Ravimina on maarja-sõnajalga tarvitatud juba rohkem kui kolme tuhande aasta eest. On kasutatud nii välis- kui ka seespidiselt. Seespidiselt on tal imelisi tervendavaid omadusi, kuid kahjuks on vastunäidustusi ja riske tema mürgisuse tõttu palju.

Märksõnad välispidiseks tarvituseks: akne, veenilaiendid, hemorroidid, mädased haavad, haavandid, jalapõletikud, jalakrambid, liigesevalud, istmikunärvi põletik, reuma, reumaatilised haigused, kilpnääre, jalgade väsimus.

Õpetusi rahvasuust

Missugune on kõige parem voodi neile, kes kannatavad krampide, liigesevalu, reumaatilise hamba- ja peavalu all? Kuivatatud sõnajala lehtedega täidetud aluskott. Sõnajalg kõrvaldab need hädad ja võimaldab kannatajaile täielikuma rahu.

Suur sõnajala juur, mis võib kaaluda kuni 2 kilogrammi, on kõige mõjuvam ravivahend. Sellest tehtud jalavannid, mida 8-14 päeva jooksul tarvitatakse, ravivad kõige raskemad krambid ja liigesepõletikulised haigused. Üleni vannitus on veel mõjuvam ja parandab isegi päris pikalt püsinud haigusi.

Vana reumakangestuse korral - sõnajala juur, mis äädikas keedetud ja haigele kohale määritud.

Veenilaiendid - tampige äsja murtud sõnajala maapealne osa peeneks segage supilusikatäis saadud massi sama suure koguse hapupiimaga. Määrige õhukese kihina (1 cm paksuse kihina) marlile ja kasutage kompressiks haigetele kohtadele. Jätta peale vähemalt 5 tunniks. Teha 4-5 päeval järjest. Olles 5 päeva vahet pidanud, korrake protseduuri.

Reuma - kuivatatud maarjasõnajala (keskelt tühi) lehti pandi kotti, seal peal magati. Reumahaiguse raviks on ka sõnajala vann hea. Eriti raviva toimega on maasõnajalg. Selle sõnajala vars on karvane, selle järgi tunnebki ta ära. Suurde patta pandi vesi soojenema, kuumale veele lisati mitu kamalutäit sõnajala varsi koos lehtedega sisse. Keema ei tohtinud lasta. Siis pandi see kuum vesi vanni ja see tehti külma veega parajaks. Kui tehti jalavanni, aitas sellest samast kangest veest, lasti ainult seistes pisut jahtuda, et võis jalad sisse torgata. Aga kui inimene tahtis üleni vette minna, siis tuli parasjagu külma vett juurde lisada, aga igaks juhuks tuli kangemat ka sel juhul rohkem valmistada, muidu oleks raviv toime nõrgaks jäänud. Peredes oli ikka suuri vanne, kuhu sai täiskasvanud inimene minna. Head olid ka suured puutoobid, kus sai sõnajala vanni teha.

Akne, hemorroidide, veenilaiendite, istmikunärvi, jalakrampide, reumaatiliste haiguste, mädaste haavade ja haavandite jaoks võib võtta ka peenestatud kuivatatud sõnajalajuuri 50 grammi (või värskeid juuri 100 grammi) ja 3 liitrit keeva vett. Keeta nõrgal tulel 2-2,5 tundi. Siis teha selle keedisega probleemsetele kohtadele kompressi või vanni, 28-30°С. Olenevalt haiguse raskusest võib kuur kesta kuni 3 nädalat.

Kui algavad reumavalud, liigestereuma, puusanärvi valu (ishias), siis tuleb tuua värsked sõnajalalehed, asetada haigele kohale. Valu alguses suureneb, pärast kaob täielikult. Mähised kõrvaldavad jalgade põletikke. Ka siis, kui jalad siniseks juba paistetanud.

Sõnajalalehti võib panna saapa sisse, need võtavad imehästi jalaväsimuse ära.

Sõnajalalehti kasutatakse ka saunavihaks või siis ühe komponendina neis. Sõnajala lehti kogutakse maikuust augustini, neid kuivatatakse. Juuri sügisel või varakevadel. Nii kuivatatud lehti kui ka juuri hoitakse kaanetatud klaasnõudes. Säilivad kuni aasta.

Kogunud ja tõlkinud Ingrid Prass