Miks me seda teeme? Me oleme enda tõe kusagile ära kaotanud. Võib-olla me isegi ei tea enam, mis on meie tõde või kus ta võiks peituda? Kui palju inimesi valetab päevast päeva endale ja teistele ning unustavad olla tõeliselt ausad?

Olen hakanud uskuma sellesse, et kui me ei ole enese vastu ausad, ei saa me olla ka teiste vastu ausad. Teisalt on keeruline olla aus teiste vastu, kui ei oska endale tõde tunnistada. See tundub sama keerukas, kui küsimus, kes siis enne oli - kana või muna. 

Kas sa oled aus enda vastu? Sul on seljataga pikk päev ja sa tuled koju väsinuna. Sa tead, et sul oleks vaja veel arvuti avada ja teha tööd, aga jaksu tegelikult ei ole. Kas sa oled siis enda vastu aus ja tunnistad, et sa oled väsinud ja lükkad tänased kohustused homsesse? Või sa avad arvuti, sunnid end takka ja valetad endale, ise täites kohustusi, mis vajavad täitmist?

Kas sa oled aus teiste vastu? Kui keegi sinult midagi palub, kuid tegelikult sa ei tahaks öelda ''jaa'' siis kas sa tegelikult ütled ''ei''? Kas sa oskad olla teiste vastu aus tunnistades, et iga asi, mis teised teevad või ütlevad ei ole sinu jaoks okei?

Võibolla tähendab õigesti elatud elu armastuse ja oma unistuste täitmise kõrval ka ausust - seda nii enda kui ka teiste vastu? Äkki ausalt elatud elu ongi õigesti elatud elu?

Tõde on väga suhteline ning sellel puudub kindel seletus, nagu me ei tea ka armastuse ühest definitsiooni. Iga inimese jaoks sünnib tõde tema sees - kasvades, õppides, arenedes ja armastades. Tõde muutub ajaga - protsessis, mida nimetame kasvamiseks. Üks tõde jääb selles alati kindlaks - südame tõde.

Viimasel ajal peatun tihti. Peatun vaimselt ja füüsiliselt. Peatun selleks, et küsida: ''Kas ma olen aus oma südame vastu?'' Kui ma sinult küsiksin, kas sa elad oma südame tõe järgi, siis mida sa vastaksid? Võibolla kerkiks esmalt sinu sees küsimus, et mis see südame tõde üldse tähendab. Sul on õigus, selle mõistmine ning selleni jõudmine võtab aega. Sa tunned selle õige hetke ära, kui leiad üles ümbritsevas müras selle tõe, mida räägib sulle sinu süda.

Mida tähendab südame tõde? Kujutle ette, et poed enese sisse. Poed nii sügavale, kui oled võimeline ette kujutama. Lähed läbi sellest välisest kihist, mille oled endale loonud. Lähed läbi ka valust, pettumustest, haavadest, süüdistustest ja kõigest sellest, mis on sinu sisse kogunenud. Sa jõuad lõpuks südameni. Mis sulle seal vastu vaatab? On su süda suur või väike? On ta täis headust või kurjust? On ta õnnelik? On ta üksik või mitte? Millises seisus on su süda? Kui sa oled jõudnud oma südame juurde, siis küsi, kuidas su süda end tunneb? Kas ta on õnnelik? Mis peamine - kas sa järgid seda tõde, mis seal peidus on?

Kui sa elaksid oma südame tõe järgi siis sa oleksid õnnelik, armastatud ja oskaksid armastada. Sa saaksid öelda, et oled õnnelik inimene ja tead, mis on sinu jaoks õnn või armastus. Sa teaksid tõde enda ja maailma kohta. Sa juhinduksid oma elus ja otsustes just südame tõe järgi.

Südame tõde on sinu isiklik tõde, seda ei saa keegi sinult ära võtta või muuta. Tõde selle kohta, kuidas soovid oma elu elada. Kas soovid olla ohver andes oma elu juhtimise kellelegi või millelegi. Kas oled juht ja juhid oma elu ise. Millised inimesed on sinu elus? Kas nad toetavad sind või panevad jala taha. Kas sa teed tööd, mida armastad. Kas sa oled tasakaalus oma füüsise ja vaimuga. Kas su elu on tõde või vale?

Kuidas leida üles oma tõde? Oma tõe leidmine teeb vabaks ja on õnneliku elu võti. Kuidas seda aga leida, kui tundub, et seda justkui polekski?

Mõtle, milline võiks sinu elu olla ja mis sind takistab seda elu elamast? Kui sa soovid leida üles oma tõe, on sul vaja hakata tegema õigeid asju ja ümbritseda end õigete inimestega. Peatu hetkeks oma elus. Hüppa maha sellelt tormamise rattalt ning vaatle oma elu kõrvalt. Inimestel on raske leida oma tõde või seda, mis tõeliselt oluline on, sest nad on nii hõivatud oma eluga. Elu tahabki justkui elamist ja raha tahab teenimist - me töötame nagu hullud ja tõsimeeli usume, et just nii ongi õige elada. Ühel hetkel jõuame punkti, kus tunneme, et kogu meie elu on kokku jooksnud. Alles siis hakkavad inimesed otsima oma tõde. Tõe otsimiseks võid sa olla aga liiga läbipõlenud, väsinud või stressis.

Ära loobu kunagi otsimast ja leidmast oma tõde, isegi, kui see tundub võimatult raske. Võimatult raskeid asju pole olemas ja kõik on võimalik, kui otsustad seda oma peas ja südames. Asu juba täna otsima oma tõde, tee oma elus selleks vaikus, aeg, rahu ja koht. Võta aega, et leida oma isiklik tõde ning hakka selle järgi elama. Ole aus enda vastu ja tunnista endale, kui vajad puhkust, aega, rahu, vaikust, seiklust, armastust, kirge või midagi enamat. Ole aus teiste vastu, öeldes neile, kui vajad rohkem kallistusi, hellust, õhku, ruumi, aega, vaikust, mälestusi või midagi veel ilusamat. 

Meil on alati võimalus valida armastus ja tõde. Meil on alati võimalus jätta tegemata asjad, mis tunduvad meile nii olulised ja valida mälestuste loomine. Meil on võimalus olla ausad enese vastu ja läbi selle ka maailma vastu.
 
Tuuli Mäemat