Ärevusest vaba meele ettekujutamine on ärevate mõtete nõrgendamise oluline osa. Kui üritad ärevust lihtsalt lämmatada, ei pruugi see toimida, kui sul pole ärevate mõtete asenduseks midagi välja pakkuda. Kujuta ette, et su aias on auk. Muruvihmutid täidavad selle iga päev veega. Vesi tõmbab ligi sääski, seega lähed iga päev välja, et auku veest tühjendada. Kuna auk on suur, nõuab see kohustus palju aega ja energiat. Aga järgmisel päeval asuvad vihmutid taas tööle ja täidavad augu veega.

See ärritav tsükkel jääb su elu koormama, kuni võtad midagi ette augu täitmiseks. Võid sinna istutada puu või roosipõõsa – nii on vett täis augu asemel nüüd midagi ilusat ja meeldivat.

Aga mida istutada oma pähe ärevate mõtete asemele? Alljärgnevate küsimuste üle mõtisklemine võib sul aidata ärevate mõtete asemele midagi meeldivamat leida. Pane oma vastused märkmikku kirja.

• Millest mõtled siis, kui sa pole haaratud ärevatest mõtetest?

• Millal oled sa kõige vabam ärevatest mõtetest?

• Millest tahaksid mõelda siis, kui ärevad mõtted poleks nii intensiivsed?

• Mida saaksid teisiti teha, kui ärevus sind tagasi ei hoiaks?

Neile küsimustele põhjalikult vastates saad paika panna eesmärgid, mis sobiksid ärevust asendama. Ära mine sellest mudasest august vett välja kandma. Istuta sinna midagi ilusat ja aita sel kasvada.

Toida oma uusi mõtteid

Kas poleks tore, kui saaksime kohe automaatselt mõelda uusi ja paremaid, ilma ärevuseta mõtteid? Kui sa oled seda proovinud, siis sa juba tead, et kahjuks see ei käi nii lihtsalt. Uued mõtted ei asu kohe vanade ärevate mõtete asemele ja põhjuseks on see, et neid tuleb toita, enne kui nad kasvama hakkavad ja meeles valitsevaks saavad, lükates ärevad ja negatiivsed mõtted sealt välja.

Kui asendad ärevad mõtted uute ja positiivsetega, on oluline nende eest tähelepanelikult hoolitseda. Uute mõtete toitmiseks võid kasutada alljärgnevaid strateegiaid.

Märka positiivseid mõtteid ja jäta need meelde. Võib ju tunduda, et ärevus valitseb kõigi su mõtete üle, aga kui hoolikamalt uurid, siis näed, et mõtled ka sellistest asjadest, mis pole ärevusega üldse seotud. Pane tähele neid hetki, kui su mõtted pole ärevusest kantud, ning pane need mõtted kirja. Ainuüksi teadmine, et sul leidub ka ärevusest vabu mõtteid, võib olla julgustav ja motiveeriv.

Ära keskendu sellele, millele keskendub ärevus. Ärevus keskendub probleemidele, aga kui sina sama teed, siis need probleemid vaid võimenduvad. Las ärevus jätkab ärevate mõtete tekitamist – sina keskendu hoopis nende lahendustele.

Kasuta oma positiivseid mõtteid ja ideid, loomaks käegakatsutavaid ja saavutatavaid sihte. Lase oma mõtetel ja ideedel, mis otsivad lahendusi ärevusest kantud probleemidele, end edasi viia. Üheks põhjuseks, miks uued mõtted kohe ärevusmõtteid asendada ei suuda, on see, et need ei tundu alguses ilmselgelt usutavad. Kui sa aga kasutad oma uusi ideid selleks, et luua sihte, mille kaudu jõuda ärevusest vaba eluni, siis asub tööle positiivne tagasisidemehhanism. Sihtide leidmine ja nendeni pürgimine – ning nende saavutamine – kinnitab positiivsete mõtete tõesust. Esmane edu viib edasise eduni, kui tegutsed ärevusmõtete asendamise nimel kestvalt.

Kui sul on sihid paigas (kasvõi vaid üks), siis toeta neid. Loo endale sammsammuline tegevusplaan nende saavutamiseks. Iga sammuga teed midagi tõelist. Vähendad ärevaid mõtteid ja asendad need tegelikkuse pinnale jäävate mõtetega, mida sa luua ja tugevdada suudad.

Negatiivsete ja ärevate mõtete asendamine annab sulle jõudu juurde. Sa pole enam kinni oma ärevates mõtetes ja suudad neid muuta – selle protsessi läbi muudad sa ennast ja oma elu.

KOHE TEGEMISEKS: Pane kirja mõni uus siht, mida soovid saavutada, näiteks: „Pööran tähelepanu oma tütre võrkpallimängule, mitte ei muretse selle üle, mida teised vanemad tema ja minu kohta ütlevad või meist mõtlevad.“ Seejärel ürita välja mõelda, milliseid väikesi asju saaksid selle saavutamiseks ette võtta.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Tanya J. Petersoni raamatust „101 viisi, kuidas vähendada ärevust“.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid