LONDON, 20. juuli 2015

Briti riiklikus teaduste akadeemias Royal Society tulid ühel laval kokku Yuri Milner, Stephen Hawking, Martin Rees, Frank Drake, Geoff Marcy, Pete Worden ja Ann Druyan, kes kuulutasid enneolematu saja miljoni dollarilise ülemaailmse läbimurdeinitsiatiivi alustamist, mille abil hoogustada elu otsinguid universumis.

Breakthrough Listen

 • Suurim teaduslik otsing, mis on iial maavälise elu otsinguks läbi viidud.
 • Laialdase juurdepääsuga maailma kahe võimsaima teleskoobi kasutamiseks - sajameetrise Robert C. Byrd Green Bank teleskoobi West Virginia osariigis USA-s ja 64-meetrilise läbimõõduga Parkesi teleskoobi Austraalias New South Walesis.
 • 50 korda põhjalikum kui eelnevad SETI-uuringutele pühendatud programmid.
 • Vaatleb eelnevate uuringutega võrreldes kümme korda rohkem taevast.
 • Skannib vähemalt viis korda rohkem raadiosagedusi - ja sada korda kiiremini.
 • Lisaks raadiosageduste otsinguile alustab Californias Licki observatooriumis asuv teleskoop Automated Planet Finder maailma suurimat ja laialdasimat optiliste laserülekannete otsingut.
 • Initsiatiiv kestab kümme aastat.
 • Initsitatiivi rahastatakse saja miljoni dollariga.

Enneolematu ulatus

Kõnealune programm sisaldab ka Maale lähima miljoni tähe vaatlust. Programmi abil skannitakse meie galaktika keskpunkti ja tervet galaktika tasandit. Kuulatakse ka sõnumeid ja signaale Linnuteele lähimast sajast galaktikast. Kasutatud teleskoobid on erakordselt tundlikud pikamaasignaalide suhtes, seda isegi madala või mõõduka võimsuse juures.

 • Kui meile lähima tuhande tähe seas asub tsivilisatsioon, mis edastab signaali tavalise lennukiradari tugevusega, suudavad Breakthrough Listen initsiatiivi teleskoobid selle signaali tabada.
 • Kui Linnutee galaktika keskel asub tsivilisatsioon, mis edastab vähemalt kaksteist korda tugevamat signaali kui planeetidevaheliste radarite oma, mille abil me oma päikesesüsteemi uurime, suudavad Breakthrough Listen initsiatiivi teleskoobid selle signaali tabada.
 • Meie lähimatelt tähtedelt (kuni 25 triljoni miili kauguselt) suudaks Breakthrough Listeni optiline otsing tabada ka sajavatise laseri (tavalise lambipirni energiakulu) signaali.

Avalikud andmed, avalik lähtekood ja platvorm

Programm tekitab tohutul hulgal andmeid, mis kõik on kättesaadav ka avalikkusele. Tõenäoliselt on selle näol tegemist suurima teaduslike andmete hulgaga, mis iial on üldsusele kättesaadavaks tehtud. Breakthrough Listeni meeskond kasutab ja arendab võimsaimat tarkvara, mille abil seda andmetulva sorteerida ja sellest infot otsida. Kogu tarkvara lähtekood on samuti avalik. Nii tark- kui ka riistvara, mida kasutatakse Breakthrough Listen projektis, on ühilduv ka teiste teleskoopidega kõikjal maailmas, nii et teisedki võiksid liituda maavälise elu otsingutega. Lisaks Breakthrough Listeni tarkvara kasutamisele võivad teadlased ja tavakodanikud seda ka täiendada ning arendada ise rakendusi andmete analüüsimiseks.

Töötlemisvõimsus ühisloome abil

Breakthrough Listen liitub ka California Ülikooli Berkeley's loodud ja levitatud teedrajava andmetöötlusplatvormiga SETI@home, milles jagavad 9 miljonit vabatahtlikku kõikjal maailmas oma vaba arvutivõimsust, et aidata otsida astronoomilistest andmetest märke maavälisest elust. Üheskoos moodustab kõik see ühe suurima superarvuti kogu maailmas.

Breakthrough Message

 • Rahvusvaheline võistlus, mille eesmärgiks on luua sõnumid, mis esindaksid inimkonda ja planeeti Maa.
 • Auhinnafond küündib miljoni dollarini.
 • Võistluse detailid tehakse teatavaks hiljem.
 • Selle initsiatiivi eesmärgiks pole sõnumite saatmine. Initsiatiiv pakub mooduse õppida tähtedevahelise suhtluse võimalike keelte kohta ning edendada ülemaailmset arutlust eetiliste ja filosoofiliste küsimuste kohta, mis puudutavad suhtlust maavälise intelligentse eluga.

Projekti eestvedajad

 • Martin Rees, Briti kuninglik astronoom, Trinity Ülikooli teadur; Cambridge'i ülikooli kosmoloogia ja astrofüüsika emeriitprofessor.
 • Pete Worden, Breakthrough Prize fondi juhatuse esimees.
 • Frank Drake, SETI instituudi juht; California Ülikooli astronoomia ja astrofüüsika emeriitprofessor; Ühendriikide riikliku astronoomia- ja ionosfäärikeskuse asutaja ja juht; endine Cornelli Ülikooli Goldwin Smith astronoomiaprofessor.
 • Geoff Marcy, California Ülikooli Berkley's astronoomiaprofessor; SETI instituudi juhatuse eesistuja.
 • Ann Druyan, NASA Voyageri tähtedevahelise sõnumi projekti loovjuht; Cosmos Studios kaasasutaja ja tegevjuht; Emmy ja Peabody auhindadega pärjatud kirjanik ja produtsent.
 • Dan Werthimer, SETI@home projekti kaasasutaja ja juhtivteadur; SERENDIP projekti juht; CASPER projekti juhtivteadlane.
 • Andrew Siemion, Berkeley SETI uurimiskeskuse juht.

Yuri Milneri kõnest: "Oleme võtnud endale eesmärgiks ühildada Breakthrough Listeni abil Silicon Valleyle omane lähenemine intelligentse elu otsinguga universumis. Meie suhtumine andmetöötlusse on avatud ja kasutab ära suhtlusvõrgustike võimet edukalt probleeme lahendada."

Stephen Hawkingi kõnest: "Ma toetan tugevalt mõlemat Breakthrough initsiatiivi ja maavälise elu otsinguid."

Frank Drake'i kõnest: "Isegi praegu võivad tähtedelt meieni tulla sõnumid, mis lendavad läbi meist kõigist siin ruumis. See mõte toob mulle endiselt kananaha ihule. Maavälise elu otsing on üks suur seiklus ja Breakthrough Listen annab meile selles suure edumaa. Me oleme viimase viiekümne aasta jooksul muutunud palju targemaks kosmosest signaalide otsimise osas. Breakthrough initsiatiivide abil suudaksime selle õppimiskõvera oluliselt ülespoole painutada."

Ann Druyani kõnest: "Breakthrough Message'i võistluse eesmärk on sütitada miljonite inimeste kujutlusvõimet ja anda vestlusainet selle kohta, kes me universumis tegelikult oleme ning mida me soovime jagada Maa peal elamise kohta. Isegi kui me ei saada ainsatki sõnumit, võib sõnumi enda koostamine olla tõeliselt transformatiivne kogemus. Voyageri tähtedevahelise sõnumi loomisel püüdsime saavutada kosmilist perspektiivi oma planeedi, liigi ja ajastu kohta. See oli mõeldud edastamiseks kaht eri tüüpi vastuvõtjale - oletatavatele tulnukatele kaugetel planeetidel kauges tulevikus ning meie endi liigikaaslastele. Selle sõnumi neljakümnenda aastapäeva lähenedes olen ma sügavalt tänulik võimaluse eest töötada koos Breakthrough Message initsiatiiviga, sest me võime koos avastada nii palju ning ma loodan, et need avastused mõjutavad inimeste suhtumist ja ehk isegi käitumist selles maailmas."

Tõlkis: Joonas Orav