Minimeditatsioonid kestavad umbes viis minutit, oleneb lugemise kiirusest ja pauside pikkusest. See aeg on piisav alustamiseks. Kui viiest minutist hakkab väheks jääma (see aeg tuleb ruttu), siis hakake tasapisi teksti juurde improviseerima. Oluline on arvestada lapse huvidega ja meditatsiooni eesmärgiga. See on väga põnev ja arendav väljakutse.

Vanemate või juba kogenenud laste puhul jätke meditatsiooni lõppu 5–10 minutit vaikuses olemise aega – see on kõige parem osa meditatsioonist.

Hea on mediteerida ühel ajal ja ühes kohas, nii on kergem uue tegevusega harjuda. See koht peaks olema vaikne ja turvaline, valige see koos. Asend peab olema lapsele mugav, siis suudab ta paremini lõdvestuda. Ideaalne on rätsepaiste, aga võib ka toolil istuda või lamada. Istudes on oluline selg loomulikus asendis sirge hoida, nii on rindkere vaba hingamise jaoks. Jalatallad peavad olema vastu maad, et püsiks ühendus maaga. Lamamisasendi puhul peab jälgima, et laps ei jääks magama.

Hea on silmad sulgeda, aga võib ka jälgida ühte kindlat eset või kohta. Osad lapsed vajavad silmade sulgemiseks aega – arvestage alati laste erisustega.

Meditatsioonid algavad hingamisega – see koondab tähelepanu, aitab lõdvestuda, lahustab mõtted. Kui meditatsiooni kestel lapse tähelepanu hajub, on hea teda hingamise juurde tagasi suunata ja siis jätkata.

Kõige lihtsam on kasutada hingamist numbrite loendamisega: 1-2-3 hinga sisse, 1-2-3 hinga välja. Suuremad lapsed võivad ise mõttes numbreid lugeda.

Meditatsiooni lõpetamiseks võib vajadusel kasutada kella, kellukest või taimerit. Suurematel lastel on põnev jälgida, kui kaua nad mediteerisid.

Teksti loe rahuliku ja vaikse tooniga, tee pause. Lõpus lase lapsel rahulikult meditatsioonist välja tulla, end sirutada. Ole valmis kuulama, kui laps soovib jagada oma kogemust. Oluline on küsida tagasisidet: kuidas sa ennast tunned, mis sulle meeldis, mis ei meeldinud, mis oli kerge ja mis oli raske?

Igal meditatsioonil on oma eesmärk. Lapsed tavaliselt teavad, mida neil vaja on. Proovige erinevaid meditatsioone ja usaldage laste valikuid.

Lapsed on väga erinevad: mõni ei suuda alguses poolt minutitki paigal püsida, aga teine istub meelsasti kümme minutit ühe koha peal. Aktiivsemate laste puhul võib alustada liikumisega meditatsioonidega ning liikuda järk-järgult minimeditatsioonide juurde. Osadel meditatsioonidel on mitu osa: alustage ühe osa praktiseerimisest.

Juhendajal on oluline roll suunata laps mediteerimise juurde ja muuta see meeldivaks kogemuseks. Seda tuleb teha mänguliselt ning selgitada meditatsiooni vajalikkust. Lapsed on väga uudishimulikud ja avatud uute tegevuste suhtes ning tavaliselt neile meditatsioonid meeldivad – nad õpivad kiiresti hindama rahulikku ja vaikset aega iseendaga.

Kui lapsed hakkavad peale praktiseerimist oma elus positiivseid muutusi tunnetama, leiavad nad ise aja ja võimaluse mediteerimiseks.

Sissejuhatus enne meditatsiooni:

Istu rätsepaistes või toolil, jalatallad maas. Proovi hoida selg sirge, aga samal ajal ole lõdvestunud. Käed hoia süles. Sa võid sulgeda silmad või hoida pilku ühe koha peal – näiteks enda vastas istuva kaisuka peal. Nii saab ka tema osa meditatsioonist. Kui oled valmis, alustame.

(...) – selline märge teksti sees tähendab pausi

Minimeditatsioon „Kuldne valgus

Meditatsioon õpetab lõdvestuma ja suunama tähelepanu kehas toimuvale. Õpetab jälgima hingamist ja rahustab. Arendab eneseusku ja enesearmastust.

Tee kolm pikka hingamist: nina kaudu sisse ja suu kaudu välja. Kui hingad sisse, siis kõht paisub õhupalliks, ja kui hingad välja, läheb õhupall tühjaks.

Hinga veel kord rahulikult sisse-välja-sisse-välja-sisse-välja. Sule silmad.

Tunneta, kuidas sa rahuned. Kui su pea on mõtteid täis, siis kujuta ette, et need on kui jões hulpivad lehed, mis sinust eemale voolavad aina kaugemale ja kaugemale, kuni sa neid enam ei näe. Sina lihtsalt jälgi neid. (...)

I Too tähelepanu oma keha juurde. Pane üks käsi rinnale ja teine kõhu peale ning kujuta ette, et sinu kätest kiirgab sooja kuldset valgust üle kogu keha.

Kui sul on mõni koht kehas pinges või valus, siis pane oma peopesad selle koha peale.

See valgus ravib su keha. Sina ise saad ennast terveks teha. (...)

II Kujuta ette, et hingad sisse kuldset valgust ja see valgub üle terve keha. Sa tunned soojust peas, kaelas, õlgades, rinnas, kätes, kõhus, seljas, puusades, jalgades. Nüüd oled sa üleni kuldne ja särad. Sinu sära paistab kaugele-kaugele, kus see langeb vaikselt-vaikselt maha. Kogu maa on kaetud kuldse valgusega. Sa tunned sügavat rahulolu. (...)

Tee kolm pikka sisse- ja väljahingamist. Ava väga vaikselt silmad ja hõõru omavahel peopesasid. Kallista ennast ja tee kolm pikka paid.

¤ Jäta meelde see tunne. Kui sa tulevikus tunned pinget, ärevust või kurbust, siis pane käed südamele ja hinga sisse kuldset valgust. Mida rohkem sa harjutad, seda rahulikumaks ja rõõmsamaks muutud.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid