Telegrami ajakirja kaanepersoonideks on Sten Karik ja Joan Hint - omaenda reaalsust loov tandem, kes hetkel teostab end peamiselt rõivabrändi Reval Denim Guild läbi. Lisaks moekunstile on nad tegevad nii mõneski valdkonnas, pakatades maailmaparanduslikest ideedest ning on tegutsemishimuga nakatanud ka mitmeid sõpru ja kaasteelisi. Paar on mitmes intervjuus mõista andnud parema tuleviku loomise vajalikkust, jagades nüüd esimest korda oma visioone lähemalt. "Soovin meile rohkem ühtekuuluvustunnet. Meil on väike maa, vähe inimesi ja võrdlus on kerge tekkima. Pole tähtis, kes mida teeb või kui palju teenib - müts ei riku meest! Loeb vaid see, millised me inimestena oleme ja et me ise oma teega rahul oleksime. Soovin, et laseksime lahti eelarvamustest ja omaenda kleebitud siltidest ning annaksime nii endale kui teistele ruumi olla me ise," ütleb Joan Eestist rääkides.

Sõna saavad ka Raadio 2 saate "Hallo, Kosmos!" autor Ingrid Peek, Eesti Kanepiliit, Eesti Transpersonaalse Assotsatsiooni asepresident ja psühholoogia teadusmagister Alar Tamming, lauljana tuntud unetehnoloog Kene Vernik, muusikateadlane ja ühiskonna transformatsiooniprotsesside uurija Saale Kareda ning paljud teised.

"Telegrami on paberkujul küsitud meilt tegutsemise algusaegadest peale, ühe suurima põhjusena on välja toodud info jagamist vanavanematega, kellel pole internetti ja arvutit ning teisena meie artiklite pikkust, mida oleks lihtsam tarbida paberil kui ninaga ekraani puurides," ütlevad Telegrami asutajad Hando Tõnumaa ja Mariann Joonas.

Ajakirjas jätkub juttu tervise, looduse, majanduse, sõdade, vaimsuse ning loomulikult ka erinevate vandenõude ja vandenõuteooriate teemal. 

Lameda Maa teooriat ei usu ka enamik vandenõuteoreetikutest

Käesoleva aasta veebruaris avaldas USA-st pärit Mark K. Sargent (47) Youtube'is dokumentaalsarja "Flat Earth Clues" ("Lameda maa vihjed"), mis kaalub võimalust, et meie tsivilisatsioon asub suletud, "The Truman Show" sarnases süsteemis ja seda on NASA abiga meie eest varjatud juba aastast 1957. Sargenti sõnul on tema puhul tegemist täiesti tavalise vandenõusid uuriva mehega, kes kuulis esmalt lameda Maa teooriast juba aastal 2000, aga ta naeris selle lihtsalt välja, sest see kõlas tema jaoks täiesti ajuvabana.

"Aastate jooksul puutusin ma kokku erinevate vandenõuteooriatega nagu JFK mõrv, Pearl Harbour, 9/11, Sandy Hook, Bostoni maratoni pommitamine, Kuu missioonide lavastus, tulnukad jne. Aeg-ajalt käis minu juurest läbi ka lameda Maa teooria, aga ma ei hakanud seda kunagi uurimagi, sest mul oli piinlik seda teha. Piltlikult öeldes oli lameda Maa teooria minu jaoks nagu kaardipakis olev juhiste kaart, mida mitte kunagi ei loeta. 2014. aasta suvel komistasin taas lameda Maa teooria otsa ja otsustasin, et uurin veidi, mis jama seal aetakse ning olin kindel, et suudan selle teooria ühe nädalavahetusega ümber lükata. Oma üllatuseks avastasin, et ma ei suudagi seda nii kiiresti ümber lükata, uurisin veel ja veel ning üheksa kuud hiljem olin juba täiesti veendunud et Maa ongi lame," räägib Sargent.

Sargenti on kritiseeritud liiga spekulatiivsete väidete pärast, kuid mees ise on öelnud kõikides oma videotes: „Uurige ise ja esitage küsimusi." Alljärgnev kirjutis põhineb sarjal "Flat Earth Clues" ja Mark Sargenti antud intervjuudel, mõlemad leiad aadressilt https://www.youtube.com/user/markksargent.

Esimene asi, mis enamik inimesed küsib, kui nad kuulevad lameda Maa teooriast (flat Earth theory) on, et "kas see on mingi nali"? Me kõik ju teame lapsest saati, et 1 + 1 = 2 ja Maa on ümmargune. Need kaks asja õpetatakse meile juba algkoolis selgeks enne kui kõik muu. Meie tsivilisatsiooni esimesed 4000 aastat uskusid kõik religioonid, et Maa on lame ketas, mis asub Universumi keskmes ja seda ümbritseb kupliline barjäär ehk taevavõlv. Kõik viis suuremat religiooni rääkisid lamedast Maast oma versiooni ning ka kirikud surusid seda teadmist kõigile peale. Kuid aastal 1514 tuli mees nimega Mikołaj Kopernik ja lõi Maast uue mudeli. Ta väitis, et kui Maa pöörleb ümber oma telje 1600 kilomeetrit tunnis ja tiirleb ümber Päikese 107 000 kilomeetrit tunnis, siis on Maa ümmargune. Kuigi matemaatika võimaldas seda kõike teoorias tõestada, oli üks probleem: käes oli 16. sajand ning polnud olemas tehnoloogiat, mis võimaldanuks tõestada, et Maa on tõepoolest ümmargune. Esimesed õhupallid, millega inimesed reisida said, tulid alles 1760. aastal. Laevad olid ainukesed vahendid vee peal liikumiseks ja maa peal kasutati hobuseid. Kuid uus mudel Maast võeti peagi omaks, ajapikku hakkasid seda tunnistama ka kõik religioonid ja elu läks edasi ning haridussüsteem tegi selle seisukoha kõigile juba varases nooruses selgeks. Järgmise 500 aasta jooksul kadusid kõik kahtlused lameda Maast suhtes ja ümmargune Maa mudel sai iseenesestmõistetavaks faktiks, samamoodi nagu on näiteks gravitatsioon.Kakskümmend põlve uskusid inimesed, et Maa on ümmargune, sest igas kooliklassis oli laua peal gloobus. Sellegipoolest polnud ühtegi võimalust tõestamaks, et Maa on tõepoolest ümmargune. Lennukid tulid meie reaalsusesse alles 20. sajandi alguses, aga kuni aastani 1957 ei olnud meil tehnilisi võimalusi lennata niivõrd kõrgele, et näha, kus me tegelikult elame. Ja siis muutuski kõik väga kummaliseks. 

Loe seda hämmastavat lugu edasi paberajakirjast või portaalist Telegram.ee

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid