Ausaid ja lihtsaid selgitusi annab psühholoog ja teadveloleku õpetaja Helena Väljaste

Kas teadsid, et enesekohased oskused: emotsioonide reguleerimise-, keskendumise-, rahunemise- ja oma mõtetest distantseerumise oskus, on õpitavad? Neid saab õppida igas eas ja selleks annab mindfulness kätte lihtsad ja töötavad vahendid.

Miks siis pole paljud neid oskusi veel teadlikult selgeks õppinud? Ehk pole me veel enesele piisavalt teadvustanud, et vajame neid oskusi selleks, et olla tasakaalus, õnnelikud, enesega kooskõlalised, aga ka empaatilised ja hoolivamad teiste suhtes.

Mindfulness’i ehk teadveloleku meditatsiooni juured ulatuvad kaugetesse aegadesse. Esialgu kasutati taoliseid põhimõtteid joogas, taoismis, chi gun'is ja budismis.

Tänapäevane läänelik mindfulnessi praktika ei ole seotud ühegi religiooni või uskumussüsteemiga ning selle kasutamine on tehtud kaasaegsele inimesele võimalikult lihtsaks. Kuna mindfulnessi kasu ja mõjusus on leidnud laialdast teaduslikku tõestust – tänaseks üle 16 000 publitseeritud uuringu - kasutatakse seda kliinilises psühholoogias isikuhäirete ravis, depressiooni, ärevushäirete- ja valuravis, aga ka meditsiinisüsteemis, nt vähiravis. Ning mitte ainult – see on kasutusel vaimset tervist toetava meetodina riigi- ja haridusasutustes, ettevõtetes, tippspordis ja mujalgi.

Ukraina sõja, energiakriisi, ülikiire hinnatõusu ja inflatsiooni tingimustes on ärevus kasvanud inimese individuaalsest probleemist kogu ühiskonna probleemiks. Praktiseerides teadvelolekut, kui käesolevas hetkes kohaloleku kunsti koos lahke ja uudishimuliku tähelepanuga nii iseenda kui teiste suhtes, suudame luua suuremat heaolu ja meelerahu enese sees ja ümber ning üldist ärevuse fooni vähendada.

KUULA ALKEEMIA PODCASTI:

1x
00:00

Palun kirjuta mulle aadressile anneli.alkeemia@gmail.com oma taipamistest ja kogemustest, kuidas „teadvelolemine“ on Sinu elu muutnud ja osale raamatuloosis Eckhart Tolle: „Siin ja praegu: kohaloleku jõud“ (Pilgrim, 2017).*

* Eckhart Tolle: „Siin ja praegu: kohaloleku jõud.“ (Pilgrim, 2017) - tegemist on ilmselt selle sajandi ühe oluliseima spirituaalse raamatuga ühelt kaasaja kõige olulisemalt vaimselt autorilt. Eckhart Tolle sõnum on lihtne: teadlik elamine hetkes, siin ja praegu, on kõige õigem tee õnne ja valgustumiseni. Kohustuslik vaimne kirjandus!

Mindfulness’i teemal kirjastuses Pilgrim ilmunud uued raamatud, millest podcastis juttu tegime:

Saatejuht Anneli Urge on õigustaustaga terapeut, storyteller ja põnevike „Jokk ehk juriidiliselt on kõik korrektne“ (Pilgrim 2019) ja „Šokiterapeut“ (Pilgrim 2021) autor.

Anneli Urge

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid