Eestlaste seas võib sageli kohata arvamust nagu sobiksid kuumutamata toormahlad vaid soojade ilmadega tarbimiseks, kuid sellega ei saa kuidagi nõustuda. Raskete diagnoosidega (nt. kasvajad, autoimmuuntõved, neurodegeneratiivsed haigused jms) suureneb keha detokseerimisvajadus tugevalt.

Toormahlades sisalduvad ensüümid ja kuumutamisele tundlikud toitained (C-vitamiin, folaat jt) on üliolulised organismi eluenergia tõstmiseks ja põletikukoorma langetamiseks. Ühe edukaima vähivastase toitumisprotokolli autor dr Max Gerson pidas vajalikuks, et tema raskes konditsioonis patsiendid jooksid päevas lausa 13 ensüümidest pakatavat toormahla. Tema detoksi- ja toitumissoovituste järgijate tulemused vaimustasid inimesi nii tollal kui ka praegu.

Ei maksa unustada, et iga raske diagnoosiga kaasneb alati ka kaks fundamentaalset taustaprobleemi: ühest küljest organismi survestav põletikuainete ja toksiinide ülekoormus, ning teisest küljest, neid toksiine ja ainevahetusjääke väljutada aitavate toitainete puudus. Juhul kui arvasite, et vähk on geneetiline haigus, siis nii see kahtlemata ei ole. Teadusuuringute põhjal vallandub geneetiliste eelsoodumuste tõttu vaid ca 5-10% vähkkasvajatest, ülejäänud 90-95% juhtudest on laias laastus põhjustatud elustiilivalikutest ja keskkondlikest faktoritest.

Pakun välja soojendava toormahla, mis leevendab energeetilist madalseisu ning aitab ennetada/vähendada süsteemset põletikku. Just seda viimast seostatakse ka organismi suurenenud vähiriskiga.

Mahlaks läheb vaja:

Mahlastage kõik eelnimetatu ja nautige vaimustavate värvide pillerkaart. Seejärel jooge mahl väikeste lonksude kaupa. Tunnetage, kuidas looduse elustav energia Teie kehasse voolab! Kui mahla pisut järele jääb, hoiustage seda kaanega klaaspurgis, külmkapis. Joogi võiks siiski ära tarbida loetud tundide jooksul peale pressimist, vastasel juhul läheb suur osa kasulikust lihtsalt kaotsi.

Paar sõna mahlas sisalduvate viljade raviomadustest:

  • Ananass on tuntud oma põletikuvastase toime poolest ning on võimas ensüümide allikas – bromelaiin aitab seedida nii rasvu kui valke ning on seega ka tõhus ainevahetuse stimuleerija. Ananass sisaldab hulgaliselt beeta-karoteeni ja C-vitamiini, mis on väekad vabade radikaalide (reaktiivsete hapniku osakeste) ja DNA kahjustuste pärssijad.

  • Kurkum ehk kollajuur sisaldab rohkem kui 200 erinevat bioaktiivset ühendit, millest tuntuim on kahtlemata kurkumiin, millel on tõestatult nii vähi, põletiku, valu kui depressiooni vastane toime. Samas on just kurkumijuures sisalduv turmeroon see aine, mis stimuleerib neuronaalsete tüvirakkude proliferatsiooni ja toetab seeläbi ajufunktsioonide paranemist. Tegelikult võibki öelda, et kurkumit alles avastatakse teaduse poolt ning sugugi mitte kõik selles tervendavas juures sisalduvad ained ei ole veel ärateenitud imetlust pälvinud. Kõikide heade ainete kättesaamiseks soovitame kurkumit kasutada just tervitoiduna ja mitte mõne üksiku aktiivaine isolaadina. Kurkumi tervendavate omaduste kohta võib rohkem lugeda siit. Kurkumi omastatavuse parandamiseks võite mahlale lisada ka pisut musta pipart.

  • Ingver on kurkumi vend ja võitluskaaslane, samasse taimeperekonda kuuluv põletikku ja seedeprobleeme leevendav risoom. Ingver tuleb kasuks ka pearingluse, merehaiguse, iivelduse ja puhitiste korral. Pisut kuulsat kurkumiini sisaldab tegelikult ka ingver.

  • Kurk sisaldab parimas vormis struktureeritud vett, mikroelemente ja ränioksiidi, millel on nahka noorendav ja pinguldav toime. Mitte ilma asjata ei soovitata väsinud silmadele asetada kurgilõike. Vähem tähtis pole organismile aga ka seespidine värskenduskuur ja niisutus.

  • Varsseller on suurepärane leeliseliste mineraalide (kaaliumi, kaltsiumi,magneesiumi, raua) ning K- ja C-vitamiini allikas. Selleris sisalduvad ftaliidid ja kumariinid toetavad immuunsust läbi valgete vereliblede aktiveerimise ning vabadele radikaalide pärssimise. Võimalusel panusta kindlasti orgaanilisele sellerile, sest seller on üks mürgitatuimaid aedvilju!

  • Sidrun on võimas leelistaja, mille kasulike omaduste üles loetlemiseks kuluks päevi. Sidruni imetegudest saab rohkem lugeda sellest postitusest.

Lisaks hästi läbimõeldud toidusedelile, immuunregulatsiooni toetavatele toidulisanditele ja detoksi soodustavale elustiilile tuleb raskete diagnooside puhul alati ja ennekõike tegeleda ka mõttevälja korrastamisega.

Autor: Liis Orav, integratiivne terviseterapeut ja toitumisnõustaja

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid