"Maailmas mujal ei ole sellest - Eesti hiite kuvavõistlus on ainulaadne ning äratanud tähelepanu ka soome-ugri meedaruumis," sõnab kuvavõistluse hindamiskogu esimees Helen Arusoo.

"Tänavu seitsmendat korda toimunud Maavalla hiite kuvavõistlusel andsid tooni hõimurahvad. Võistlusel osalenud 11 riigi ülesvõtete seas moodustasid pea poole pildid, mis tehtud Soomes ja Venemaal elavate soome-ugri rahvaste looduslikest pühapaikadest," räägib tänavusest kuvavõistlusest Tartu Ülikooli looduslike pühapaikade keskuse eestvedaja Ahto Kaasik

Võistluse 1000 euro suurune peaauhind jäi seekord siiski Eestisse ning selle võitis Saaremaal Kaarma valla Pähkla küla pühal allikal tehtud kuva "Põhjatu allikas". Võidupildi autoril, Tartus elaval harrastusfotograafil Janno Loidel on õnnestunud jäädvustada pühapaik nõiduslikult kaunilt ja loomutruult.

Janno Loide "Põhjatu allikas"

Noorte 200 eurose peaauhinna pälvis Tallinna 21. Koolis õppiv 12aastane Emmeliine Kalvik ülesvõttega "Hõbedat kaapimas". Pildile on püütud iidne tava - hõbevalge kaapimine anniks allikale. Pilt on üles võetud Soomes Janakkala hiie Lauri allikal.

Emmeline Kalvik "Hõbedat kaapimas!

Hõimurahvaste pühapaiga 300 eurose auhinna sai Udmurdimaa neiu Anastasia Sidorova kuva "Palve Aktaši salus". Võidupilt hiiesalus palvetava memmega väljendab soome-ugrilastele omast looduseaustust ning väikerahvaste habrast olemasolu.

Anastasia Sidorova "Palve Aktaši salus"

Tartu Ülikooli looduslike pühapaikade keskuse, Hiite Maja sihtasutuse ning Maavalla koja korraldatud Hiite kuvavõistluse eesmärk on väärtustada ning jäädvustada ajaloolisi looduslikke pühapaikasid, nendega seotud pärandit ja julgustada inimesi pühapaikadega tutvuma. Hiite kuvavõistlus toimub ka järgmisel aastal.

Tiina Törmänen "Suttesjohka"

Võistlusel esindatud riikide hulgas on Austraalia, Gruusia, India, Läti, Nepaal, Peruu, Rumeenia, Soome, USA ja Venemaa. Hõimurahvaste juurest on esindatud Ingeri, Karjala, Liivi, Mari, Merja, Saami, Soome, Udmurdi ja Vepsa pühapaigad. Eestist on saadetud kuvasid 13 maakonna 46 valla pühapaikadest. Võistluse noorim osavõtja on 12 ja vanim 66 aastane.

Sergei Tanõgin "Oš kuer. Šnui oto“ (Valge kasehiis. Pyha hiis)

Kokku antakse välja 21 auhinda, mille hulgas on ajaloolise Võromaa, Virumaa, saarte, Eesti Rahva Muuseumi, Muinsuskaitseameti ja muud  eriauhinnad. Kuvavõistluse hindamiskogusse kuulusid taidur Epp Margna, loonakuvaja Arne Ader, ajakirja Loodusesõber peatoimetaja Helen Arusoo ning Tartu kõrgema kunstikooli fotograafia õppejõud Toomas Kalve. Eesti Rahva Muuseumi eriauhinnaga pärjatud kuvad valisid välja Tõnis Lukas ja Indrek Jääts. Muinsuskaitseameti eriauhinna valis ameti esindus.

Tiina Törmanen "Suttesjohka 3"

Sel laupäeval, 29. novembri kell 13 toimub Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis (Vanemuise 42) Hiie väe tunnustamise sündmus, kus pärjatakse kuvavõistluse võitjad ning kuulutatakse välja aasta Hiie sõber.

Ivan Bogomolov "Подношения Вӱдава" (Annid Veeemale)

Sõna saavad ka looduslike pühapaikade eest seisvad poliitikud ja ametnikud. Rahvamuusikat esitavad Kristjan Priks, Kaie Mikheim, Ann-Maria Piho ning meestelauluselts LüüTürr. Sündmuselt saab endale soetada ka järgmise, 10228. aasta Hiiekalendri, Maavalla kalendri, Eesti hiite seinakaardi ning hiite toetuseks annetatud käsitööpaelad.

Aado Lintrop "Markha oru jumaluse pyhapaik"

Sergei Tanõgin "Ош куэр. Шнуй ото“ (Valge kasehiis. Pyha hiis)

Reti Kokk "Samma hiie väraval"

Martin Suuroja "Lee ohvrikivi"

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid