Ameerika teadlased on nüüd välja töötanud arvutusliku meetodi, kuidas võiksime tähtedest, planeetidest ja kosmilisest gaasist läbi rännanud gravitatsioonilainetest põhimõtteliselt sellist teavet välja lugeda.

Deepen Garg Princetoni Ülikoolist ja ta kolleegid jõudsid sellise saavutuseni, kui uurisid pealtnäha hoopis midagi muud: seda, kuidas elektromagnetlained levivad plasmas, mis asub reaktoris, milles toodetakse tuumasünteesi- ehk fusiooni nähtuse toimel keskkonna- ja kliima- ja süsinikusõbralikku elektrienergiat.

Sellises reaktoris, mida vastavalt täpsemale konstruktsioonile nimetatakse ka kas tokamakiks või stellaraatoriks, leidub ülikuuma elektronide ja aatomituumade suppi, mida püütakse ohjata tugevate elektromagnetlainetega. Plasma ja elektromagnetlainete koostegevust tuleb ette ka tähtede sisemuses, kus samuti tuumasünees käib.

Oma tööd tehes taipasid Garg ja ta kaaslased ühtäkki, et enam-vähem samade võrrandite põhjal kui elektromagnetväli plasmas, peavad käituma ka gravitatsioonilained, kui läbivad mateeriat.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid