebki, pidades oluliseks isiksuse tüübile sobilikku toitumist, massaažiõlide, ravivõtete ja elustiili õiget valikut. Kui arvestada elamisel oma isiksuse tüüpi ja hoida see tasakaalus, siis oleme õnnelikumad ja tervemad.

Vata Dosha, milles domineerivad õhu- ja eetrielemendid, vastutab inimese füüsilise ja vaimse liikuvuse eest. Seetõttu ongi inimene, kelles domineerib Vata tüüp liikuv, kiire ja kergesti vaimustuv. Ta on peenutsev ja teravmeelne ning raha suhtes kergemeelne, kuid vaatamata sellele on see kõige võimsam dosha tüüp, mis sageli inimeses domineerib.

Pitta Dosha, milles domineerivad tule- ja vee elemendid, on vastutav organismi muutumise ja omandamise eest, nagu toitainete omandamine ja kandumine rakkudeni või info omandamine, selle mõistmine ning oma arvamuse kujundamine. Pitta tüüp on kaalutlev ja analüüsiv ning tulemusele orienteeritud.

Kapha Dosha, milles domineerivad maa- ja vee elemendid, hindab kokkuhoidmist, lähedust ja täiuslikkust. Ta on loomult rahulik ning teeb alati läbimõeldud valikuid. Temas esinevad maa ja vee elemendid mis kokkusegades annavad tulemuseks hoopis kolmanda elemendi - savi. Nii on ka kapha Dosha vastutav organismis terviku loomise eest nagu näiteks niiskuse sidumine nahas, organite varustamine verega.

Ajurveeda, kui teadus inimestest ja pikaajalisest elust, on veendunud, et teades ja tundes oma kehatüüpi, on võimalik elada täisväärtuslikumat elu, ennetada haigusi ning olla õnnelikum ja tervem.

Oma Dosha kehatüübi saad määrata 21-st küsimusest koosneva testi abil, mille leiad SIIT.