Teadlased on näinud suurt vaeva, et leida põhjus niinimetatud mesilasperede kollapsi sündroomile, mis on viimase kuue aastaga minema pühkinud hinnanguliselt kümme miljonit mesitaru väärtuses kaks miljardit dollarit. Võimalikeks süüdlasteks on peetud pestitsiide, haigust kandvaid parasiite ja mesilaste kehva toitumist. Kuid ajakirjas PLOS ONE avaldatud ainulaadse uuringu käigus on Marylandi Ülikooli teadlased ja Ühendriikide põllumajandusministeerium tuvastanud pestitsiididest ja fungitsiididest koosneva mürkide segu, mis saastab õietolmu, mida mesilased taru toitmiseks koguvad. Need leiud on suureks abiks mõistmisel, miks on viimasel ajal surnud suur hulk mesilasi, olgugi et see ei tuvasta mesilaspere kollapsi sündroomi täpset põhjust ega seleta, miks terved tarud ühekorraga välja surevad.

Teadlased kogusid õietolmu Ühendriikide idarannikul asuvatest tarudest, mis tolmeldasid jõhvikaid, arbuuse ja teisi põllukultuure, ning andsid seda tolmu tervetele mesilastele. Neil mesilastel esines märgatavalt kahanenud võime vastu seista nakkusele parasiidilt nimega nosema ceranae. Seda parasiiti on süüdistatud mesilaspere kollapsi sündroomi põhjustamises, kuigi teadlased märkisid selgesõnaliselt, et nende leiud ei seosta pestitsiide otseselt mesilasperede kollapsiga. Mesilaste õietolm oli saastatud keskmiselt üheksa eri pestitsiidi ja fungitsiidiga, kuigi teadlased avastasid ühel puhul lausa 21 põllumajanduses kasutatavat kemikaali. Teadlased tuvastasid neist kemikaalidest kaheksa, mida on varem seostatud suurenenud parasiidinakkuse ohuga.

Kõige häirivam oli aga see, et fungitsiididega saastunud õietolmu söönud mesilased nakatusid parasiidiga kolm korda tõenäolisemalt kui muidu. Laialdaselt kasutatud fungitsiide peeti varem mesilastele kahjutuks, sest need kemikaalid pole mõeldud putukate, vaid seenorganismide tapmiseks näiteks õunapuudel.

"Koguneb üha rohkem tõendeid selle kohta, et fungitsiidid mõjutavad mesilasi, ning minu arvates toob see leid päevakorda vajaduse ümber hinnata põllumajanduses kasutatavate kemikaalide silditamise," ütles Quartzile uuringu põhiautor van Engelsdorp.

Pestitsiididele on külge pandud sildid, mis hoiatavad talupidajaid, et tolmeldavate mesilaste läheduses ei tohiks neid kemikaale kasutada, aga sarnaseid ettevaatusabinõusid pole kasutusele võetud fungitsiidide puhul.

Mesilaste populatsioon Ühendriikides on langenud nii madalale, et nüüd läheb vaja tervelt 60% sealsetest allesjäänud mesilasperede kolooniatest vaid selleks, et tolmeldada ühtainust California põllukultuuri: mandleid. Ja see pole vaid kohalik probleem - California toodab maailma mandlisaagist 80% ja selle turuväärtus on neli miljardit dollarit.

Viimaste aastate jooksul on mesilaste surmadega seostatud üht kemikaalide klassi nimega neonikotinoidid. 2013. aasta aprillis keelustati kaheks aastaks pestitsiidide kasutamine Euroopas neis piirkondades, kus mesilaste arvukus on samuti järsult kahanenud. Kuid Marylandi ülikooli abiteadur van Engelsdorp ütleb, et see uus uuring tõestab, kuidas mitme pestitsiidi kooslus mõjub mesilaste tervisele.

"Pestitsiidide küsimus iseenesest on palju keerulisem, kui me algul arvasime," ütleb ta. "Asi seisneb rohkemas kui lihtsalt ühes kahjulikus tootes, mis mõistagi tähendab seda, et lahenduseks pole vaid üht konkreetset liiki pestitsiidi keelustamine."

Uuring leidis veel ühe probleemi, mis takistab mesilaste päästmise pingutusi: Ühendriikide meemesilased, mis põlvnevad Euroopa mesilastest, ei kogu õietolmu Põhja-Ameerikale omastelt põllukultuuridelt, vaid hoopis nende lähedal kasvavatelt umbrohtudelt ja põllulilledelt. See õietolm on paraku samuti saastunud pestitsiididega, kuigi need taimed ei olnud kemikaali piserdamise sihtmärgiks.

"Pole selge, kas pestitsiidid levivad ka neile taimedele, aga meil tuleks uuesti üle vaadata põllumajanduses kasutatavate kemikaalide piserdamise kord," ütles van Engelsdorp.

Tõlkis: Joonas Orav

Allikas: http://qz.com

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid