Mistahes hingehaava peamiseks põhjuseks on meie suutmatus aktsepteerida ja enesele andeks anda seda, mida me teeme endale või teistele. Endale on raske andeks anda, sest me ei anna endale aru, et süüdistame ennast. Me heidame teistele ette seda, mida teeme endale ega soovi seda märgata.

Tervenemiseks tuleb oma haava esmalt tunnistada, tundma õppida ja siis omaks võtta ning maski teadvustada. Sellega seoses tuleb lubada endal tundeid tunda – kurbust, viha, nördimust ja teisi, mis haavavalust tekivad. Samuti peame andma endale õiguse kannatada ja tunda viha ka oma vanemate vastu lapsepõlves kogetud valu uuesti läbi elades. Kui suudad tunda kaasa väikesele lapsele iseendas, avastad endas võime ka oma vanematele kaasa tunda, sest ka nemad kannatasid. Lapse ei peaks aga võtma vastutust oma vanemate kannatuste eest ega pole lapse ülesanne oma vanemate hingehaavu parandada, rõhutab Heili Laido.

Kui saad iseendaks, ei näe sa enam vajadust kaitsvaid maske kanda. Sa tunnistad õigeks ja vajalikuks, et su elu on täis kogemusi, mis aitavad sul end tundma õppida, mis on sinu jaoks hea ja mis pole. See ongi armastus enese vastu. Armastada ennast tähendab anda endale õigus olla niisugune nagu sa käeoleval momendil oled. Armastada ennast tähendab end omaks võtta, isegi kui teed teistele seda, mida neile ette heidad. Tõeline armastus on iseendaks olemise kogemus.

Kui sa võtad oma hingehaavad tõeliselt käsile ning ravid need terveks, siis kogu energia, mis kulus seni valu maskeerimisele, vabaneb ja sa saad kasutada seda sellise elu loomiseks, mille poole püüdled, jäädes seejuures iseendaks. Pole suuremat kingutust maailmale, kui terve ja terviklik inimene.

KUULA PODCASTI:

1x
00:00

Saatejuht Anneli Urge on õigustaustaga holistilise regressiooni terapeut, storyteller ja põnevike „Jokk ehk juriidiliselt on kõik korrektne“ (Pilgrim 2019) ja „Šokiterapeut“ (Pilgrim 2021) autor.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid