"Ainus võimalus hirmu ületamiseks on teada saada. Hirm tekib teadmatusest. Ja kui tead, siis pole hirmu. See pole nii mitte ainult meil, metsarahval, nii on see kõikjal üle maailma. Teadmatus olukorrast tekitabki hirmu ja kellel ei tekita, sel peab midagi viga olema," seletas Sass hirmust vabanemise valemit.

Teadmise olulisusest Vigala Sassi jaoks rääkis ka tema nägemus väest: "Vägi on seotud isiksuse võimega midagi teha või suunata või olla selles sees. See on olematu, niisugune filosoofiline osa, mis on teatud olukorrale antud. Minu jaoks on vägi teadmised ja nende kasutamise oskus end ümbritsevas keskkonnas - kui antud olukorras leiad kõige optimaalsema lahenduse. Need inimesed, kes on väekad, käituvad ju rahulikult ja teavad, mida nad teevad. Väemees oled siis, kui valdad oma eriala teadmisi põhjalikult. Inimene õppigu üks asi korralikult ära, siis on ta vajalik teistele ka."

"Elu mõte on olla elus ja elust rõõmu tunda - muud midagi," jutustas Sass elu mõttest ja lisas: "Elu juba on selline krooniline haigus: sünnid siia ilma selleks, et surra. Viimase paari-kolmekümne aasta jooksul olen aru saanud, et ainus mõte on elada nii, et sa kellelegi haiget ei tee. Elus tuleks püüda millegi poole, et oleks lõbus ja et sa millegagi tegeled."

Aleksander Heintalu, rahvasuus tuntud kui Vigala Sass - ema poolt tšuud, isa poolt slaavi juut, rahvuselt seto - aitas aastakümneid inimesi oma taimeravialaste teadmiste ja nõuannetega. Põllumajandusteaduste kandidaadi haridusega ja teaduslikust vaatevinklistasjadele lähenev Vigala Sass kirjutas kokku 17 raamatut ravimisest ja taimedest, estide ehk tšuudide hingestatud ilmast ning lõi oma eepose "Kuldmamma!". Taimedele - ja üldse kõigele elus - lähenes ta teaduslikust vaatevinklist, tema jaoks oli vägi teadmised ja oskus neid õigesti kasutada ning Sass pidas ka väga oluliseks, et inimene oleks loodusteadusi õppinud.

Toimetas: Ingrid Peek

Kuula jutuajamisi Vigala Sassiga Raadio 2 saates "Hallo, Kosmos!" 1. osa ja 2. osa

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid