Spirituaalsete sümbolite nimekiri on lõputu, kuid siin on seitse enamlevinud sümbolit ja nende tähendused. 

1. Hamsa

Hamsa on heebrea traditsioonis sümbol, mida usutakse kaitsvat kurja silma eest. Muhamedlikus traditsioonis kannab see nime Fatima käsi Mohammedi tütre Fatima Zahra järgi. Usutakse, et sellist talismani kandvatele tüdrukutele ja naistele annab Fatima õnne, küllust ja kannatlikkust.

2. Elupuu
Elupuud on universaalse maailmapuuna Euroopas tuntud juba kiviajal. Kujundit on peetud maailma keskmeks ja kõikide eluprotsesside aluseks. Sümboliseerib ühendust maa ja taeva vahel. Elupuu, kui maailma tsentner ja kõigi eluprotsesside alus on ühtlasi olnud absoluutse reaalsuse ja surematuse sümbol. 

3. Elulill

Elulille sümbolit võib leida kõikjalt üle maailma. Koosnedes omavahel läbipõimuvatest võrdse läbimõõduga ringidest, on Elulill unikaalne kujund ka pühas geomeetrias. Elulill ka määratu kosmiline raamatukogu, millesse on talletanud kõikide olendite eluraamatud ja kogu multiversumi ajalugu.  

4. Yin ja Yang

Yin ja yang on Vana-Hiina filosoofias kogu olemist iseloomustavad vastandlikud, kuid samas vältimatult kooseksisteerivad poolused. See, mis näib olevat Yin, on sageli toetatud Yangi poolt ning vastupidi. Näiteks selleks, et mõista headust, peab tundma ka kurja. Ilma headuseta ei saaks olla ka kurjust. Selleks, et midagi saada, tuleb tal lasta minna. Yin ja Yang sümboliseerivad harmoonia duaalsust. 
5. Lootoslill

Lootoslill on budismis väga oluliseks sümboliks, mis tähistab valgustumist. See on ka ümberkehastumise ja taassünni sümbol. Igal õhtul päikeseloojangul lootosevõrse sulgub ja poeb vette peitu ning hommikul avaneb taas vee kohal täies ilus ja suursugususes.
6. Ankhi rist

Ankh ehk kopti rist ehk aasrist on rist, mille ülaosas on silmus ja mis oli kasutusel egiptuse hieroglüüfina. Hieroglüüfina tähistas ankh alguses Egiptuse sõna peegel, aga hiljem sai elu tähistavaks sümboliks. Ankh'i peetakse ka päikesejumala märgiks. Egiptuse hauakunstis kujutati ankh-sümbolit tihti eluga (peamiselt hauataguse eluga) seotud olukordades, kus teispoolsuse jumal Anubis annab soovijale ankh'i kui võtme hauatagusesse ellu. Egiptuses valmistati ka ankh-sümboliga amulette. Viimast tuntakse matkajate kaitseamuletina ja ta seondub viljakusega.
7. Pentagramm

Pentagrammi on ammustest aegadest peetud mõjusaks kaitsevahendiks kurjuse vastu; see on konflikti sümbol, mis kaitseb kandjat ja ta kodu. Pentagrammil on viis tõrjuvat teravikku, mille keskel asub kaitsev pentagon. Ühe teravikuga üles suunatuna tähendab ta ka vaimu jõudu mateeria üle (mõistus juhib keha); lisaks on see ka õigluse sümbol.
Toimetas Katrin Oidra

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid