Eesti keeles on ütlus, et kõik mis ei tapa, teeb tugevaks. See ei ole tõsi. Me kõik oleme oma elu eksperdid ja paljud teavad, et traumeeriv lapsepõlvekogemus võib hinge ja keha aastateks katki teha. Uutmoodi algus on alati võimalik ja kõik lood ei pea alati saama ajakirjakaane edulugudeks, sest edulugu on iga väikesemgi tervenemine iseendas. Tervenemine toimub läbi hoole ja hoidmise, teist väärtustades ja tema lugu austades, sest kellelgi pole õigust teise kogemust tühistada. Tänases saates avardame inimlikkust koos perenõustaja ja SOS Lasteküla Eesti Ühingu raamatu „Traumapedagoogika - uus võimalus uutmoodi,“ (Pilgrim 2023) tõlkija Ursula Zimmermann’i, trauma-ja noortetöö nõuniku Sille Saidlo ning teraapilise koeraga Gera.

„On asju, mis ei ole muutunud- sissepääs inimhinge käib endiselt läbi kontakti, pilgust puudutuseni - muul viisil räägitud ei pääse seinast läbi,“ kirjutab Sille Saidlo meie raamatus avaldatud artiklis „Vaikne kodu“ (lk. 16).

Trauma- ja noortetöö nõunik Sille Saidlo

15. septembril sai 2-aastaseks SOS Lasteküla Eesti Ühingu vaikne kodu, mis pakub turvalist keskkonda 14-18 aastastele noortele, kellel esineb lapseea traumadest tingitud vägivaldset ja ennast kahjustavat käitumist. Käitumisraskustega noored pole oma loomult halvad vaid vajavad iseendas ja oma käitumises muudatuste tegemiseks sobilikku kasvukeskkonda ja professionaalset abi.

Igal käitumisel on oma põhjus, mida on „normaalsusel“ raske mõista ja aktsepteerida. Traumapedagoogika tunnustab traumast mõjutatud inimest kui oma elu eksperti, kellel on eriline traumaatilise stressi kogemus ja selles ellujäämise strateegiate kompetents. Kokkupuude traumaga nõuab teraapilist raamistikku. Traumeeritud laste igakülgseks toetamiseks praktiseeritaksegi vaikses kodus traumapedagoogikat. See on austav ja lugupidav maailmavaade, mõista tahtmine, oskus näha seoseid ja ehitada sildu, empaatia ja muidugi ka oskus traumeeritud inimestega ümber käia.

Kuuleme, kuidas ennast jõustada. Millised on lihtsad võtted sisemise ärevusega toimetulekuks. Mis on traumatöös trigerid ja flashback’id. Kuidas lastele lihtsalt selgitada, mil viisil hing ja keha äärmuslikule stressile reageerivad. Halb laps versus hea laps?! Kuidas saame oma lapsi kodudes paremini toetada ja millise eeskuju anname lapsevanematena.

Saatekülaliste hinnangul on inimsuse üks eesmärk aidata inimesel vabaneda lapsepõlvetraumadest põhjustatud süü-ja häbitundest. Uue inimlikkuse taseme kasvatamiseks võib igaüks endalt juba täna küsida, mis takistab minul olla teatud olukordades see Inimlik Mina.

KUULA ALKEEMIA PODCASTI:

1x
00:00

Saatejuht Anneli Urge on õigustaustaga holistilise regressiooni terapeut, storyteller ja põnevike „Jokk ehk juriidiliselt on kõik korrektne“ (Pilgrim 2019) ja „Šokiterapeut“ (Pilgrim 2021) autor.