Satelliidiradar leidis maailmamerest tuhandeid veealuseid mägesid

Merepõhi on tundmatu maa, kuid tänu satelliitidelt kogutud radariandmetele ning Ameerika ja Korea teadlaste värskele uuringule on merealune maastik meile taas oluliselt tuttavamaks saanud, vahendab Novaator.err.ee.
ulie Gevorgian San Diego California Ülikooli Scrippsi okeanograafiainstituudist ja ta kolleegid annavad ajakirjas Earth and Space Science teada, et on maailma meredest avastanud ühtekokku üle 19 tuhande veealuse mäe.
Tegemist on suuremate või väiksemate vulkaanidega, kustunute või ka tegutsevatega. Selliseid mägesid oli varem teada umbes 24 tuhat, nüüd saadi neid siis laias laastus peaaegu teist samapalju juurde.
Gevorgian ja ta kolleegid leidsid mäed üles merepinna kuju järgi, mis mägede gravitatsioonilise mõju toimel õige natuke muundub. Mõõteandmeid on sellise töö jaoks vaja päris suurel hulgal, sest kõikuvast, lainetavast ja säbrutavast veepinnast tuleb võtta pika aja keskmine.
Veealuseid mägesid endid radaripildile paraku ei jää, sest radarisignaal, olles elektromagnetiline laine, ei läbi vett, vaid neeldub selles.