Jaapanis läbi viidud ja riigi poolt rahastatud uuring leidis, et e-sigaretid – elektroonilised seadmed, mis on mõeldud asendama tavapäraseid sigarette – sisaldavad suures koguses kemikaale, mida on seostatud vähi tekkega.

E-sigaretid sisaldavad maitsestatud vedelikku, mida kuumutatakse elektriliselt ja mille tulemusena tekkinud auru hingatakse sisse, et kogeda tubaka maitset ilma kahjuliku suitsu kõrvalmõjuta. Ajalehe The Guardian ajakirjaniku Justin McCurry artikli alusel on Jaapani tervishoiuministeeriumi teadlased otsustanud uurida kõnealust vedelikku, katsetades mitme eri kaubamärgi e-sigaretti ja kasutades selleks masinat, mis "hingas sisse" 15 mahvi järjest kümne seeria kaupa. Teadlased avastasid, et mitme kaubamärgi tooted sisaldasid tuntud kantserogeene – formaldehüüdi ja atsetaldehüüdi.

"Ühes uuema kaubamärgi e-sigaretis, mille nime ei ole avalikustatud, tõusis formaldehüüdi tase kümme korda kõrgemale võrreldes tavaliste sigarettidega tervelt üheksal katsekorral kümnest," kirjutab McCurry. "Katseteks kasutatud seadeldis tekitas iga 15 mahvi kohta 1600 mikrogrammi formaldehüüdi."

Üks teine kaubamärk sisaldas samaväärset kogust, aga mitte niivõrd püsivalt. Teistes brändides sisaldus väiksem hulk kantserogeene kui tavalistes sigarettides.

"Ühe e-sigareti kaubamärgi puhul leidsid teadlased tavaliste sigarettidega võrreldes rohkem kui kümme korda rohkem kantserogeene. Eriti siis, kui sigareti traat (mis vedeliku aurustab) liialt kuumaks läks, vallandus ka näiliselt suurem kogus neid kahjulikke aineid," lausus uuringu juhtivautor Naoki Kunugita uudisteagentuurile AFP. "Me peame endale teadvustama, et mõned valmistajad müüvad selliseid tooteid kahesuguseks kasutamiseks (koos tubakaga) või noorte inimeste jaoks tavalistele sigarettidele üleminekuks valmistumise vahendina."

The Guardian kirjutab, et e-sigaretid on leiutamisest alates olnud eriti menukad noorte seas. USA haiguste kontrolli- ja tõrjekeskuse (CDC) avalduse kohaselt: "2013. aastal kasutas elektroonilist sigaretti enam kui veerand miljonit noort inimest, kes polnud varem tavalist sigaretti suitsetanud. See näitaja tugineb CDC läbiviidud uurimusele, mis avaldati teadusajakirjas Nicotine and Tobacco Research, ning peegeldab e-sigarettide kasutajate arvu kolmekordset kasvu – 2011. aastal oli kasutajaid ligi 79 000, aga 2013. aastal rohkem kui 263 000."

Üllataval kombel on e-sigarette aga seni peetud "vähem kahjulikuks" alternatiiviks tavalistele sigarettidele, olgugi et Maailma Terviseorganisatsioon on püüdnud inimesi teavitada e-sigarettide võimaliku mõju kohta seoses nii emaka loodete kui ka noorte inimeste tervisega. ÜRO on ka soovitanud keelustada nende kasutamise suletud üldkasutatavates ruumides. Jaapani teadlased on saanud valitsuselt heakskiidu jätkata oma tööd e-sigarettide terviseohtude uurimisel.

Ilmselgelt pole tegemist teretulnud uudisega inimestele, kes on e-sigarette kasutanud ning kes otsivad meeleheitlikult alternatiivi tavalistele sigarettidele. Käesoleva aasta alguses The Guardianis avaldatud raport väitis, et e-sigarettide kasutamine võiks Suurbritannias päästa kuni 50 000 inimese elu, nii et võib-olla pole e-sigaretid nende praeguses staadiumis mitte lootustandev õlekõrs, vaid pigem kahest halvast valikust parim variant.

McCurry mainib siiski, et üks teadlane – Kreeka kardioloog Konstantinos Farsalinos, kellele kuulub e-sigarettide uurimisega tegelev veebileht – sõnas, et see nimetu kaubamärk, milles sisaldus keskmisest kümme korda rohkem kantserogeene, oli "üks äärmuslik näide kõigi arvukate testitud toodete seast" ning võib-olla oli testitud sigaret lihtsalt vigane. Seda aga aitaksid selgitada täiendavad uuringud. "Mõistagi peaksime taipama ka seda, et arutelu suunamine vaid ühele neist kümnetest kantserogeenidest, mis sisalduvad tubaka sigaretisuitsus, on eksitav," ütles ta.

Uuringu tulemused on avaldatud veebiväljaandes International Journal of Environmental Research and Public Health.

Tõlkis: Joonas Orav