Loodusfilmide vanameister Rein Maran on jäädvustanud seekord Virumaal Tammealusel põliseid hiietavasid ning rahvakalendri kombestikku, milles väljendub eestlastele omane loodusearmastus.

Hiied on meie vanimad kaitsealad, kus esivanemad on põlvest põlve hoidnud maastike mitmekesisust ning elurikkust. Maarahva kalender on aga looduskalender, mis järgib ja tähistab looduse muutumist ning inimese kulgu selles. Hiiepaikade puutumatu looduse rüpes on kogukonnad ajast aega ühiselt tähistanud mitmeid pühi. Sedasi on uuendatud oma lähedast sidet keskkonnaga ning kasvatatud kogukonna loodusmeelset üksmeelt.

Tammealuse hiis asub Virumaal Mahu (Viru-Nigula) kihelkonna Samma külas. Hiis oli kihelkondliku kooskäimiskohana kasutusel veel 20. sajandi alguses. Peale seda jäi see küla jaanitulepaigaks, allikatelt ravivee võtmise kohaks ning üksikute uitajate meelerahu kogumise paigaks. 1989. aastal kogukondlikud hiietavad taaselustati.

Eelmisel aastal tähistati Tammealuse hiies olulist tähtpäeva. Möödus 25 aastat sellest, kui kogukond võttis hiie uuesti pühapaigana kasutusele. Tammealusel on saanud tavaks tähistada igal kevadel suvistepüha, et tervitada saabuvat suve, saada väekas looduselamus, hoida tavasid ja pärimusi elavana ning tugevdada kogukonda. Rein Marani film annab haruldase võimaluse vaatajal sellest soojast ja erilisest sündmusest põgusalt osa saada.

Filmi valmimisele aitasid kaasa: Eesti Kultuurkapital, Rahvakultuuri Keskus, Tartu Ülikooli looduslike pühapaikade keskus ning Maavalla koda.

Film "Suvisted Tammealusel"
Valmimisaeg: 2015
Pikkus: 30 minutit
Tootja: Gaviafilm OÜ
Filmi looja: Rein Maran
Muusika: Tuule Kann

Sündmus kestab kaks tundi ning see toimub Looduse Omnibussi Loodusõhtute sarjas. Osalustasu 2 eurot, õpilased, tudengid ja pensionärid 1 euro.

Allikas: Hiis.ee