Loengute seeria teemaks on Gampopa "Vabanemise kalliskiviehe" ("The Jewel Ornament of Liberation"). See teos koondab endasse kõikide budade õpetusi selle kohta, kuidas igas inimeses peituvaid tervendavaid emotsioone avada ja budaloomust äratada.

Täpsem info: www.drikung.ee

Gampopa tähtsus tiibeti budismis

Gampopa on tiibeti budismi tantristliku liini üks viiest algõpetajast ehk liinile alusepanijast. Varases nooruses, olles ise arst, kaotas Gampopa epideemia tagajärjel oma naise ja lapse. Selle tulemusena hakkas ta elu olemuse üle põhjalikumalt järele mõtlema, leides lõpuks tee kloostrisse ning sealt edasi valgustunud pühaku Milarepa juurde.

Milarepal olid enne budismiga kokkupuutumist rasked ajad. Ta oli tegelenud musta maagiaga ning tapnud kättemaksuks peaegu terve oma suguvõsa. Hiljem hakkas ta tegu kahetsema ning soovis leida õpetust, mis aitaks tal meelt puhastada. Õnneliku juhuse läbi leidis ta haruldased budistlikud õpetused ja õpetaja Marpa käe all jõudis virgumiseni veel samas elus.

Gampopa ja Milarepa elulood näitavad, et budism annab igaühele võimaluse kannatustest vabaneda. Nii mõrvarile kui ka eluraskuste käes kannatavale tavalisele inimesele.

Khenchen Gyaltsen Rinpoche on Drikung Kagyu koolkonna kõrgetasemeline õpetaja. Drikungi õpetusteliinis on ta ainuke, kes on pälvinud gyaltseni taseme. Eesti keeles tähendab see suurt õpetlast (Great Scholar).

Khenchen Gyaltsen Rinpoche on öelnud "Vabanemise kalliskiviehte" kohta, et igaüks, kes mõistab "Vabanemise kalliskiviehet" hästi, mõistab tõeliselt budismi.

"Vabanemise kalliskiviehe" on Gampopa poolt kirjutatud väga selge struktuuriga teos, mida on kõigil kerge lugeda. Teos on sügava tähendusega, nii et korduval lugemisel leiab alati uusi mõtteid ja nüansse.

Khenchen Gyaltsen Rinpoche sündis 1946. a Tiibetis. 1959. a põgenes ta koos perega Indiasse, kus ta 1968. aastal mungaks pühitseti. Kümne aasta pärast tegi ta  läbi kolmeaastase jooga- ja meditatsiooniharjutuste süvatreeningu, mille järel tiibeti budismi mungal on võimalik saada laama staatus.

1982. aastal suundus Khenchen Gyaltsen Rinpoche õpilaste palvel Ameerikasse ning asutas Washingtonis tiibeti budismi keskuse. Järgnevail aastail pälvis ta palju meedia tähelepanu, esinedes raadio- ja telesaadetes, kirjutades ajaleheartikleid ning pidades loenguid ülikoolides.

Üheksakümnendatel tõlkis Rinpoche tiibeti meditasiooni harjutustekste inglise keelde. Enamus läänes ringlevaid Drikungi koolkonna tekste ongi Khenchen Gyaltsen Rinpoche tõlgitud.

Ta on ka mitmete meditatsiooniprotsessi toetavate raamatute ja suurte meditatsioonimeistrite elulooraamatute autor.

Viimastel aastatel reisib Rinpoche palju ringi, andes õpetusi ja juhendades meditatsioonilaagreid. Nüüd on ta jõudnud Eestisse, et tutvustada siinsetele huvilistele tiibeti budismi õpetusi.

Sõnaseltusi:

Rinpoche - tiitel ja aunimetus, millega kutsutakse vaimseid meistreid. Rinpoche tähendab kallihinnalist.

Laama - budistlik õpetaja.

Khenchen Gyaltshen Rinpoche Tallinnas 2013 aastal