Kõnealuse initsiatiivi nimi on NExSS (Nexus for Exoplanet System Science), mis ühendab nii maa- ja planeediteadlased kui ka helio- ja astrofüüsikud.

"See erialadevaheline ettevõtmine toob kokku maailma parimad teadlaste meeskonnad ja võimaldab meil kasutada kombineeritud lähenemist leidmaks planeete, millel on suurim potentsiaal elumärkide esinemiseks," ütles pressiteates NASA planeediteaduse osakonna juht Jim Green. Maasarnaste planeetide leidmine ei ole mitte ainult astronoomide prioriteet, vaid huvitab väga ka planeedi- ja kliimateadlasi."

See uudis tehti teatavaks vaid paar nädalat pärast seda, kui üks NASA tippteadlasi ennustas, et inimkond leiab lähiajal märke maavälise elu olemasolust.

"Ma usun, et leiame lähima kümne aasta jooksul tugevaid märke teistel planeetidel esineva elu kohta, ning arvan, et konkreetsed tõendid on käes juba 20-30 aastaga," sõnas NASA juhtivteadlane Ellen Stofan.

Meeskonnaga liituvad teadlased kümnest tuntud ülikoolist, mille hulka kuuluvad Stanford, California Ülikool, Berkeley, Yale'i, Pennsylvania ja Arizona osariigi ülikoolid, nagu ka kaks uurimisinstituuti ja kolm NASA organisatsiooni: Goddardi kosmoseuuringute instituut, Amesi uurimiskeskus ja Reaktiivliikumise laboratoorium.

"Elevus on lausa käegakatsutav," sõnas Arizona Ülikooli maa- ja kosmoseuuringute instituudi professor Steve Desch ajalehele Arizona Daily Star. "Me oleme tõepoolest leidmas vastust maavälise elu küsimusele."

Deschi meeskond kavatseb uurida teistelt planeetidelt leitud kemikaale, sealhulgas hapnikku ja metaani, et selgeks teha, kas kemikaalid tekkisid bioloogiliste protsesside tulemusena, kirjutas ajaleht.

"Me peame õieti otsima keemilisi biosignatuure, sest kuidagi pole võimalik leida planeedi pinnal jooksvaid väikesi rohelisi mehikesi," lausus Arizona Ülikooli professor Tom Zega.

Kliimateadlaste rühm kasutab maasarnaste planeetide atmosfääri läbivat valgust uurimaks, kas planeedil on elu arenguks soodsad tingimused.

"Neid planeete tuleks võtta millegi enama kui lihtsalt taevakehadena," ütles NASA Goddardi kosmoseuuringute instituudi kliimateadlane Anthony Del Genio teadusajakirjale Nature. "Ühtäkki on sellest saanud tähtis teema mitte ainult astronoomidele, vaid planeediteadlastele ja nüüd ka kliimateadlastele."

Yale'i ülikooli meeskond töötab välja uued spektromeetrid, mida võiks kasutada meie lähedal asuvate tähtede ümber tiirlevate planeetide uurimiseks. Lisaks kujundatakse uus kasutajaliides planeediküttide veebilehele, mis võimaldab "harrastusteadlastel" kõikjal maailmast ise planeete otsida, kasutades selleks NASA Kepleri kosmoseteleskoobilt pärit andmeid.

Kepleri teleskoop, mis saadeti kosmosesse 2009. aastal, on varustatud seadmetega, mis suudavad tuvastada tähtede läheduses leiduvaid planeete. Väljaspool meie päikesesüsteemi leitud 1830 planeedi seast rohkem kui tuhande leidjaks oli Kepleri teleskoop, mis tuvastas ka enam kui 4000 võimalikku taevakeha kandidaati.

NASA sõnul on harrastusteadlased praeguse seisuga leidnud enam kui sada planeeti, millest paljud paiknevad ka peremeestähtede elamiskõlblikus tsoonis.

Tõlkis: Joonas Orav