Kuigi tehnoloogia areng võib näida lausa uskumatult kiirena, ei suuda see siiski ravida kõiki hädasid, mis inimese peas esile kerkivad. Teisisõnu võib ka öelda, et psühholoogilised probleemid on pahatihti inimestele järele jõudmas.

Iga inimene tunneb vahel kurbust, aga kui sinu tuju on rohkem kui paar nädalat pidevalt madal, siis võib see anda põhjust muretsemiseks. Sa võid kogeda rahutust, kurnatust, püsivat nukrust või keskendumisraskusi. Need on mõned märgid masendusest.

Milliseid ravimtaimi kasutada?

Üks võimalus masendust ravida on naturaalsete ja taimsete toidulisandite kasutamine. Mitmete maailma tunnustatuimate ülikoolide läbiviidud uuringud on leidnud tõendeid sellest, et naturaalsed ja taimsed toidulisandid on kasulikud inimeste emotsionaalsete probleemide vastu võitlemise puhul.

Kui otsustad selle sammu kasuks, peaksid esmalt rääkima ka arstiga, sest toidulisanditel võib olla ohtlik koostoime teatud ravimitega, mida sa ehk hetkel võtad. Küllaltki palju on selliseid taimseid toidulisandeid, mis on tõhusad abivahendid masenduse vastu võitlemisel, aga kõige kasulikumad neist on kibuvits, ginko, kannatuslill ja naistepuna.

Kaks aminohapet nimega L-histidiin ja L-glutamiin võivad lisaks ärrituvuse ja stressi ravimisele toimida ka antidepressantidena. SAMe ja 5-HTP on looduses esinevad ühendid, mis võivad mõjuda sama tõhusalt nagu mis tahes retseptiravimid.

Regulaarne liikumine

Ka regulaarne liikumine on hea ravivahend. Jah, kallid lugejad – korrapärase trenni kasulikud küljed on lausa lõputud. See mitte ainult ei aita hoida inimese keha tervislikuma ja veetlevamana, vaid parandab ka inimese mõtlemisvõime aktiivsust ja erksust.

Esialgu võid sa tunda end väsinuna, kui treeningut alustad; sa võid kergesti vihastuda, aga ajapikku hakkad end tundma tõeliselt hästi, kui oled oma päevase trenni lõpetanud. Põhjus on selles, et sinu keha harjub ära selle endorfiinide hulgaga, mis trenni käigus kehasse valla päästetakse.

Sinu keha jääb sõna otseses mõttes laksu alla! Endorfiinid on tuju tõstvad hormoonid, mis tekitavad sinus hea enesetunde ja rahulolu oma eluga, mis aitab parandada ka sinu tulemuslikkust nii töö- kui ka tudengielus. Trenn võib aidata vähendada sinu muretsemist, suurendada sinu armastust elu vastu ning isegi parandada sinu voodielu, sest regulaarse trenni tulemusena suureneb ka sinu vastupidavus. Loodus on tasuta. Mine kodust välja ja liiguta end.

Ära jäta toidukava unarusse

Õige toitumine on samuti tõhus viis enda masenduse vähendamiseks. Mitmed uuringud on näidanud, et kõrge suhkru-, süsivesiku- ja rasvasisaldusega toit võib langetada su energiataset ja tuju. Parem on selliseid toite süüa väikesel hulgal, et säilitada tasakaalustatud dieeti. Ära väldi neid täielikult, sest sa vajad tervislikuks eluks siiski kõiki toidukategooriaid.

Magneesiumi ja B6 vitamiiniga toidud võivad su tuju tõsta, sest need ained aitavad kehal eritada tuju parandavaid hormoone nimega dopamiin ja serotoniin. Sa võid süüa ka toite, milles on tervislik õli nimetusega omega-3, sealhulgas näiteks kreeka pähkleid, mis võivad väga ruttu sinu tuju tõsta.

Väldi alkoholi tarbimist, sest see mõjub eelkõige depressandina. Antidepressantide tõhusust võib aidata parandada ka foolhape, mida leidub täisteratoodetes, ubades ja juurviljades.

Tõlkis: Joonas Orav