Otsi endale mõnus koht pilvede vaatlemiseks. See võib olla muru peal, mere ääres, mänguplatsil või hoopis rõdul või lahtise akna all.

Kõigepealt tee kolm pikka hingamist: nina kaudu sisse ja suu kaudu välja. Kui hingad sisse, siis kõht paisub nagu õhupall, ja kui hingad välja, läheb õhupall tühjaks.

Hinga veel kord loomulikult sisse-välja-sisse-välja-sisse-välja.

Hakka pilvi vaatlema. Mis värvi on pilved? (...) Millise kujuga? (...)

Nüüd hakka jälgima nende liikumist: kui kiiresti pilved liiguvad, kuhupoole? (...)

Milliseid kujundeid pilved moodustavad? Mida sa näed? (...)

Millest pilved räägivad? (...)

Nüüd lase pilvedel minna, neil on oma teekond. Sinul on sinu teekond. Naerata ja lehvita pilvedele. Teil oli tore koos olla.

Hinga paar korda sügavalt sisse ja välja.

¤ Soovi korral joonista või kirjuta iseendale, kellelegi teisele või hoopis pilvedele. Tee nii, nagu soovid.

Märka pilvi ja jälgi nende teekonda. Pilved jutustavad põnevaid lugusid.

Rahu, ainult rahu – seda Karlssoni lemmikväljendit on kasutanud ilmselt iga lapsevanem ja õpetaja.

Elu meie ümber kutsub meid palju endast väljapoole vaatama, tarbima, kiirustama. Selles müras on üha raskem pöörata pilk sissepoole ja õppida sedakaudu ennast tundma. Ja ometigi on enda tundmisest ja juhtimisest kõige enam tuge, et edukalt tänases maailmas orienteeruda.

Enesekohased oskused on õpitavad, kuigi tänased täiskasvanud üldjuhul ei ole neid õppinud, vaid elu ise on kuidagiviisi õpetanud. Seetõttu on eriti väärtuslik, kui saame lastele neid oskusi juba maast madalast tutvustada. Kuidas tulla toime raskete tunnete ja mõtetega? Kuidas olla tähelepanelik ja hooliv? Kuidas rahuneda? Selles raamatus on lai valik harjutusi, mida koos lastega teha ja mis õpetavad põneval moel iseennast tundma ja juhtima.

Helena Väljaste
psühholoog

***

MONIKA ALLERT on hariduselt romaani keelte filoloog, praegu õpetab ukraina lastele eesti keelt ja täiskasvanutele itaalia keelt. Töötades ka laste jooga-, tantsu- ja liikumisõpetajana, on autorile eriti südamelähedane laste vaimse ja füüsilise heaolu toetamine. Autor usub, et sisemine rahu on igas lapses, vaja on see vaid üles leida.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid