Tartu Ülikooli farmakoloog Malle Kuum sõnas, et vahet tuleb teha multivitamiinidel ja tavalistel purgivitamiinidel. „Multivitamiin sisaldab kümneid erinevaid vitamiine ja mineraalaineid ühes tabletis. Nii-öelda purgivitamiin sisaldab ühte või paari aktiivset ainet, sageli oluliselt kõrgemates doosides kui multivitamiini tablettide sees,“ ütles Kuum ERR-ile.

„See omakorda tähendab, et purgivitamiinidest võib saada olulist kasu – näiteks C-vitamiin, D-vitamiin, loote närvisüsteemi arengut toetav foolhape ja B-vitamiini kompleksid. Samas on nendega võimalik ka üleannustada,“ lisas ta.

Kuuma sõnul on üks probleem arvukate erinevate komponentide puhul see, et ühte preparaati kokku pandud ained häirivad teineteise imendumist. Seetõttu ei jõua need piisaval määral kehasse imenduda. „Tuleb vaadata, kui palju ühte või teist ainet üldse preparaadis sisaldub ja kas sama ainet poleks lihtsam saada normaalse toitumise kaudu,“ toonitas Kuum.

Mööda ei tohiks tema sõnul vaadata keemiastki ehk millise molekulina on manustatav aine tableti sees. „Erinevalt samadest toidus sisalduvatest ühenditest peab tabletis sisalduv aine kehasse jõudmiseks (täiendavalt) vees lahustuma. Kui lahustumise ja sealt edasi imendumise jaoks peab tabletis sisalduv aine kõigepealt reageerima maos oleva soolhappega, tuleb mõista, et see võib vähendada ka mineraalaine imendumist,“ tõi Kuum näite.

Loe artiklit edasi lehelt Novaator.err.ee.