„Minu tee enesearenguni oli käänuline ja juhuslik,“ tunnistab Kristina Mänd-Lakhiani, kelle raamat „Ebatäiuslikkuse võlu“ ilmub novembris ka eesti keeles. „See polnud teadlik valik, pigem viis elu ise mu sinna, kui sattusin kaksteist aastat tagasi koos abikaasaga eesmärkide seadmise koolitusele.“

Mänd-Lakhiani sõnul oli tema suurim avastus, kui paljusid otsuseid oli ta oma elus teinud robotlikult, ilma pikemalt mõtlemata ja suuremale pildile vähimatki tähelepanu pööramata. „Kui sa tahad luua sügavaid ja püsivaid muutusi ning elus uue suuna võtta, pead alustama juurtest: sa pead vabanema oma harjumuste rägastikust ja tühistama programmid, mis sinu elu seni juhtinud on. Ja kõik see algab teadvustamisest,“ selgitab autor.

„Mina usun, et hoolimata kõikidest suurtest elumääravatest otsustest, sõltub meie elukvaliteet siiski igapäevastest, argistest, väikestest valikutest, mõtetest ja tunnetest. Jah, suured otsused või ootamatud elumuutused võivad sind mõneks ajaks tasakaalust välja viia, kuid varem või hiljem saavutad sa uuesti oma tavapärase oleku ja su elu kujuneb edaspidi taas väikeste igapäevaste valikute najal.“

Muutused algavad väikestest asjadest, mis mõjutavad sinu elukvaliteeti, seega soovitan hoolikalt läbi mõelda, näiteks:

1) Mida sa hommikusöögiks sööd? Mida sa teed siis, kui sul keset päeva kõht tühjaks läheb: võtad mõne vahepala, sööd korralikult või ampsad šokolaadi?

2) Kuidas sa päeva jooksul liigud? Kas sa kasutad lifti ja eskalaatorit või käid trepist? Kas sa sõidad autoga, bussiga või pigem kõnnid, kui vahemaad liiga suured pole?

3) Kuidas sa suhtled inimestega? Kuidas sa käitud, kui sa vastandud või satud konflikti, kui sulle tehakse ülekohut? Kuidas sa reageerid? Mida sa ütled?

4) Kuidas sa pärast tööd lõõgastud? Kuidas sa suhtled oma perega? Kuidas veedad oma nädalavahetusi?

5) Kuidas sa reageerid sellele, kui sa teed mõne vea? Kuidas sa reageerid äraütlemisele või ebaõnnestumisele?

6) Kuidas sa endaga räägid? Milliseid järeldusi teed? Kas sa hüppad tagasi sadulasse?

„Teadlaste hinnangul teevad inimesed päevas 70-35 000 otsust,“ selgitab Mänd-Lakhiani. „See tähendab, et sul on elu jooksul kümme olulist ja elu määravat otsust versus tuhanded väikesed ja näiliselt tähtsusetud igapäevased otsused.“ Otsustest kujunevad välja aga harjumused. „Need harjumused hakkavad meid vormima ja meie iseloomu kujundama. Meie iseloom kujundab kogu meie elu ning need harjumused juhivad meid, mistõttu tegutseme sageli kahjuks autopiloodil. Soovitan asendada ebatervislikud- ja olulised harjumused kasulikematega.“

Neid ja teisi mõtteid enesearengust saab lugeda Kristina Mänd-Lakhiani raamatust „Ebatäiuslikkuse võlu“, mida saab SIIT ette tellida.

Kristina Mänd-Lakhiani raamat „Becoming Flawesome“ ilmus esmalt inglise keeles ning jõudis sel suvel USAs Wall Street Journali, USA Today, Barnes & Nobel ja Amazoni enim müüdud raamatute tipus nr 1 enim müüdud raamatuks.

Ebatäiuslikkuse võlu