Rahvasuu, inimkäitumise võrratu peegel, pajatab järgmise loo loomariigist.

Istuvad Lõvi ja Härg söögikohas ja vestlevad. Heliseb telefon, see tuuakse Lõviisandale.

"Jah, kallis. Muidugi kallis. Kohe tulen, mu kallis!" teatab Lõviisand telefoni.

Härg vaatab teda uskumatuil silmil. "Kas sa oled oma naise tuhvlialune, et kohe esimese kutse peale jooksed? Mina küll ei läheks!"

Lõvi vaatab Härga pisut kaastundlikult ja lausub õpetlikud sõnad: "Vaata, hea sõber, vahe on selles, et mina olen abielus Lõviga, sina aga Lehmaga."

Kuninganna ongi Lõviemand. Ta seisab oma vajaduste eest, oskab neist kõneleda, kehtestab end ning tema sõnal on mõjujõudu. Teda ei muuda miski lehmaks, kes muugib, neelab kõik alla, mäletseb selle mitu korda läbi ning tuleb kõigele vaatamata truult järgmisele lüpsile.

Kundalini jooga traditsioonis on komme võtta endale spirituaalne nimi. Naistel lõpeb see sünnihetke põhjal arvutatud vaimne nimi alati sõnaga "Kaur", mis sümboliseerib lõviprintsessi väärikust, eneseteadvust, vaprust ja graatsiat. Mis küll aitaks tavalisel naisel, kes joogat ei harrasta, hinges kanda lõvisüdame uhkust?

Kuninganna mõistab, et ta on eriline ja väärtuslik. Ta suhtub kõikidesse teistesse inimestesse respektiga. Kuninganna hing on puhas nii üleolekust kui alaväärsusest. Eluterve Kuninganna ei pea ennast teistest paremaks, ta usub, et on sama väärtuslik ilmakodanik nagu kõik teisedki. Ta tunneb, et ta on võrdne võrdsete seas ja eriline eriliste seas.

Eneseväärtustamine algab adekvaatsest enesehinnangust. Kuninganna armastab ja väärtustab ennast just sellisena, nagu ta on - sellise keha, iseloomu, suhete, saavutuste ja ebaõnnestumistega. Ta teab, et ta pole täiuslik ning on kohati lausa rumal ja oskamatu. Tal on sügav sisemine veendumus, et vaatamata oma ebatäiuslikkusele, oma eksimustele ja puudujääkidele, on ta väärt kuuluma talle olulistesse inimeste kooslustesse - perekonda, sõprusringi, töökollektiivi. Naine ei oska olla üksik hunt. Mingiks perioodiks võib ta tahta peitu pugeda, ent üldiselt tahavad inimesed veeta aega endale sarnaste ja/või inspireerivate inimeste keskel, kuuluda nende hulka, olla nende poolt aktsepteeritud, armastatud ja austatud. Olla nendega võrdne ja samas nende hulgas siiski unikaalne.

Loomulikult on Kuningannalgi päevi, kus ta endas kahtleb, kus ta on pahuksis enda ja maailmaga, ent sellelegi vaatamata ei lasku ta iialgi labasustesse, teiste alandamisesse ega luba teistel enese suhtes ebalugupidavat kohtlemist. Ning sellest veel olulisem - ta on lahke ja kena iseenda suhtes ja leebe oma ebatäiuse osas. Ta aktsepteerib ennast sellisena, nagu ta on. Ja teab, et just sellise inimesena on ta väärt elus nii kogema kui omama head.

Kuninganna tunneb, et ta on väärt armastust, austust, lugupidamist, häid suhteid, turvalisust. Samas ka põnevaid (tööalaseid) väljakutseid ning õiglast tasu oma töö eest. Kuna ta väärtustab nii ennast kui oma tööpanust, olgu siis ametialast või kodust, julgeb ta väljendada oma ootusi, millist hüvitist/tänu/suhtumist ta oma tegemiste eest soovib. Kuninganna eeldab, et teda võetakse kui võrdväärset partnerit nii enda lähi- kui kaugemates suhetes, kogukonnas ja ametiasutustes ega lepi ülekohtu, ebaõigluse ja ebaviisakusega.

Kuninganna hindab end kõrgelt. Kui ta astub suhtesse, siis hoiakuga: "Minuga koosolemine on privileeg, au, mis ei lange osaks igale mehele. Ma olen väärtuslik aare, minu armastuse nimel peab pingutama, niisamuti nagu mina tahan pingutada ja olla parim sinu jaoks!" See on väga erinev positsioon naistest, kes on kimpus oma enesehinnanguga. Ennast mitteväärtustav naine läheb suhtesse hoiakuga: "Minuga koosolemine on odav lõbu, Sa ei pea ise midagi tegema, pingutada pole vaja, mind austada ka mitte. Sa võid käituda nii, nagu heaks arvad, ma kannatan kõik välja."

Selleks, et olla nii eraelulises kui tööalastes suhetes mõistetud, aktsepteeritud ja austatud, omada autoriteeti ning mõjutada teisi inimesi, valdab Kuninganna eneseväljendamise kunsti. Sugugi mitte igaüks ei ole võimeline oma mõtteid ja tundeid selgelt sõnastama ja siis veel edastama. Olukordades, kus peab rääkima oma mõtteid, kaebab üks, et tal on pea täitsa tühi, teine kurdab, et keel läheb sõlme, kolmandat vaevab, et ta mõtted on ehk rumalad ega vääri lausumist, neljas ei leia õigeid sõnu oma mõtete ja tunnete kirjeldamiseks.

Eluterve Kuninganna arhetüüp saab hakkama teistele inimestele oma mõtete ja soovide edastamisega konkreetselt, selgelt, rahulikult. Ka võõrastele. Avalik kõne on paras pähkel enamusele inimestele. Õnneks on see vägagi õpitav ja treenitav. Kui naise töö nõuab avalikku kõnelemist võõraste inimestega, siis on just Kuninganna arhetüüp see, kes seda suudab.

Paarisuhtes sõltub aga Kuninganna oskusest oma vajadusi, soove ja tundeid väljendada ning võimest avatud kommunikatsiooni pidada selle suhte kvaliteet ning jätkusuutlikkus.

Kuninganna staatus suhtes sünnib siis, kui mees näitab selgelt välja, et ta on nii oma naisele kui nende suhtele pühendunud. Kui mehe käitumine räägib selget keelt austusest, tunnustusest ja imetlusest oma Kuninganna suhtes.

Eluterve Kuninganna arhetüübi kõrval lööb mees õitsele. Nii nagu Armastaja ahvatleb vallutama oma keha, pakub Kuninganna mehele kestvat pinget oma vaimumaailma avastamisel. Vallutamine annab mehele energiat, seda me juba teame. Vallutuste käigus saab mees eriti palju inspiratsiooni just Armastaja ja Kuninganna arhetüübilt. Nii Armastaja keha ja suudluste eest kui Kuninganna vaimu ja heakskiidu nimel on mehed võimelised liigutama mägesid.

Mõnuhormoonide liikumine kehas, mis on tekitatud Armastaja poolt, allub ajalistele reeglitele. Varem või hiljem juhtub kooselu ajal, et voodisse poeb rohkem harjumust kui uudsust. Kuninganna vaim seevastu peab ajahambale märkimisväärselt paremini vastu ja püsib uudne, virge ja särtsakas väga pikki aastaid. Paremal juhul terve elu.

Kuninganna on jagatud partnerluse, elukestva koostöö ja teineteise mõistmise arhetüüp. Eluterve, õiglane, toetav Kuninganna on oma mehele alati inspiratsiooniallikaks, kelle nimel võib minna kasvõi surematu Kaštšeiga võitlema. Oma Kuninganna nimel teeb mees kangelastegusid. Kui mees teeb kangelasteo oma Kuninganna nimel, tõstab see mehe väärtust tema enese silmis. Tunnustus Kuninganna silmis saadab mehe ajju teate: "Olen tegija!"

Kui Kuninganna toetab oma meest, pakub mees talle omalt poolt kaitset igas olukorras, ei luba kellelgi tema au ja väärikust solvata.

Kui soovid rohkem teada Kuninganna arhetüübi oskustest ja ülesannetest suhtes, siis saad seda lugeda raamatust "Naiseks olemise kunst."

Autor: Katrin Saali Saulperekonna psühhoterapeut, holistiline terapeut