Traditsiooniline tiibeti meditsiin arvestab inimese haiguste ja probleemide lahendamisel füüsilise anatoomia ja füsioloogia kõrval samavõrra, või pigem enamgi, peenanatoomiat. See on õpetus meie keha üles ehitavatest energiatest ja algelementidest ning nende toimemehhanismidest. Vibratsiooni tihenedes moodustab alguseta ja lõputa energia (nagu A. Einstein esimesena teadusinimesena formuleeris) elemente alates tulest, kuni vee ja maani. Need on ka osised, millest meie jämedakoelised kehad koosnevad.

Peenanatoomia seisukohalt on need samad osised ka meie meele ja emotsioonide aluseks, avaldudes iha, viha ja loiduse/laiskusena (öeldakse ka rumalusena). Siin on järgnevalt toodud väga üldised, kuid kõigile jõukohased soovitused oma keha loovate elementide tasakaalustamiseks.

1. Maa element ehk kõige jämedakoelisema struktuuri moodustaja meie kehas on nagu tellis, mis meie vaimse kodu loob. Seda kipume kõige lihtsamini lõhkuma samuti füüsiliselt tajutavate, kuid keha taastootmiseks ebakvaliteetsete materjalidega - ebakvaliteetne pestitsiidide ja keemiliselt sünteesitud ühenditega toit, saastunud õhk, kahjustatud elukeskkond. Mahe ja töötlemata toidu ning keha füüsiliselt mitte kurnava ja kahjustava eluviisi vajalikkus ei vaja ilmselt pikemat selgitamist.

2. Vesi on tiibeti pärimusmeditsiini teadmiste kohaselt enim seotud maa elemendiga, moodustades meie organismis ühise kehaenergia nimega "lima". See on kudesid ühendav ja kõike koos hoidev nö "tsement", mis meele tasandil annab meile tasakaalukust, rahulikkust ning kvaliteetset und. Liigse vee elemendi ja limaenergia üleküllus tekitab külmi haigusi, veepeetust, tsüste, kasvajaid, südamehaigusi, suhkruhaigust. Vaimselt aga loidust, väsimust, ignorantsust, laiskust, jõuetust, raskemeelsust. Vee energia liia tasakaalustamiseks tuleks vältida tooreid ja külmi toite ning jooke ning olla füüsiliselt aktiivne. Eriti kevadel, kui lima energia eriti aktiivselt avaldub. Loobuda tuleks liigsest magusast ja juua nö "lima sulatamiseks" rohkelt kuuma keedetud vett.

3. Tuli seostub emotsionaalselt viha ja uhkuse energiaga. Looduse kaasabil akumuleerub tule energia meie kehas hilissügiseks. Tule liigsuse ära hoidmiseks tuleb vältida liiga teravaid toite, liigset alkoholi. Kasulik on õppida teadvustama ka oma varjatud vihaimpulsse (igas inimeses on need olemas!) ning tasakaalustada kas parajalt mõõduka füüsilise töö või spordiga (liigne rassimine võib taas tuld tõstma hakata). Oluline on õppida vaimseid praktikaid nagu meditatsioonid ja sisemised arutelud viha neutraliseerimiseks, mitte alla surumiseks. Näiteks aitavad harjutused, kus analüüsitakse viha reaktsiooni tekitavate objektide suhet subjekti (endasse). Mõtlustamise käigus ilmneb, et viha ei tule meie meelde, mitte objektist (nt teisest inimesest) ja selle valest käitumisest, vaid see on juba meie meelemustris sees, seega meie ise nö oleme vastutavad oma reaktsioonide eest, mitte keegi teine ei ole "paha". Mõistes lõpuni viha olemust, kaob see emotsioon iseenesest.

4. Tuul (õhuelement) on kõikide eelmiste elementide käivitaja, info vahetaja meele ja mateeria vahel, vibratsioon, millest saab alguse kogu eksistents. Ta asub meie keha keskkanalis ning liigub sealt üle kogu organismi. Liigne tuuleenergia teeb mõttetegevuse kontrollimatuks, ärevaks, depressiivseks, unetuks, lööb sassi seedimise, menstruaaltsükli, südame rütmi, puhub lõkkele põletikud ja on terve rea krooniliste haiguste nö alalhoidja. Kvaliteetse elu ja tervise tagamiseks oleks hädavajalik tuuleenergia kontrolli alla hoida. Abiks on soojad, toitvad toidud, suhteliselt rammusad liha või köögivilja puljongid, selitatud või ehk ghee, küüslauk, pea ja jalgade õlitamine sooja seesamiõliga. Rasv ja õli on nimelt tuulega võrreldes raske ja viskoosne, kuhu viimane takerdub ning raugeb.
Vaimsetest praktikatest aitavad tuult vaigistada enim kontsentratsiooniharjutused, keskendumine tühjusele, mõtetest vaba oleku treenimine. Lisaks ka rahulikud, hingamist reguleerivad joogaharjutused.

5. Kõige peenem ja meile ehk raskemini tajutav on ruumi element. Ruum on kogu eksistentsi toimumispaik - meelekino stuudio. Siin oleme ise stsenaristid, operaatorid, näitlejad ja vaatajad. Oma ego tõelisusse uskuv meel tekitab absoluutset tõde unustades vibratsioone, millest saavad alguse uued versioonid viiest elemendist ning nende poolt loodud kehadest. Kuniks me ei mõista oma meele tõelist isetut, kiindumusest ja vastumeelsusest vaba olemust jätkame ringkäiku algelementidest koosnevates maailmades, koos tasakaalutusest tingitud haiguste, valude ja meelesegadustega.

Tervisehädade algpõhjus ongi enamasti just viie elemendi tasakaalutus. Elementide tasakaalu mõjutame me oma mõtete ja tunnetega, elustiiliga, aga neid mõjutavad ka välised mõjud - aastaajad, ilm, looduse seisukord, meid ümbritsevad inimesed ja sündmused.

Iga konkreetse terviseprobleemi puhul on võimalik leida sobiv organismi tasakaalustusviis - loodusravi meetod, kus palju saab ära teha ilma tablette tarbimata ja end üleliia sünteetiliste ainetega mürgitamata.

Vahel piisab päris pisikesest muutusest oma söögis (näiteks lisada mõnda soojendavat maitseainet oma toidule) või elustiilis (vaid mõnest minutist konkreetsest hingamisharjutusest võib olla abi ärevuse maandamiseks!).

Kuidas täpsemalt elemendid oma kehas tasakaalus hoida või tasakaalu saada, kuidas hoida enda ja oma lähedaste tervist, kuidas on terapeutidel võimalik anda lihtsaid ja häid nõuandeid oma klientidele, kuidas koduste vahenditega anda kehale toetust mõne kroonilise haiguse puhul - kõigest sellest tuleb juttu seminaril "Tervendamine läbi 5 elemendi, looduse ja meele".

Seminari käigus jagatakse täpsemaid praktilisi õpetusi tiibeti traditsioonilise meditsiini vaatevinklist ning lisaks kaasaja uuematel uuringutel põhinevaid näpunäiteid emotsioonidega toimetulekuks ja seeläbi ka oma keha hoidmiseks ja tervendamiseks.

Autor: Silva Soobik

Teisipäeval, 25. oktoobri õhtul kell 18.30 saab tutvuda tiibeti arsti doktor Ngawang Gyatso õpetustega haiguste põhjustest ja diagnostikast õhtuses töötoas, mille kohta rohkem infot leiab facebookist ja Põlistarkuste ja Rahvaravi Kooli kodulehelt tarkustekool.ee